Domácnosť

10 tipov, ako na brúsenie parkiet

brúsenie parkietBrúsenie parkiet je činnosťou, pri ktorej je dobré sa držať určitých zavedených postupov. Využiť môžete aj rôzne rady a tipy, ako si prácu uľahčiť. Prinášame vám 10 tipov ako na brúsenie parkiet.

  • Postup a tipy na brúsenie
  • Ako dlho brúsenie potrvá?
  • Náklady na brúsenie

Postup a tipy na brúsenie parkiet

1. Ak sa rozhodnete parkety brúsiť sami, budete si musieť požičať stroj na brúsenie parkiet. Vždy si dajte pozor na to, aby stroj bol dostatočne kvalitný. Požičajte si ho preto ideálne od špecializovanej firmy.

2. Prácu so strojom si od toho, kto vám ho požičiava, nechajte dopodrobna vysvetliť. Naučte sa, ako s ním zaobchádzať ešte pred tým, než sa do brúsenia parkiet vo svojej domácnosti vôbec pustíte. Nebojte sa opýtať aj na drobné a zdanlivo malicherné detaily. Všetko môže prispieť k tomu, že parkety vybrúsite dokonale a bez ťažkostí.

3. Pred brúsením predovšetkým dôkladne pozametajte podlahu.

4. Skontrolujte pevnosť jednotlivých parkiet. Ak sú niektoré z nich uvoľnené, potom ich upevnite. Úplne poškodené parkety potom bude nutné nahradiť.

5. Skontrolujte, či z parkiet nevyčnievajú klince. Tie by mohli stroj počas brúsenia poškodiť. Klince, pri ktorých objavíte, že vyčnievajú, bude potrebné zatĺcť.

nalakované parkety6. Staršie laky odstráňte pomocou pásovej brúsky, ktorú spustíte na spätný chod.

7. Prvé brúsenie robte s jemnou zrnitosťou brusiva. Na podlahe sa tak nebudú tvoriť ryhy. Posledné brúsenie robte tak, aby bolo v smere dopadu svetla.

8. Ak máte doma mozaikové parkety, brúsenie vykonávajte pod sklonom 45 stupňov. Zamedzíte tak vybrusovanie mäkších častí. V prípade paluboviek brúsite pod uhlom maximálne 15 stupňov, a to v smere žiliek dreva.

9. Priebežne kontrolujte brúsku a brúsny valec tak, aby na nich nezostávali nečistoty. Ak sa tam nečistoty objavia, potom ich odstráňte.

10. Pred posledným vybrúsením zatmeľte drobné škáry.

Čo je potrebné k brúseniu parkiet:

  • ako brúsiť parketyvysávač
  • brúska (pásová, kotúčová, okrajová)
  • tmel

Ako dlho brúsenie potrvá?

Brúsenie parkiet je potreba vykonať niekoľkokrát. Práca tak zaberie takmer celý deň.

Aké budú náklady na brúsenie parkiet?

Zapožičanie brúsky na podlahy sa dá vybaviť od 20 € na deň. Lacnejšie potom u niektorých firiem vyjde, ak si brúsku požičiate na víkend.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button