Deti

Ako prežiť advent s deťmi?

deti a adventPrinášame vám návod ako prežiť advent s deťmi. Pochmúrny advent s krátkymi dňami má v sebe čosi mystického. Tajomné čakanie na príchod: spasiteľa, Ježiška, alebo len slnovratu? Deti sú vnímavé – tajuplnú atmosféru dokážu vycítiť. A s našou pomocou ju môžu aj hlboko vstrebať. Plnohodnotne, ale pokojne. Prinášame niekoľko tipov na adventné činnosťi.

Návod ako si užiť advent s deťmi

Vysávame, maľujeme, perieme záclony, umývame okná. Pečieme obrovské množstvo koláčikov. Beháme po obchodoch, ako by nemali nastať Vianoce, ale koniec sveta.

Deti hnevajú (našťastie ich na pár dní vystraší čert), prekážajú nám v práci, hnevajú nás na nákupoch. A tak ich „zaplatíme“ adventným kalendárom zo supermarketu, misou sladkostí od Mikuláša (ach, čo to stojí peňazí!) A pred Vianocami ich radšej odvezieme k babičke, aby sme mohli domácnosť uviesť do vianočného stavu. Nie je to škoda? Veď deti rastú tak strašne rýchlo

Za pár rokov už advent s deťmi stratí čaro. A všetkým ostanú len spomienky. Budú sa viazať k vianočnej hystérii, a alebo ku krásne prežitým dňom čakania na Vianoce?

Vianoce sú kresťanské sviatky, a z toho sa „nevykrúti“ ani tá najnevernejšia rodina. A tiež prečo sa vykrúcať? Vianoce patria ku kultúrnym dejinám a advent k Vianociam. Rozprávajme sa s deťmi o zmysle adventu (advent sa neslávi, ale prežíva). Vysvetlíme, čo bol pôst – žiadne hody, zábavy, tancovačky (posledné boli na Katarínu). Výborne sa nám bude rozprávať pri popoludňajších víkendových vychádzkach do prírody. Nízke slnko a skorý súmrak dodá rozprávaniu a prechádzke tajuplnú príchuť. Návraty za tmy budú deti baviť.

Na vychádzke môžeme mimo rozprávania aj nazbierať rôzne veci – šišky, vetvičky, mach. Budú sa nám hodiť na výrobu vianočných ozdôb. A to je ďalšia príjemná adventná činnosť s deťmi. Šišky, vlašské orechy, vetvičky smrekovcov dovolíme deťom pozlátiť, postriebriť či nafarbiť na bielo. Budú to robiť veľmi rady, avšak keď budeme pracovať s nimi.

Kúpime si na to vodou riediteľné farby (nie sú drahé). Pozlátené prírodniny sú vianočné tradície. A keď si ich deti urobia samy, je to „iná káva“ ako umelohmotné ázijské napodobeniny z šestákových obchodov.

Advent s deťmi – sviatky

Na advent s deťmi nesmieme zabudnúť na adventných „patrónov“. Ondrej, Ambróz, Barbora, Mikuláš, Lucia. Ku každému sviatku sa viaže nejaký zvyk. Skúsme obmedziť prísun sladkostí: Barbora predsa nemusí nadeľovať do pančuchy (veď je za dva dni Mikuláš). Ale nemali by sme na jej sviatok zabudnúť odrezať s deťmi vetvičku „Barborku“, aby do Vianoc rozkvitla.

A ako osláviť Luciu? V ten deň nesmeli ženy pracovať. Čo teda zísť sa so spriatelenú mamičkou, nechať deti, aby nám uvarili čaj a potom – v bielom prezlečení za Lucku – zohrali malé predstavenie (ako bývalo na vidieku zvykom)?

deti počas adventuČert alebo Mikuláš? Tradícia mikulášskej nádielky sa podivne zvrhla: hlavnú úlohu už nemá štedrý svätec, ale jeden až niekoľko čertov. Rodičia deťom povedia, že im Mikuláš nič nedonesie, ale rovno sa vyhrážajú peklom, čo však bývala až posledná možnosť.

Do bytov nevstupuje rozvážny Mikuláš s vľúdnym anjelom a vzadu sa krčiacim čertom – na deti sa s rinčaním vrhajú čerti a chudáka

Mikuláša ani nepustia k slovu. Skúsme to inak: Dohodnite sa tentoraz nie s predstaviteľom čerta, ale priamo s Mikulášom.

Veď aj toho najväčšieho hnevala je možno za niečo pochváliť. A je lepšie mať doma dieťa prekvapené tým, že ho niekto obávaný pochválil, ako zúfalo plačúce hodné dieťa, ktoré čert vydesil len tak preventívne.

Advent s deťmi a rôzne mestské akcie

V advente pozorne sledujeme kultúrne kalendáre našej obce. Snáď všetky mestá v adventnom čase organizujú všelijaké programy pre celú rodinu – najefektnejšie býva rozsvietenie obecného vianočného stromu. Je škoda akciu „prepásť“ a pripraviť deti o zážitok.

Okrem obcí sú usporiadateľmi adventných podujatí tiež rôzne neziskové organizácie: materské centrá, detské organizácie a podobne. Nie je na škodu pozrieť sa na webové stránky tých, ktoré v našom okolí pôsobia.

Adventné trhy

Vo veľkých mestách bývajú z roka na rok krajšie adventné akcie. Preto sa víkendový výlet napríklad do krajského mesta bude páčiť celej rodine. Môžeme sa na neho vydať napríklad vlakom – pre deti možno nezvyčajný zážitok, pre rodičov napríklad priestor k (decentnému) ochutnaniu nejakého vianočného punču alebo medoviny.

Na trhoch sú zvyčajne ponúkané drobnosti, pretože remeselníci počítajú s tým, že nikto nebude utrácať veľké peniaze. Adventné trhy mávajú aj milé sprievodné programy: klzisko na námestí, koncerty, pouličné divadlo, maľovanie perníkov a iné tvorivé dielne. Na deti bude silne pôsobiť večerné iluminácie veľkých miest. S deťmi môžete počas adventu počúvať aj rozličné pekné vianočné koledy.

Pečenie adventných koláčov

U toho deti musia byť. A dovolíme im podieľať sa na pečení od samého základu. Aj chlapcov bude baviť váženie surovín, mletie orechov, spracovávanie cesta, vykrajovanie sušienkových tvarov. Ak ste sa na advent s deťmi zúčastnili nejakého workshopu, kde sa učili zdobiť perník, pripravíme im podmienky, aby to mohli zopakovať – ​​ale už naozaj. Alebo ich zdobenie naučíme.

Nie je vôbec dôležité, že pečivo od detí nebude tak pekné, práca bude trvať dlhšie a narobí sa viac neporiadku. To nevadí.

Čierne hodiny

deti adventAdventný čas je pre ne priamo stvorený. Nebudeme rozsvecovať, keď sa zotmie. Nanajvýš si na advent s deťmi zapálime sviečku. Rozprávame sa s deťmi. Každé dieťa rado počúva, aké to bolo, keď bolo maličké – doprajme im tej istoty, že sme ich vždy mali radi, že si pamätáme na jeho prvé slovíčka, prvé kroky.

Zaspievame si „staré“ pesničky. Čiernu hodinku ukončíme, keď si to deti budú priať.

Zvyčajne si to neželajú. A my spoznáme, ako im je vľúdny záujem dospelého vzácny.

Dobročinnosť počas adventu

Počas adventu deti počúvajú o charitatívnych, dobročinných udalostiach. Vidia a počujú o rôznych zbierkach, koncertoch, programoch.

Ozrejmíme im zmysel týchto akcií. Ale zároveň im vysvetlíme, že aj charitatívna činnosť má svoje pravidlá. Spoločne s deťmi premyslíme, či sa naša domácnosť, ale aj ony samy, môžeu niečoho vzdať v prospech tých čo to viac potrebujú.

Betlehemské svetlo

V týždni pred Vianocami privážajú skauti do Viedne plamienok, ktorý zapálili v Betleheme. Z Rakúska si svetielko rozvážajú národné skautské organizácie a vo svojej krajine ich distribuujú pokiaľ možno na čo najviac miestach.

V mestách, kde skauti pôsobia, horí betlehemské svetlo na verejných miestach a v kostoloch. Ľudia prichádzajú s lampášmi a odnášajú si svoje vianočné svetlo, ktoré potom na Štedrý deň zapáli vianočné sviečky. Deti (so sprievodom dospelých) chodia pre betlehemské svetlo veľmi rady.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button