Financie

Ako založiť sporiaci účet v banke?

ako si založiť sporiaci účet v bankeJednou zo základných foriem sporenia sú sporiace účty v bankách alebo družstevných záložniach. Využívať ich môžu nielen fyzické, ale aj právnické osoby a podnikatelia. Ako založiť sporiaci účet v banke? Sporiace účty sú mnohých typov a ponúkajú veľa podmienok (výhod či nevýhod). V tomto článku sa na tieto účty pozrieme všeobecne.

Slúžia na ukladanie väčších finančných čiastok, peňažných vkladov. Buď majú nejakú časovo ohraničenú výpovednú lehotu alebo sú bez tejto výpovednej lehoty. Tým sa líši rýchlosť výberu peňazí (celej čiastky alebo časti).

Pokiaľ má sporiaci účet výpovednú lehotu, je nutné s ňou počítať. Obvykle peniaze nemožno vybrať skôr, než táto výpovedná lehota skončí. V opačnom prípade je možné sa k nasporenými peniazom dostať prakticky okamžite.

Výber peňazí je opäť dvojakého druhu: buď v hotovosti alebo prevodom na iný, často bežný účet.

Kde založiť sporiaci účet v banke?

Opäť je niekoľko možností: osobne na pobočke banky alebo v družstevnej záložni, po telefóne, na internete alebo poštou.

V prípade uzavretia sporiaceho účtu pri priehradke banky či záložni možno účet využívať ihneď. V prípade ostatných variantov zriadenia sporiaceho účtu je nutné nejaký deň počkať, až bude účet aktívny.

Čo je potrebné k založeniu sporiaceho účtu?

Predovšetkym potrebujete doklad totožnosti a oznámiť číslo bežného účtu, kam má byť pri výbere nasporených peňazí prevedený vklad.

zakladanie sporenia v bankeV každom prípade klient získa zmluvu o sporiacim účte v písomnej forme, v papierovej podobe (zvyčajne chodí klasickou poštou).

Klient priloží požadované doklady (kópie) a vlastnoručný podpis a odošle späť. Potom bude sporiaci účet zriadený.

Prečítajte si aj článok: Ako výhodne sporiť na dôchodok?

Aktívny sa ale stane až potom, čo klient na sporiaci účet vloží počiatočný vklad. U mnohých sporiacich účtov je požadovaný nejaký minimálny vklad (minimálna suma).

Poplatky za sporiace účty

výber peňazí zo sporiaceho účtuVzhľadom k tomu, že banky a záložne chcú lákať klientov na svoje bankové produkty a sporenie, často sa stáva, že vedenie sporiaceho účtu je zdarma.

Účtované sú zvyčajne dodatočné služby, napríklad zasielanie zostatkov účtu papierovou formou.

V rámci poplatkovej politiky, banky, v prípade sporiacich účtov, postupujú úplne inak ako v prípade bežných účtov.

Úroky sporiacich účtov

To čo sporiteľov a klientov najviac zaujíma, sú úroky zo sporenia. V súčasnosti sa na slovenskom bankovom trhu úroky pohybujú v rozmedzí 0,1% – 2,4% ročne.

Výška úroku závisí nielen na aktuálnom vývoji na bankovom trhu a výške úrokovej sadzby Slovenskej národnej banky (SNB), ale aj na politike banky a na konkrétnych podmienkach daného sporiaceho účtu. Medzi obvyklé parametre patria vyššie sporiace čiastky (vklad) a dĺžka sporenia, resp. dĺžka výpovednej doby.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button