Domácnosť

Ako vymeniť garážovú bránu bez náročných stavebných úprav?

ako vymeniť garážovú bránuPotrebujete vymeniť dosluhujúce garážové brány za nové, avšak nechcete vykonávať zbytočne zložité stavebné úpravy? Riešenie tu je. Kúpte si sekčný typ brány, ktorý je možné do vchodu garáže nainštalovať veľmi jednoducho. Ako vymeniť garážovú bránu bez náročných stavebných úprav?

V článku sa dozviete:

 • Výhody sekčných vrát
 • Postup výmeny garážových brán
 • Čo je potrebné
 • Ako dlho to potrvá
 • Aké budú náklady

Výhody sekčnej garážovej brány

Sekčné garážové brány sú moderným riešením. Ich výhodou je nielen jednoduchá inštalácia, ktorú možno vykonať v priebehu niekoľkých desiatok minút, ale prináša aj ďalšie pozitíva.

Predovšetkým sa hodia pre garáže, ktorých interiér je počas zimných mesiacov vykurovaný. Jednotlivé sekcie lamiel sú pevne spojené a vyplnené izolačnou vrstvou. Aj vďaka tomu, že pevne dosadajú k zemi, neuniká cez ne také veľké množstvo tepla ako napríklad u staršej výklopnej brány.

Ďalšie výhody sekčných brán

 • Minimálne nároky na voľný priestor pred garážou
 • Dlhá životnosť
 • Dobrá stabilita konštrukcie
 • Možnosť automatického a diaľkového ovládania

Práve z týchto dôvodov sú sekčné garážové brány v posledných rokoch vôbec najobľúbenejšími produktmi. Možno ich zaobstarať pre klasické garáže pri rodinných domoch, ale aj pre priemyselné objekty.

Postup výmeny garážovej brány

Ak zvolíte sekčné garážové brány, vyhnete sa zložitým stavebným úpravám.

Inštalácia je jednoduchá z toho dôvodu, že segmentované brány sú osadzované na interiérovej strane dverného otvoru, zatiaľ čo staršie typy je potrebné zasadzovať do líca fasády.

Postup výmeny garážovej brány:

 • Z vchodu garáže odstráňte starú bránu. Vysaďte ich krídla a odrežte všetky výstupky, ktoré bránia osadeniu novej brány, a to vrátane pántov. Zárubňa musí byť úplne rovná.
 • Pripravenú rovnú zárubňu prekryte rámom s prerušeným tepelným mostom. Ten ponesie koľajnice pre sekcie novo inštalovaných brán.
 • Do koľajnice namontujte sekcie, potom k bránam pripevnite pohon a hotovo. Nie je potrebné nič zložito búrať, zamurovať diery a opravovať omietku v priestore vjazdu do garáže.
 • Ak ste si zaobstarali nové brány s elektrickým pohonom, nemusíte sa obávať ani zložitej elektroinštalácie. Pohon stačí napojiť pomocou kábla do zásuvky. Tú je vhodné mať v tesnej blízkosti dverí.

Pri inštalácii sekčných vrát majte na pamäti, že sa zasúvajú pod strop miestnosti. Preto je tento typ brány vhodný iba pre garáže s vyšším stropom.

Čo je potrebné na výmenu garážovej brány?

Ako dlho výmena potrvá?

Výmena starých garážových brán za moderné sekčné vám zaberie maximálne 4 hodiny času, teda zhruba jedno víkendové popoludnie.

Aké budú náklady na výmenu garážovej brány?

Sekčné brány sú v porovnaní so staršími typmi výklopných a rolovacích brán predsa len trochu nákladnejšie. Je ale potrebné zdôrazniť, že majú dlhšiu životnosť, takže sa ich nákup v konečnom dôsledku vlastne oplatí.

Ceny kvalitných sekčných garážových brán sa dnes pohybujú od cca 500 – 600 Eur

Pre úpravu starého rámu budete potrebovať brúsnu pílu. Jej cena sa pohybuje od 300 Eur a vyššie. Pokiaľ ju doma nemáte a nákup by sa vám nevyplatil, pretože by ste pre ňu nenašli častejšie využitie, je možné si ju požičať. Jednodňový prenájom vás vyjde maximálne na 15 – 20 Eur.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button