Ako spoznať druhy jedlých tekvíc?
Rôzne druhy tekvíc sa stále častejšie stávajú súčasťou našej kuchyne. Existuje mnoho druhov tekvíc, nie všetky sú však vhodné pre konzumáciu. Aj vy ste určite zaznamenali viacero tekvicových receptov, vrátane tekvicových krémových polievok, tekvicových koláčov alebo tekvicových marmelád. Nasledujúce riadky vám predstavia štyri rozmanité druhy jedlých tekvíc, ktoré sú vhodné ako na prípravu tekvicových polievok, tak aj na pečenie, na výrobu tekvicových marmelád alebo dokonca tekvicových špagiet. Prezrite si niektoré u uvedených obrázkov niektorých druhov jedlých tekvíc a uvidíte sami, že v budúcnosti už budete vedieť, akú tekvicu nakúpiť a ako ju následne zužitkovať. Prajeme vám príjemné tekvicové čítanie.
Prvý druh z jedlých tekvíc: tekvica Hokaido
Tekvica hokaido patrí medzi jeden z najobľúbenejších druhov tekvíc. Je to najmä kvôli jej výraznej, sladkastej chuti a šupke. Tekvica hokaido sa nelúpe. Šupka je natoľko tenká a lahodná, že ju stačí povariť.
Ak však predsa len chcete tekvicu hokaido olúpať, nechajte ju chvíľu v rúre zapiecť pri teplote cca 180 ° C. Šupku potom ľahko odlúpnete.
Tekvica hokaido má sýto oranžovú farbu, obsahuje pomerne významné množstvo karoténu.
Je využívaná predovšetkým na prípravu polievok, koláčov, džemov alebo kompótov. Jej dužina je vhodná tiež na prípravu pyré. Tekvicu hokaido tak môžete využiť ako prílohu miesto sladkých zemiakov.
Druhý druh z jedlých tekvíc: Muškátová tekvica
Muškátová tekvica je tekvica s pôvodným názvom Muscade de Provence. Patrí do radov tekvíc, ktoré majú tmavo zelenú farbu, veľmi výrazné rebrovanie a môžu dorastať až do hmotnosti 10-20 kg.
Muškátová tekvica má sýto oranžovú dužinu a v porovnaní s ostatnými druhmi tekvíc býva prekvapivo viac mäkká.
Muškátovú tekvicu rozhodne odporúčame olúpať, pretože jej šupku nemožno povariť. Muškátová tekvica je vhodná na prípravu polievok, pyré alebo koláčov.
Keďže je to naozaj veľký druh tekvice, je vhodná na zaváranie a prípravu tekvicových kompótov.
Tretí druh z jedlých tekvíc: Maslová tekvica
Maslovú tekvicu rozpoznáte veľmi ľahko – má tvar hrušky. Maslová tekvica má šedivú až žltkastú farbu šupky. Tento druh tekvice má oranžovú dužinu, ktorá vám na prvý pohľad pripomenie avokádo. Dužina maslovej tekvice má však veľmi jemnú sladkastú chuť pripomínajúcu chuť lieskových orieškov.
Veľkou výhodou maslovej tekvica je malé množstvo semienok v dužine. Maslová tekvica je vhodná na restovanie a grilovanie. Výborná je ako príloha k červenému mäsu , ako napríklad ku steakom.
Maslová tekvica sa hojne využíva na prípravu omáčok, plniek, pyré alebo krémových tekvicových polievok. Vhodná je tiež na zapekanie, či už na sladký spôsob alebo na ten slaný (napríklad zapečená s mäsom).
Štvrtý druh z jedlých tekvíc: Špagetová tekvica
Špagetová tekvica má oválny tvar a oproti iným druhom tekvíc vás upúta tým, ako je namiesto guľatého tvaru, pretiahnutá do oválu. Farba jej šupky je žltá až žlto-oranžová.
Šupka špagetovej tekvice sa nemusí lúpať, opäť ju stačí len povariť.
Špagetová tekvica získala svoj názov vďaka svojej dužine. Jej dužina je špecifická tým, že vytvára špagetové vlákna. Tekvica však musí byť zrelá. Špagetové vlákna sa od seba oddeľujú tým, že tekvicu povaríte.
Tento druh tekvice varte vcelku a neolúpanú. Varením získate z dužiny tekvicové špagety, ktoré môžete využiť ako plnohodnotnú náhradu cestovín.
Špagetová tekvica patrí do skupiny tekvíc, ktoré sú vhodné predovšetkým na prípravu hlavných pokrmov, a to ako náhrada cestovín, a tiež je vhodná na zapekanie a restovanie.