Ako sa starať o knihy, aby nezostarli: Tipy na zariadenie knižnice
Aj v dnešnej dobe plnej moderných technológií sa väčšina z nás vo voľnom čase venuje čítaniu kníh. Či už sa jedná o populárnu či odbornú literatúru. Knihy sú ale pomerne krehkými vecami, je tak nutné sa o ne starať, inak by boli za pár rokov na vyhodenie, čo by bola škoda. V dnešnom článku sa dozviete, ako sa o ne starať, aby vydržali pokojne aj niekoľko generácií a ponúkneme vám aj zopár tipov na zariadenie knižnice.
Obsah článku:
- Prečo sa starať o knihy
- Spôsoby starostlivosti o knihy
- Ako si doma zariadiť knižnicu
Prečo sa starať o knihy?
U tlačených kníh v klasickej podobe je problém, že na ne nepriaznivo pôsobia vonkajšie vplyvy. Papier tak časom stráca svoju farbu, žltne a dochádza aj k postupnému zhoršeniu kvality a viditeľnosti písma a obrázkov.
Zároveň sa pri používaní poškodzuje obal a väzba. Práve z týchto dôvodov je potrebné sa o ne starať s určitou starostlivosťou.
Spôsoby starostlivosti o knihy
Uloženie rozčítanej knihy
Pokiaľ práve máte nejakú knihu rozčítanú, je vždy dobré ju úplne zavrieť a uložiť niekam na bezpečné miesto. Rozhodne ju neukladajte na stolík roztvorenú chrbtom hore, môže potom ľahko dôjsť nielen k pokrčeným listom vo vnútri, ale aj k poškodeniu väzby. Zvlášť dôležité je to u kníh, ktoré sú lepené.
Bezpečné miesto je také, kde nemôže kniha prísť do kontaktu s vlhkom a vodou. Nikdy ju radšej nedávajte na stolík tesne vedľa pohára, v ktorom máte nápoj.
Dobrým miestom nie je ani kúpeľňa či kuchyňa, teda miestnosti, v ktorých panuje zvýšená vlhkosť. Knihám v dlhodobom horizonte ubližuje tiež svetlo, najmä slnečné lúče. Preto ich ukladajte aj medzi čítaním na tienisté miesto.
Ukladanie kníh, ktoré práve nečítate
Ak doma máte väčšie množstvo kníh, ktoré zrovna nečítate, je ideálnym miestom pre ich uloženie knižnica. Malú knižnicu si doma môže zariadiť každý, a to aj v byte, ktorý nie je práve priestranný.
Ak nemáte k dispozícii špeciálnu knihovníčku, stačí na nepoužívané knihy vymedziť priestor v skrini či na poličkách. Opäť platí zásada, že musia byť skôr vo tienistom prostredí. Dôležitá je nízka vlhkosť. A tiež musíte zamedziť nanášaniu prachu.
Ak knihy vkladáte do poličky či do šuplíka, vždy dané miesto najprv dôkladne očistite od prachu, a to pomocou vlhkej handričky.
Potom ho nechajte vyschnúť, až potom knihy môžete uložiť. Každú knihu dajte na bok chrbtom smerom von z poličky, poloha „naležato“ nie je príliš praktická.
Ako si doma zariadiť knižnicu?
Domáca knižnica by mala spĺňať niekoľko základných parametrov. Dôležité je, aby bola umiestnená nad zemou, na knihy sa potom bude menej prášiť. Inštalujte ju tak približne aspoň 1 meter nad zemou. Uľahčí vám to aj následný výber kníh. Ak nejaké budete hľadať, nemusíte sa krčiť.
Polička v knižnici musí byť hlboká aspoň 30 cm, aby z nej knihy „netrčali“.
Najlepším materiálom pre výrobu domácej knižnice je bezpochyby drevo, ideálne masívne, v lacnejšej variante ho potom môžete nahradiť obyčajnou drevotrieskou. V každom prípade si dajte pozor na to, aby knižnica bola dostatočne stabilná.