Domácnosť

Ako olejovať podlahu?

podlahaOlejovanie podlahy sa praktizuje najmä z toho dôvodu, aby došlo k zvýrazneniu prirodzeného vzhľadu a farby dreva. Aplikáciu je možné vykonávať u novo položenej aj staršej podlahy, ktorá už pomaly stráca svoju pôvodnú farbu. Olejované podlahy je nutné upravovať pravidelne, avšak iba s kvalitnými prostriedkami, inak dôjde k ich trvalému poškodeniu.

Postup ako olejovať podlahu

Pred začatím olejovania je najprv nutné upraviť povrch podlahy. K tomu použite brúsku, ktorou drevenú podlahu vybrúsime až na holé drevo.

Zbavíte ju tak nánosov a zvyškov častíc. Zbrúsenú podlahu potom starostlivo vyčistite, pomocou metly a vysávača.

Po vyčistení na podlahu začnite nanášať olej, ktorý ste si pred tým zakúpili v špecializovanom obchode.

V prvej fáze sa olejujú okrajovej časti podlahy, ktoré sú v blízkosti stien. Pri práci buďte opatrní tak, aby nedošlo k ich znečisteniu, špinavú stenu by potom išlo len ťažko uviesť do pôvodného vzhľadu.

Potom, čo postupne nanesiete dostatočné množstvo oleja, rozotrite ho pravidelne po celej ploche podlahy. Použiť k tomu možno stierku, štetec, prípadne možno použiť leštiaci tkaninu.

ako olejovať podlahuRozotrený olej nechajte minimálne pol hodiny vsiaknuť do podlahy. Potom znovu opakujte celý proces. Nezabudnite však na to, že vám prvá nanesená vrstva môže poškodiť obuv, preto sa obujte do takej obuvi, ktorú nevadí pošpiniť od oleja.

Aplikáciu oleja vykonávajte až do tej doby, než bude vidieť, že podlaha už nie je schopná pojať ďalšiu vrstvu.

Na záver vykonajte ručné leštenie podlahy pomocou leštiace tkaniny. Vzhľad podlahy musí byť v konečnej fáze úplne rovnomerný vo všetkých jej častiach.

Nakoniec nechajte celú podlahu vyschnúť, ideálne jeden deň.

Čo je potreba na olejovanie podlahy

  • olej na podlahu
  • štetec
  • stierka
  • čistiace tkanina (bavlna)
  • rukavice
  • návleky na obuv
  • brúska
  • vysávač

Ako dlho olejovanie podlahy potrvá?

Olejovanie podlahy zaberie celkovo minimálne jeden deň. Dôležité je nechať ju riadne vyschnúť potom, čo je olejovanie dokončené.

Nábytok na podlahu postavte až druhý deň po aplikácii oleja.

V prípade, že na podlahu hodláte umiestniť koberec, počkajte minimálne jeden až dva týždne.

Aké budú náklady na olejovanie podlahy?

Liter kvalitného oleja na drevené podlahy stojí od cca 29 €, pričom vystačí približne na 10 metrov štvorcových. Ostatné položky, ktoré sú pre prácu potrebné, sa pohybujú maximálne v rádoch pár eúr (okrem brúsky).

Video ako olejovať podlahu:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button