Cestovanie

Ako spoznať zakarpatskú Ukrajinu?

cestovanie a ako spoznať zakarpatskú UkrajinuDôvody, prečo ľudia tento divoký kraj túžia navštíviť, sú rôzne: vplyv Nikolu Šuhaja – lúpežníka, záujem o novodobú československú históriu, vysokohorská turistika, túžba dokázať, že sme zvládli Ukrajinu. Ak chcete cestovať na Zakarpatskú Ukrajinu individuálne, prinášame niekoľko tipov.

Ak chcete spoznať spoznať zakarpatskú Ukrajinu tak budete potrebovať:

  • Platný cestovný pas
  • Cestovné poistenie

Už doma si kúpte tlačeného sprievodcu. Nie je síce úplne lacný (asi tak 10 až 20 eur podľa druhu), ale človek sa z neho dozvie všetko podstatné, a na rozdiel od počítača ho môže dať do batohu a cestovať s ním (čo síce s mobilom, notebookom tiež možné, ale bez istoty pripojenia).

Zoznámite sa s miestným písmom a ujasníte si, ktorú destináciu zvolíte za svoju základňu alebo kadiaľ povedie trasa vášho putovania. Je dobré si mapu si zaobstarať už doma. Musíte si byť vedomí, že všetok informačný systém na Ukrajine je písaný azbukou (vývesné štíty, smerovníky, dopravné značenie, mapy …)

Najjednoduchšia doprava na Ukrajinu je autobusom

Môže sa stať, že sa pri ceste na Ukrajinu autobusom stanete svedkami alebo účastníkmi nepekného zvyku: aby bol na Slovensko-ukrajinskej hranici autobus vybavený bez kontroly a čakania, odovzdávajú cestujúci colníkom finančný darček – asi 5 eur za osobu (v autobuse sa „vyberá do čiapky „). Toto bolo bežné v minulosti – dnes to je fakt rarita.

turistika a zakarpatská ukrajinaAk sa pobúrene vzopriete a odmietnete, nájde sa nejaký Ukrajinec, ktorý to nenápadne zaplatí za vás. Cesta na Ukrajinu vlakom bude bez „výkupného“, ale trochu komplikovanejšia: rýchlikom do Košíc, potom do Čiernej nad Tisou a do Chopu.

Na autobusovej stanici v Chuste ani nestihnete vydýchnuť a hneď vám niekto ukrajinskou slovenčinou ponúkne taxislužbu.

Budete sa radovať a asi sa hneď dohovoríte. Keby ste si nechali chvíľku na rozkukanie, zistili by ste, že na Ukrajine dobre funguje autobusová doprava, ktorá je veľmi lacná. Za cestu napríklad do Koločavy môžete samozvanému taxikárovi zaplatiť až päťnásobok ceny za jazdu autobusom.

Ako a kde si zmeniť na Ukraine peniaze

V Chuste na autobusovej stanici je zmenáreň, kde môžete kúpiť hrivny. Inak čo sa peňazí týka – vo väčších mestách sú bankomaty (Mukačevo, Užhorod), všade zmenárne a veksláci.

Predtým sa tradovalo, že je lepšie cestovať s dolármi, ale v súčasnej dobe to už je jedno, v rovnakom kurze je zmeniteľné aj euro. Kde je banka, je najlepšie meniť v nej (a kupodivu je to aj lacnejšie ako u vekslákov). Niektoré služby je možné platiť priamo v dolároch alebo v eurách.

Všade po dedinách jazdia približovacie autobusky – väčšie dodávky, ktorým sa tu hovorí maršrutky. Sú veľmi lacné. Požiadať niekoho (súkromnú osobu) o odvoz je trochu riskantné. Niekedy sa môže stať, že ten, koho požiadate o odvoz, vycíti príležitosť (a váš stav núdze) a povie si o mnohonásobok ceny obvyklej v maršrutce, a nechce zjednávať.

Preto je lepšie najskôr si rozmyslieť, koľko sme ochotní dať a potom sa opýtať – zavezte nás, prosím, za takúto cenu tam a tam? Obvykle súhlasí. Stopovanie na Ukrajine nie je moc bežné a keď už, očakáva sa, že dáte drobnejší príspevok na benzín.

Ubytovanie na Ukraine

Kto chce mať istotu, rezervuje si ubytovanie vopred. Hotely a penzióny majú väčšinou zavedený on-line rezervačný systém, takže s tým nie je problém.

turistika na ukrajineUbytovanie je možné zohnať aj na mieste – pri každom autobuse postávajú lovci turistov, ktorí ponúkajú ubytovanie v súkromí. Niekedy sa jedná o izbu v byte, inokedy ponúkajú dvor na postavenie stanu.

Hygienické podmienky v bytoch sú dobré, len sa musíte zmieriť s tým, že tam možno budete bývať aj s inými turistami (v inej izbe). Ísť bývať k niekomu na dvor alebo do stodoly je síce veľmi lacné (ponúkajú napríklad za 30 hrivien), ale hygiena tam nie je žiadna – na dvore spolu s turistami žijú všetky domáce zvieratá, záchody len suché a často v dosť zlom stave, voda zo studne alebo zo suda.

Ubytovanie na Ukrajine si zarezervujte cez stránku booking.com

Lieky

Tretí deň dostane návštevník zo Slovenska väčšinou črevné problémy. Preto je vhodné počítať s tým a doniesť si lieky typu endiaron a živočíšne uhlie, a to v dostatočnom množstve pre všetkých členov výpravy. S týmito problémami sa stretávajú všetci – aj tí, ktorí pijú iba balenú vodu.

Na Zakarpatí sú iné hygienické podmienky, bohužiaľ je nutné bez servítky povedať, že je tam všade neporiadok – snáď všetok komunálny odpad ide do riek, brehy sú doslova posiate odpadovým plastom.

V ňom sa pasú domáce zvieratá, ktoré sa všade voľne pohybujú … Lekárne síce na Ukrajine fungujú a je ich pomerne dosť, ale náhla príhoda môže zaskočiť aj v čase, keď majú zatvorené.

Mohol by vás zaujímať aj článok kde sú vybrané, overené a odporúčané hotely a ubytovanie v Krakove

Cestovný pas na Ukrajinu je nutnosť

K návšteve Zakarpatia treba pás, Ukrajina nie je členským štátom Európskej únie. Dobre si preštudujte colné vyhlášky pre dovoz a vývoz v obojstrannom smere Slovensko- Ukrajina.

Colníci sú niekedy nekompromisní, pokojne nechajú turistu rozbaliť batoh do poslednej ponožky.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button