AkoaPreco.com > Domácnosť > Ako opraviť parketovú či vinylovú podlahu?

Ako opraviť parketovú či vinylovú podlahu?

ako opraviť parketovú a vinylovú podlahuParkety sú považované dlhé storočia za najkvalitnejšie a najprestížnejšie podlahy a používajú sa dodnes. Kedysi sa na zámkoch a v palácoch skladali do mozaikových vzorov, dnes sa väčšinou pokladajú ako “rybia kosť”, na koso alebo rovnobežne. Pretože parkety sú spájané perom a drážkou, nijako sa väčšinou k podkladu nepripevňujú. Komplikovaná je ale výmena napríklad len jednej parkety uprostred veľkej sály. Prečítajte si článok ako opraviť parketovú či vinylovú podlahu?

Čo budete na opravu parketovej alebo vinylovej podlahy potrebovať:


  • chybné a dobré parkety
  • páčidlo
  • lepidlo
  • brúska
  • laky alebo vosky

Oprava parkiet

parketyOprava jednej parkety nie je náročná, no mnohokrát zdĺhavá. Ako už bolo v úvode povedané, parkety sú usporadúvané do rôznych vzorov, dnes tiež v tzv. panamovom vzore. Pri tomto vzore, ktorý pripomína šachovnicu, je zakladanie podlahy najjednoduchšie.

U iných vzorov pri parketovej podlahe to je problém, pretože sa vždy musí ísť od kraja a väčšinou nejde rozrobiť len úzky pruh. Nakoniec zistíme, že pre jednu prasknutú parketu uprostred miestnosti sme rozložili pol miestnosti. Potom parketu za sekundu vymeníme a môžeme začať so zostavovaním späť. To ide ale veľmi dobre, pretože parkety sú robené presne, perá a drážky do seba zapadajú, takže v tom nie je problém. Horšie je, keď sú parkety lepené. Jednak sa horšie rozoberajú a potom aj lepenie nie je tak rýchle.


Oprava poškodenej podlahy

Oprava poškodenej podlahy je náročnejšia. Povrch sa musí prebrúsiť a znovu natrieť alebo napríklad navoskovať. Na brúsenie sú potrebné špeciálne brúsky, ktorú si možno požičať v požičovni náradia alebo u niektorého odborníka.

Natieranie je trochu dlhodobejšia záležitosť, pretože ide o väčšiu plochu. Treba si pamätať, že je výhodné zachovávať smer natierania súbežne s parketami a je lepšie menej tenkých vrstiev než jedna hrubá.

Oprava vinylovej podlahy

opravená parketová podlahaMedzi moderné podlahy sa dnes zaraďuje aj podlaha vinylová. Je bezhlučná, teplá, odolná proti vode a mechanickému poškodeniu. Ako sa táto podlaha ľahko udržuje, tak sa aj ľahko opraví. Pokiaľ ide o druhy, sú to podlahy plávajúce, lepené k podkladu a samolepiace.

Pozrite si aj články:

ako opraviť vinylovú podlahuPlávajúce vynilové podlahy sa vyznačujú práve svojou rozoberateľnosťou. Táto podlaha sa rýchlo inštaluje, napriek tomu je to vždy kvalitná podlaha, a to aj na nie príliš rovných podkladoch. Kvalitná podlahová vrstva sa ale vyžaduje pod lepené vinylové podlahy.

Pri oprave niekedy bude stačiť kus odrezku, ktorý nám zostal z doby, kedy sa podlaha pokladala. Záplatu, o niečo väčšiu ako je otvor k oprave, priložíme na miesto a pevne uchopíme. Ostrým nožom prerežeme obe vrstvy naraz a získame tak presný obvod pre záplatu, aj keď nemusí byť vždy po okrajoch rovný.

Postup


Záplatu vyskúšame, a keď ju schválime, potrieme lepidlom. Ešte než lepidlo zaschne, vložíme záplatu na miesto, zaťažíme a zotrieme nadbytočné lepidlo. Okraje zrovnáme do roviny valčekom na rezance.

Pre samolepiace a lepené vinylové podlahy platí, že poškodenú časť možno odlepiť ohrevom horákom alebo horúcou spájkovačkou. Treba ale dať pozor, aby sme nepoškodili vedľajšie diely. Pri odlepení začneme od rohov, potom sa obklad odlúpne. Pokiaľ je lepidlo ešte tvrdé, môžeme diel uvoľniť dlátom a paličkou. Potom odstránime staré lepidlo a iné nečistoty.

Pripravíme si náhradný kus, nahrejeme žehličkou, aby zmäkol, ale nie, ak je samolepiací. Diel prilepíme na príslušné miesto. Lepené miesto plošne dostatočne zaťažíme, okraje vinylových obkladových dielov majú väčšinou snahu sa krútiť.

Oprava parketovej a vinylovej podlahy nie je nič zložité.

Mohlo by vás zaujímať

škareda pleseň na stene

Problém, ktorý trápi množstvo domácností. Ako sa účinne zbaviť plesne na stene?

Nielen, že vyzerajú neesteticky, ale ovplyvňujú aj zdravie človeka. Reč je o plesniach na stenách, …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.