Návody

Ako na údržbu koženej sedačky?

ako na udržbu koženej sedačkyKožené sedacie súpravy sú vďaka svojmu atraktívnemu vzhľadu a vysokej kvalite veľmi obľúbené. Ich prednosťou je tiež to, že sa ľahko udržiavajú. Napriek tomu je potrebné vedieť, ako kožené sedačky čistiť a udržiavať tak, aby vám vydržali čo najdlhšie v pôvodnom stave. Ako na údržbu koženej sedačky? 

V článku sa dozviete:

 • Postup údržby
 • Zásady pre používanie sedačky
 • Ako často čistiť sedačku
 • Čo je potrebné
 • Ako dlho to potrvá
 • Aké budú náklady

Hlavné zásady pre používanie koženej sedacej súpravy

Postup údržby sedačky

Základným pravidlom pri údržbe koženej sedačky je jej umiestnenie na vhodnom mieste. Platí tu, že by ste ju mali chrániť pred priamymi slnečnými lúčmi. Tie totiž pri dlhodobom pôsobení môžu spôsobiť vyblednutie kože a jej popraskanie.

čistenie sedačkyBežná údržba koženej sedacej súpravy je inak veľmi jednoduchá. Stačí ju zbaviť prachu a nečistôt. K tomu potrebujete len handričku, ktorú navlhčíte v čistej vlažnej vode. Najlepšie by sa malo jednať o bavlnenú handričku. Pri čistení sedačky nepoužívajte žiadne chemické prípravky, pokiaľ to nie je nevyhnutné.

Výnimkou je situácia, keď sa vám na sedačku vyleje napríklad červené víno. V tomto prípade je potrebné povrch kože očistiť čo najrýchlejšie, kým škvrna nezaschne.

Prach a rôzne drobné nečistoty odstráňte aj pomocou vysávača. Trubicou pritom nezabudnite zájsť aj do škár v sedacej časti. Práve tam sa usadzuje najviac nečistôt.

najkrajšia kožena sedačkaV prípade, že je sedačka už viditeľne špinavá, je na mieste použiť priemyselný vysávač, ktorý túto špinu dokáže efektívne vyčistiť.

Údržba sedačky spočíva tiež v jej pravidelnej impregnácii. K tomu využite bežne dostupné impregnačné prípravky na kožu, a to vždy podľa návodu. Impregnácia zaistí väčšiu odolnosť kože proti zašpineniu a dodá jej tiež patričnú vlhkosť.

Zásady pre používanie sedačky

Ak si domov zaobstaráte koženú sedaciu súpravu alebo gauč, mali by ste sa riadiť nasledujúcimi pravidlami:

 • Sedačku umiestnite na tienistom mieste
 • Zaistite v miestnosti optimálnu vlhkosť v rozmedzí od 40 do 70%
 • Kožená sedačka má byť v miestnosti s teplotou vzduchu od 10 do 30 stupňov Celzia
 • Sedačku neumiestňujte do tesnej blízkosti kúrenia

Ako často čistiť sedačku?

Koženú sedaciu súpravu by ste mali čistiť od prachu minimálne jedenkrát týždenne. Dôkladnejšia údržba sa potom má vykonávať raz až dvakrát do roka.

Čo je potrebné na údržbu koženej sedačky?

 • Vysávač
 • Vlhkú handričku namočenú v čistej vode

Ako dlho čistenie a údržba sedačky potrvá?

Bežná údržba koženej sedačky vám zaberie maximálne 5 minút času.

Aké budú náklady na údržbu sedačky?

Očistenie sedačky od prachu a drobných nečistôt vás nebude stáť prakticky ani korunu. Predpokladám, že každý z vás má doma vysávač, ktorý používa pre vysávanie podláh. Okrem toho už potrebujete len handričku. Kvalitné bavlnené handričky kúpite za necelé 3 €.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button