Návody

Aké sú základné kroky pri riešení obnovy bytového domu?

Väčšina bytových domov na Slovensku si už čo to pamätá. A niekedy tak aj vyzerajú ak ešte nebola uskutočnená ich obnova, ktorú každý bytový dom, na ktorom sa nič zásadné nerobilo od čias, kedy bol pred desaťročiami postavený, už určite nutne potrebuje.

Ako obnoviť a zrekonštruovať bytový dom
Zdroj obrázka: Autor: Gold Picture / Shutterstock.com

Obnova neznamená len zatepľovanie

Pod pojmom obnovy bytového domu si môžeme predstaviť zateplenie pomocou expandovaného polystyrénu, obnovu spoločných rozvodov vody, kanalizácie, plynu, či vzduchotechniky, výmenu výťahov, úpravu spoločných priestorov, pivničných kobiek, či realizáciu bezbariérového vstupu. Skrátka, čím starší bytový dom, tým je viac čo obnovovať a je teda šanca, že sa nepustíte do všetkého v záujme šetrenia financií.

A práve to by mal byť prvý krok pri riešení obnovy bytového domu. Poďme sa na hrubý postup pozrieť detailnejšie. Hneď na úvod však podotkneme, že ide o dlhodobý proces, tak treba byť na to naozaj odhodlaný.

Od určenia rozsahu obnovy po výber zhotoviteľa

Ako sme už naznačili, prvým krokom je dohodnúť sa s ostatnými vlastníkmi bytov, že sa bytový dom ide obnovovať a hlavne, určiť si rozsah tejto obnovy. Keď sa ako tak dohodnete, je čas kontaktovať vášho správcu, teda spoločnosť, ktorá má na starosť komplexnú správu budov vrátane vášho bytového domu. Ak je správca schopný, bude vám vedieť poradiť jednak k samotnej obnove a taktiež k ďalším potrebným krokom. Prípadne si môžete nechať vypracovať audit stavu bytového domu, vďaka ktorému budete vedieť racionálnejšie určiť, čo by malo byť pri obnove prioritou a kde ušetriť ak budete musieť.

Nasleduje financovanie. Väčšina obnov bytových domov sa u nás momentálne rieši cez Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB). Výhodou je, že čím väčší rozsah obnovy budete plánovať, tým lepšie podmienky od ŠFRB získate. Nasleduje krok, ktorý mnohí podceňujú, výber projektanta. Zlá kvalita projektu sa vám totižto môže vypomstiť pri samotnej realizácii obnovy.

Pred začatím obnovy je potrebné ešte vybavenie stavebného povolenia a ďalšej byrokracie a samozrejme výber zhotoviteľa. Zatiaľ čo pri stavebnom povolení je potrebné sa vybaviť hlavne trpezlivosťou, keďže doba vybavenia sa počíta v mesiacoch, výber zhotoviteľa vyzerá ako zásadný okamih celej obnovy. Lenže práve tu sa dokáže prejaviť zlý výber projektanta.

Zhotovitelia vám vypracujú cenové ponuky na základe výkazu výmer od projektanta. A teda čím lepší projekt, tým bude menšia šanca, že obnova sa predraží kvôli tomu, že v projekte bude niečo chýbať. Zhotoviteľa potom vyberajte nielen podľa ceny, ale hlavne podľa referencií, prípadne si choďte pozrieť jeho prácu z minulosti.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button