Auto-moto

Ako zabezpečiť bicykel proti krádeži?

ako zabezpečiť bicykelV posledných rokoch sa značne rozrástla sieť cyklistických chodníkov a trás. Slováci tak stále častejšie vyrážajú do mesta i do prírody na bicykloch. To so sebou samozrejme prináša aj zvýšený počet krádeží. Zlodeji využívajú nedostatočného zabezpečenia bicyklov. A počet krádeží sa zvyšuje. Bicykle pritom majú hodnotu aj niekoľko tisíc eur a ľudia napriek tomu nie sú schopní investovať pár eúr  do kvalitného zabezpečenia svojho majetku. Poznáte možnosti, ako zabezpečiť svoj bicykel pred odcudzením?

6 tipov na ochranu bicykla proti krádeži

Možnosti zabezpečenia bicykla:

1. Klasický zámok s reťazou

Nepríliš praktickou záležitosťou je voľba klasického zámku, ktorým bicykel upevníte do stojanu alebo k pevnému bodu pomocou reťaze.

Zámky s reťazami sú pomerne ťažké a tiež zaberú dosť miesta pri prevoze. Ak už zvolíte toto riešenie, je potrebné mať naozaj pevnú a silnú reťaz, ktorú nepôjde tak ľahko prestrihnúť štípačkami.

2. Zámky s elektronickými snímačmi

Jedná sa o lankové zámky, ktoré sú navyše vybavené elektronickým zariadením, ktoré vydáva zvuky vo chvíli, keď sa s nimi neoprávnene manipuluje.

Zlodej sa tak zvyčajne vystraší, upúta na seba pozornosť a od bicyklu radšej utečie. Lanko zámku by malo mať priemer minimálne 8 milimetrov, menší priemer možno ľahko prestrihnúť. Elektronické snímače fungujú na mikro tužkové batérie.

3. Uzamykateľná vložka na stojan

V niektorých mestách sú k dispozícii stojany na bicykle, ku ktorým sa dá koleso jednoducho pripevniť pomocou uzamykateľnej vložky.

V tomto prípade teda koleso vložíte do stojana a chytíte ho strmeňom. Jeho uzáver potom vložíte do zámku.

4. Vysokopevnostná reťaz

zámok na bicykelV súčasnej dobe je možné v obchodoch zakúpiť aj špeciálne vysokopevnostné reťaze, ktoré sú vyrobené zo zvlášť odolnej ocele.

Ich prekonanie klasickými štípacími kliešťami prakticky neprichádza do úvahy. Je samozrejme dôležité zvoliť tiež kvalitný zámok.

5. Neviditeľná fixka

Keď už dôjde k odcudzeniu bicykla, môže sa stať, že ho objavia policajti a strážnici. Často je ale problém s identifikáciou kolesa, či naozaj patrí vám.

V tomto prípade pomôže, keď si bicykel označíte neviditeľnou fixkou, ktorú je vidieť pri priložení UV lampy. Odporúčame tento spôsob skombinovať s vyššie uvedenými prvkami.

6. Mikročip

čip na bicykelPodobne ako neviditeľnú fixku možno zvoliť ešte dômyselnejší mikročip. Pomocou neho dôjde k označeniu bicykla. V čipe sú zaznamenané informácie o identifikačnom čísle, prípadne ďalšie údaje. Je tak ľahko zistiteľné, komu vlastne koleso patrí.

Čo je treba pre kvalitné zabezpečenie bicykla?

  • kvalitnú reťaz
  • pevný zámok
  • očipovanie či označenie bicykla neviditeľnou fixkou

Aké budú náklady na zabezpečenie bicykla?

Zámky na bicykle môžete kúpiť v širokom cenovom rozpätí. Najlacnejšie zámky s reťazami zakúpite už od cca 3 €, odporúčam však zvoliť kvalitnejší varianty z ocele, ktoré stoja okolo 30 €.

Mikročipy na bicykle potom zaobstaráte od 10 € vyššie.

Video ako zabezpečiť bicykel pred krádežou

Vo videu uvidíte, ako ľahko možno prekonať nekvalitné zámky a reťaze na kolesá a aké zámky by ste mali používať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button