Domácnosť

Ako ochrániť drevené fasády?

drevené fasádyDrevo sa dnes využíva nielen pri výrobe nábytku, ale tiež na fasádach rodinných domov. Prírodný materiál má totiž dobré tepelne izolačné vlastnosti. Využitie drevených fasád je tak významné predovšetkým u nízkoenergetických stavieb. Na drevo, ktoré tvorí fasádu domu, však pôsobí mnoho negatívnych vplyvov, hlavne vlhkosť, slnečný svit a tiež škodlivé organizmy, ako napríklad červotoče a iné. Drevenú fasádu je tak nutné chrániť, a to napríklad pomocou lazúry. Ako ochrániť drevené fasády?

Postup ako ochrániť drevené fasády?

Lazúrový náter je na drevené fasády vhodný z toho dôvodu, že je vysoko odolný voči klimatickým podmienkam.

Zároveň má tiež vysokú priepustnosť pár a potrebnú elasticitu. Pre ochranu dreva je vhodné použiť lazúru so silnou vrstvou.

Základné ošetrenie dreva

Prvým krokom je ošetrenie surového dreva a to tak, že pomocou riedidla zbavíme drevo zbytkov lepidiel, mastnoty a živice.

Impregnačný náter

V druhé fáze sa prevádza základný náter, ku ktorému je vhodná impregnačná lazúra. Tá na dreve vytvorí ochranný film, ktorý potom drevo chráni pred napadnutím hubami.

Aplikácia náteru na drevené fasády

ako chraniť drevené fasádyĎalším krokom je aplikácia silného náteru, a to najlepšie dvojfázovo. Náter zabráni prenikaniu vody do dreva, avšak udrží priepustnosť vlhkosti, takže nedôjde k tleniu dreveného materiálu.

Opravný náter

V prípade opravného náteru je treba najprv zbrúsiť poškodené miesta. Brúsenie musí byť kvalitné, až na zdravé časti dreva.

Použiť sa dá okrem brúsky tiež brúsny papier, prípadne i lúh, ktorý rozpustíme vo vode. Opäť sa použije najprv impregnačná lazúra a až potom pristúpime k náteru silnou lazúrou.

Čo je potrebné na ochranu drevených fasád:

  • Lazúrový náter
  • Impregnační lazúra
  • Riedidlo
  • Brúska, brúsny papier
  • Lúh

Ako dlho oprava drevených fasád potrvá?

Doba opravy drevenej fasády je závislá na tom, či ju budeme opravovať celú, alebo pristúpime k renovácii len určitej časti poškodeného dreva. Čas sa tak pohybuje od niekoľkých desiatok minút až po niekoľko dní. Pred nanesením silnej vrstvy lazúry je nutné vyčkať na chvíľu, keď zaschne impregnačný náter.

Aké budú náklady na ochranu drevenej fasády

0,75l lazúrového náteru stojí od 9,80 €. V podobnej cenovej relácii sa pohybuje tiež cena lúhu na drevo. Zakúpiť sa dá vo všetkých hobby obchodoch. Ostatné pomôcky sú viditeľne lacnejšie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button