Ako sa správne rozhodovať?
Dnes si na našej stránke opíšeme ako sa správne rozhodovať. Rozhodovanie je súčasťou nášho každodenného života, rozhodujeme sa de facto takmer každú minútu. Rozhodujeme sa, či a čoho sa najeme, či pôjdeme do kina, či si pôjdeme zaplávať alebo zabehať. Rutinné rozhodovanie vykonávame väčšinou intuitívne, ako sa ale rozhodovať efektívne v prípadoch, ktoré nie sú rutinného charakteru, napríklad, či kúpiť auto A, B alebo C, či otvoriť účet v banke tej či onej. K týmto a iným výnimočnom rozhodnutím je potrebné pristupovať zodpovedne, tak aby sme si boli istí, že naše rozhodnutie je založené na racionálnom prístupe a teda je pre nás správne. V tomto článku popíšem prístup k štruktúrovanému rozhodovaniu, ktorý sám využívam.
Čo je potrebné ak sa chcete správne rozhodovať?
- niečo pre zachytenie poznámok (ceruzka a papier, prípadne PC)
Ujasnite si problém alebo zadanie čo najviac to pôjde
Napríklad, ak hovoríme o aute, bolo by dobré si ujasniť, prečo vlastne to auto potrebujem, načo mi bude slúžiť. Môže byť dobré si zistiť, či podobný rozhodovací problém nemá ešte niekto iný v okolí, spolupráca môže prispieť k lepšiemu výsledku.
Je častou chybou človeka, že hľadá odpoveď na nesprávnu otázku/problém, preto je dôležité si všetko ujasniť hneď na začiatku.
Akonáhle je celkom jasný problém, stanovíme si ciele
Ciele by mali byť čo najviac konkrétne, mala by existovať možnosť preveriť ich dosiahnutie, zároveň, ak je viac zainteresovaných ľudí, pri výbere auta to býva celá rodina, je dobré, aby ciele boli odsúhlasené so všetkými zainteresovanými stranami. Asi nie je potrebné zmieňovať, že ciele by mali byť realistické.
Ak je to možné, je dobré, aby ciele mali jasný termín dokončenia. Prínosné môže byť aj štruktúrovanie cieľov do kategórií „nevyhnutné„, teda tých, ktoré musíme dosiahnuť, a „žiaduce„, teda tých, ktorých by sme radi dosiahli, avšak nie sú nevyhnutnou nutnosťou.
Ak by sme opäť použili príklad auta, ako nevyhnutný cieľ môže byť počet miest, žiaduci môže byť výkon motora.
Teraz je potrebné nájsť dostatočný počet možnosti, ktoré si prehľadne zaznamenáme
Ihneď môžeme vyradiť možností, ktoré nenapĺňajú nevyhnutné ciele, ktoré sme si stanovili v predchádzajúcom kroku.
K nájdeným možnostiam si môžeme ihneď poznamenať výhody a nevýhody, ktoré v nich vidíme, alebo, ktoré sú všeobecne známe, napríklad z testu odborných auto-moto časopisov.
Ak sa chcete správne rozhodovať, tak racionálnosť je kľúčová
Na rad prichádza, aby bolo rozhodnutie čo najviac racionálne. Môže byť dobré, aby sme ohodnotili výhody a nevýhody, rovnako tak môžeme ohodnotiť aj splnenie požadovaných cieľov. Potom už stačí sčítať body a máme k dispozícii podklad pre naše rozhodnutie.
Bolo by asi dobré spomenúť, že nie je vždy dobré hľadať najlepšie riešenie, ak sme našli riešenie dostačujúce. Hľadanie najlepšieho riešenia môže byť veľmi náročné na čas, prípadne aj financie.
V dôsledku potom najlepšie riešenie môže byť horším, ak uvážime úsilie a zdroje, ktoré sme k jeho nájdeniu vynaložili.
Tipy ako sa správne rozhodovať
Ak sa chcete správne rozhodovať, použite myšlienkové mapy, kde ľahko urobíte rozhodovací strom.
Rozhodovací strom je jednoduchou pomôckou pre usporiadanie myšlienok, keď od základnej myšlienky tvoríte vetvy s odvodenými myšlienkami, nie je preto neskôr problém sa k čomukoľvek vrátiť bez nutnosti znovu premýšľať.
Varovanie
Je dobré si dávať pozor na zahltenie hlavy myšlienkami, stáva sa to, keď sa snažíme všetko správne rozhodovať v hlave. Aby sme sa toho vyvarovali, je dobré si všetko súvislé zaznamenávať.