Cestovanie

Ako si užiť Bern vo Švajčiarsku?

Ako si užiť BernBern je mesto, ktoré má neopakovateľnú atmosféru. Akonáhle doň zavítate, nebude sa vám chcieť späť. Nie je to typické veľkomesto a možno práve tým si vás získa. Čistá švajčiarska príroda aj ekologické nadšenie vás dostane aj uprostred hlavného mesta, rovnako ako malebné výhľady na hory v diaľke alebo prehliadky historických pamiatok. Bern je synonymom pre relaxáciu, príjemnosť, pohodu, čistotu a uvedomelosť. Poradíme vám, ako si zaujímavo môžete užiť Bern.

Ako si užiť Bern – hora Gurten

Hora Gurten sa týči nad mestom Bern a bez problému sa tam dostanete mestskou hromadnou dopravou. Hore sa môžete síce vyviesť lanovkou, ale oveľa väčší zážitok je si urobiť prechádzku dlhšou trasou okolo hory, ktorá stúpa pozvoľna, a to cez dedinku Gürtendorfli, kde môžete vidieť domčeky celé z dreva alebo kravy pod slnečníkom (toho som skutočne bola svedkom).

užite si Bern aj v horáchNa vrchole hory sa vám pred očami otvorí výhľad na celú okolitú krajinu. Nielen na Bern, ale na celé okolie.

Na Gurten nájdete samozrejme reštauráciu, atrakcie pre deti, divadlo, rozhľadňu, ale vrchol Gurten je tak priestranný, že ho pokrýva aj park, kde si ľudia radi oddýchnu alebo sa opaľujú na tráve.

Hora je vysoká asi 864 metrov a v zime sa na nej aj lyžuje. Je veľa možností, ako si užiť Bern počas celého roka.

Zaujímavé miesta v Berne

Bern prezývaný ako mesto fontán a kvetov sa pýši nádherným orlojom Zytglogge, kde sa dávajú jeho figúrky každú hodinu do pohybu, ale aj univerzitou a významnými múzeami (napr. Múzeum umenia s najväčšou zbierkou Paula Klee, Historické múzeum, Švajčiarske múzeum pušiek, Švajčiarske alpské múzeum , Múzeum komunikácie).

Nevynechajte rozhodne ani Einsteinov dom, kde napísal svoju teóriu relativity, alebo Botanickú záhradu. Nad mestom sa týči aj budova Spolkového parlamentu Bundeshaus, alebo chrám sv. Vincenta.

Stredoveká priechody s mnohými obchodíkmi tvorí približne 6 km dlhú nákupnú promenádu. Niet divu, že bolo historické centrum mesta zapísané r. 1983 na zoznam pamiatok UNESCO.

Zaplávajte si zadarmo priamo v Berne

Ako si užiť Bern v lete? Jednoducho. Ponúka totiž hneď niekoľko kúpalísk, ktoré sú jeho obyvateľom i turistom k dispozícii úplne zadarmo.

parlament v BerneNa kúpalisku priamo pod budovou parlamentu sa môžete kúpať nielen v niekoľkých bazénoch, ale sú tu vybudované aj vstupy do rieky Aare, ktorá svojou čistotou a priezračnosťou láka nejedného turistu.  Je síce o pár stupňov chladnejšia ako voda v bazéne, ale ponúka omnoho viac než obyčajný bazén.

Napríklad nechať sa unášať vodou, alebo si skúsiť zaplávať proti prúdu, to sú zážitky, ktorým málokto odolá.

Kochajte sa švajčiarskou prírodou

Švajčiari sú veľmi starostliví a svedomití, čo sa týka ochrany prírody a čistoty prostredia. Aj na vyššie spomínanom kúpalisku si vyzdvihnete prenosný, do krajiny zapíchnutelný popolník, do ktorého odkladáte popol s cigarety a ohorky.

Všade je k dispozícii veľa odpadkových košov a funguje to úžasne, prostredie je naozaj čisté. Čistá rieka Aare, ktorá si svoju azúrovo modrou vodou získava pozornosť fotografov možno častejšie ako historické pamiatky, upravenosť a čistota ulíc, kvety a zeleň, ktoré obklopujú mesto snáď viac ako budovy, to odlišuje Bern od ostatných hlavných miest. Kdekoľvek tiež nájdete dostupné bicykle, ktoré si môžete požičať na štyri hodiny zdarma.

Tipy ako si užiť Bern

Švajčiari sú proste iní. ústretoví a priateľskí k turistom aj medzi sebou navzájom, majú rešpekt k ekológii, milujú prírodu a svoju vlasť. Sú to ľudia, ktorí vášnivo diskutujú o potenciálnom vstupe do Európskej únie. Sú to ľudia, ktorí hovoria plynule tromi až štyrmi jazykmi a často sa učia zo záľuby aj ďalšie.

Sú to ľudia, ktorí pomáhajú dobrovoľne a nezištne, preferujú bioprodukty a sú celkovo niekde úplne inde než celý zvyšok Európy. Je nutné chvíľu s nimi žiť, aby ste získali ich náhľad na svet, ale potom ich neprestanete obdivovať a môžete si s  nimi doplna užiť Bern taký, aký je.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button