DomácnosťNávody

Ako používať aviváž?

pouzitie avivazeAviváž na pranie ponúka skvelý spôsob, ako sa starať o svoju bielizeň. Oblečeniu dodá sviežu vôňu a zníži jeho statickú priľnavosť. Bielizeň je voňavá aj po vytiahnutí zo skrine hebká a mäkká. Aviváž možno nakúpiť v každom bežnom obchode, je ich na výber mnoho druhov a okrem použitia je potrebné sa naučiť tiež správnu aviváž dobre vybrať a dávkovať.

Výber aviváže

Najprv si zvoľte, akú aviváž potrebujete, lebo každá má svoju vôňu a vlastnosti. Predpokladá sa, že periete rôzne druhy bielizne zvlášť a podľa toho sú aj aviváže rozdelené.

V obchode si prejdite jednotlivé aviváže a vyberajte podľa informácií uvedených na etikete. Možno sa tiež stretnete s nápismi v angličtine, ktorým nebudete rozumieť (používajú ich aj slovenskí výrobcovia), najčastejšie to sú označenia vône a dĺžky pôsobenia aviváže po vypraní:

  • Fresh for 14 days = Bielizeň by mala byť svieža a voňať po dobu 14 dní (napr. na aviváži značky Doussy)
  • 8 Weeks Freshness = 8 týždňov sviežosti (v skrini)
  • Summer Sun = Vôňa leta, letného slniečka
  • Easy Ironing = Jednoduché žehlenie bielizne
  • Fresh Sky = Vôňa svieža (čerstvá) obloha
  • Spring = Vôňa jari, jarných kvetov

Efekt zmäkčenia bielizne a citlivé typy pokožky

ako na avivazHlavnou vlastnosťou aviváže je zmäkčenie a pri výbere zistíte, že túto vlastnosť proklamuje väčšina aviváží.

Pre veľmi hrubú bielizeň použite silné aviváže, pre pranie oblečenia pre deti alebo alergikov tiež existujú špeciálne aviváže.

U detí s veľmi citlivou pokožkou používajte aviváž označenú Sensitive = pre citlivú pokožku. Uistite sa, že avivážny prostriedok bol dermatologicky testovaný.

Po použití aviváže pri praní už nebude oblečenie hrubé a tvrdé, ale príjemne mäkké, našuchorené a nebude sa lepiť na telo. Na druhú stranu ale pozor na alergie.

Aviváže obsahujú rôzne chemické látky a parfumy, napríklad Methylionone a bezfarebný Alpha-Isomethyl Ionone, ktoré sa používajú aj v rôznych značkových parfumoch a výrobkoch osobnej hygieny (vody po holení, peny do kúpeľov), ale aj ďalšie látky , môžu spôsobiť alergickú reakciu.

Postup ako správne používať aviváž

Nikdy ju nelejte priamo na bielizeň a ani ho nerieďte vodou. Avivážny prostriedok naliaty priamo na oblečenie môže na bielizni spôsobiť škvrny (zvyčajne modro-šedej farby, vyzerajú ako by boli mastné).

Pre koncentrát riedený vodou platí, že sa znižuje jeho účinnosť. Základom je správne dávkovanie, vedieť kedy a kam ju počas prania naliať a aký textil sa nesmie s avivážou dostať do kontaktu.

Pre presné dávkovanie použite viečko aviváže. Napovedia piktogramy (obrázky, kresby) na etikete aviváže. Použitie aviváže je jednoduché, väčšina aviváží má viečko, ktoré slúži ako odmerka.

Odmerku naplňte a vylejte ju do nádržky ktorá je na to určená. Aviváž lejte k praciemu prášku ešte predtým, než začnete prať. Spoločne s pracím práškom sa aviváž postará o sviežosť a mäkkosť bielizne.

Väčšina týchto plastových uzáverov je vybavená dvomi dierkami (hlavné a po okraji, keď prelejete), niektoré i trubičkou pre ľahšie nalievanie aviváže do uzáveru.

pranie s avivazouOrientujte sa podľa pokynov na aviváži, pomôcť môže podľa váhy a materiálu bielizne nasledujúce:

Na froté a čistú bavlnu použijeme 36 ml aviváže, ak napĺňame práčku 4,5 kg bielizne.

Na zmiešané tkaniny a 100% bavlnu použijeme 24 ml aviváže na 2 kg bielizne.

Ak zvolíme ručné pranie bielizne (jemnejšie kúsky oblečenia), použijeme 18 ml na 2 kg bielizne.

Nikdy aviváž nepoužívame na priedušné textílie s membránou (napr. GoreTex oblečenie) a oblečenie z mikro vlákien.

Bielizeň sa avivážou ničí a znižuje jeho funkčnosť, teda schopnosť odvádzať od tela vlhkosť! Ľudovo sa jedná o oblečenie na zimu a šport – termoprádlo, funkčné prádlo.

Majte tiež na pamäti, že tento prostriedok znižuje funkčnosť uterákov a rôznych textílií. Utierky a uteráky by mali sať čo najviac vody, a preto sa pred praním bielizne rozhodnite pre kompromis medzi vôňou a funkčnosťou. Prečítajte si aj články ako vyčistiť práčku a ako prať uteráky.

Tipy ako používať aviváž

Ak periete v domácnosti často, kúpte si veľké balenie, ktoré vám nejakú dobu vydrží, v prepočte vyjde lacnejšie než menšie balenia.

Špeciálne aviváže na čierne veci si kúpte v menšom balení, keďže sa taký druh bielizne zvyčajne tak často neperie (ako v ktorej domácnosti).

Varovanie

Vedeli ste, že z bezpečnostných dôvodov sa k ovocným vôňam avivážou zámerne primiešavajú horko chutnajúce látky? Tie majú deti odradiť od toho, aby aviváž vypili. Napriek tomu je nevyhnutné uchovávať prostriedky mimo dosahu detí.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button