Cestovanie

Ako má vyzerať krabička poslednej záchrany? KPZ sa hodí nielen skautom

krabička poslednej záchrany v prírodeViacerí z vás ste určite ako malé deti navštevovali skautský oddiel, v rámci ktorého ste cez víkendy chodili na výpravy do lesov. Neoddeliteľnou súčasťou výbavy každého skauta bola a stále je takzvaná KáPéZetka, teda krabička poslednej záchrany. Aj dnes, keď už na vandrovku a turistické výpravy chodíte ako dospelí, sa takáto KPZ môže výrazne hodiť. A určite ju ocenia aj vaše deti, ak idú vo vašich skautských šľapajach. Ako má vyzerať krabička poslednej záchrany? KPZ sa hodí nielen skautom.

V článku sa dozviete:

  • Prečo so sebou nosiť KPZ
  • Ako vyzerá základná výbava KPZ
  • Aké má mať KPZ vlastnosti

Prečo so sebou nosiť krabičku poslednej záchrany?

Už názov krabička poslednej záchrany napovedá, na aký účel slúži. V prípade, že sa vám (či vášmu dieťaťu) v lese aj kdekoľvek inde niečo prihodí, môže byť náramným pomocníkom.

Zvyčajne sa hodí napríklad pre založenie ohňa, ale aj ošetrenie poranení a pod. Záleží na tom, čo je v jej výbave.

Ako vyzerá základná výbava KPZ?

skautská túraDo základnej výbavy klasickej skautskej krabičky poslednej záchrany vždy patria potreby pre zapálenie ohňa vo voľnej prírode.

Okrem zápaliek so škrtadlom (možno samozrejme nahradiť za zapaľovač, ktorý sa ale ľahko môže rozbiť) ide tiež napríklad o brezovú kúru. Práve brezová kúra totiž perfektne horí. V KPZ by mal byť aj kúsok tuhého liehu a sviečka. Prečítajte si aj: Alergia na brezu, jej prejavy a ako ich zmierniť?

V lese sa na túre ľahko stane, že sa potknete o kmeň stromu, spadnete a roztrhnete si košeľu či nohavice. Preto v KPZ nesmie chýbať ani súprava na šitie – okrem nite samotnej ihly, špendlíky, spínacie špendlíky a aj gombíky.

Do základnej výbavy krabičky poslednej záchrany patria:

  • písacie potreby – obyčajná ceruzka, guma, papier
  • zdravotné potreby – obväz, náplasťako má vyzerať krabička poslednej záchrany
  • povrázok či lanko
  • klinčeky
  • žiletka
  • krieda

Do krabičky je vhodné si dať tiež niekoľko drobných mincí. Tie predtým slúžili hlavne pre prípad, že by dotyčný potreboval zavolať pomoc z telefónnej búdky.

V čase mobilov je to síce už nereálne, ale ak v krabičke máte aspoň 2 € v drobných, určite sa vám môžu niekedy hodiť.

Aké má mať KPZ vlastnosti?

Krabička musí byť uzatvárateľná. Po uzavretí by mala odolávať vlhkosti tak, aby sa ani pri kontakte s vodou veci v nej nepoškodili. Veľkosťou by sa mala vojsť do väčšieho vrecka.

Do KPZ možno samozrejme pridávať množstvo ďalších rôznych vecí. Majte ale na pamäti, že by mala byť ľahko prenosná, máte ju mať vždy vo vrecku, nie niekde naspodku batohu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button