Domácnosť

10 tipov, ako zabezpečiť kvalitnú a rýchlu stavbu strechy

rýchla a kvalitná stavba strechyBlíži sa jeseň a s ním aj nevľúdne počasie. Ak ste sa práve pustili do stavby domu, určite chcete mať pred príchodom daždivých dní hotovú strechu, aby sa dovnútra domu nedostala voda. V dnešnom článku zistíte tipy, ako vykonať rýchlu a pritom kvalitnú stavbu strechy.

1. Zaistite si kvalitný projekt

Strecha hrá pri každom dome zásadnú úlohu. Preto si pred jej realizáciou zaistite kvalitný projekt, ktorý potom urýchli následnú výstavbu.

Nezabudnite tiež na stavebné povolenie, ktoré je u tohto typu stavby nevyhnutné. Stačí zájsť na príslušný stavebný úrad.

2. Použite vhodný materiál

Realizáciu naplánovaného projektu urýchlite tým, že si vopred premyslíte, aké materiály budú na strechu použité. Konkrétne je potrebné vybrať vhodnú strešnú krytinu. Voľte vždy len takú, ktorá má príslušnú certifikáciu a je zhotovená renomovaným výrobcom.

Pri nákupe si všímajte všetky parametre. Krytiny sa líšia nielen vo veľkostiach, ale tiež napríklad v tvarovej stálosti, životnosti a zložení.

Voľte takú krytinu, ktorá je vhodná do klimatických podmienok kde bývate.

3. Voľba krytiny
veľkoformatové strešné škridle

V tomto smere platí jednoduchá zásada. Ak plánujete výstavbu členitejšej strechy, v ktorej bude napríklad aj väčší počet vikierov, potom zvoľte skôr strešné krytiny malých formátov.

U jednoduchších striech sa naopak vyplatí použiť veľkoformátové strešné škridle.

4. Zvoľte systémové riešenie

Realizácia strechy je rýchlejšia vtedy, ak zvolíte systémové riešenie. To spočíva v tom, že si nebudete jednotlivé komponenty obstarávať postupne sami, ale nájdete si firmu, ktorá vám zhotoví strechu kompletne, od položenia lát a strešnej krytiny až po montáž odkvapových systémov a doplnkov.

5. Nechajte si poradiť

Keď si strešnú krytinu či doplnky vyberáte sami, potom rozhodne odporúčame nechať si poradiť priamo od predajcu či výrobcu.

Stačí mu zbežne načrtnúť váš projekt a parametre strechy a predajca vám na základe svojich skúseností a odbornosti poradí, aká krytina je pre vás najvhodnejšia.

6. Zvoľte osvedčené firmy

Pokrývačské a klampiarske práce sú pri realizácii strechy pomerne náročnou záležitosťou. Je tak dobré si dôkladne rozmyslieť, akú firmu si najmete.

Pre získanie lepšieho prehľadu si o jednotlivých firmách zistite čo najviac informácií, prípadne aj to, aké majú predchádzajúce referencie a skúsenosti.

7. Všetko na zmluvu

Nech si na výstavbu strechy najmete kohokoľvek, vždy trvajte na detailnej písomnej zmluve. Častou chybou je, že ľudia oslovia svojich známych, ktorí im sľúbia vykonať práce na „dobré slovo“. Potom ale nedodržia termíny, použijú iné, lacnejšie materiály, prípadne stavbu vôbec nevykonajú.

Ak máte uzavretú písomnú zmluvu so všetkými náležitosťami, môžete sa v prípade ťažkostí brániť, a to aj súdne.

8. Stavebný dozor nechajte na odborníkov 

rýchla stavba strechyJe známe, že Slováci sú národom kutilov. Mnohí ľudia majú tendenciu všetkému rozumieť, do všetkého hovoriť.

Stavba strechy je ale natoľko náročnou záležitosťou, že by ste všetku kontrolu a dozor mali radšej prenechať skutočným odborníkom.

Nesnažte sa organizovať a riadiť stavbu, pokiaľ na to nemáte dostatočnú kvalifikáciu a skúsenosti.

9. Problémy riešte priamo so zhotovovateľom 

Ak sa vyskytnú v priebehu stavby nejaké komplikácie, alebo máte akýkoľvek problém, obráťte sa čo najrýchlejšie na zhotovovateľa a všetko s ním konzultujte.

V opačnom prípade totiž môže dôjsť k zbytočnému predĺženiu výstavby. Efektivita spočíva v tom, že obe strany dokážu dobre komunikovať, prípadné problémy rýchlo odstrániť.

10. Dodržujte dohodnuté podmienky

Nielen zadávateľ má svoje povinnosti. Aj vy ste sa v rámci zmluvy zaviazali k určitým povinnostiam, najmä včasnej platbe dohodnutej sumy.

Stavba strechy bude vykonaná rýchlo jedine vtedy, ak dodržíte aj vy osobne to, na čom ste sa s protistranou dohodli.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button