Cestovanie

Ako nájsť v Holandsku veterné mlyny?

Ako nájsť v Holandsku veterné mlynyHolandsko je v Európe, hneď po Dánsku, najviac rovinatá krajina, najvyšší vrchol je vysoký 321 metrov nad morom, vysoký Vaalserberg. Zem je najviac známa syrom, futbalom, tulipánmi a hlavne veternými mlynmi. Vydajme sa preto spoznať veterné mlyny do Holandska.

Cestovanie a ubytovanie v Holandsku

Zaistite si letenky do niektorého z holandských miest (Amsterdam, Eindhoven, Rotterdam, Maastricht). Holandsko nie je tak ďaleko, takže sem možno dôjsť vcelku pohodlne autom, autobusom aj vlakom.

Bývať sa tu dá v hoteli, hosteli, ale aj v súkromí, stačí si len vybrať. Pekné ubytovanie v Holandsku si zarezervujte cez booking.com

Holandské mlyny

holandské veterné mlynyAko bolo povedané, symbolom Holandska sú veterné mlyny. Funkčných mlynov tu je stále viac ako tisíc.

Používali sa, a dodnes sa veľakrát používajú, hlavne na prečerpávanie vody, ale samozrejme aj na mletie múky a šrotu, rezanie dreva či lisovania oleja.

Špecialitou holandských mlynov je, že sa u nich otáča len strecha s lopatkami a nie celý mlyn, ako inde.

Skanzenom veterných mlynov

Volá sa Naanse Schans, alebo sústava 19 mlynov vo voľnej krajine pri Kinderdijk, neďaleko Dordrechte u Rotterdame.

Táto oblasť bola v roku 1997 zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Mlyny tu stoja v dvoch radoch, na jednej vysušujú oblasť Nederwaard a na druhej Overwaard.

Leví mlyn

stradičné veterné mlyny v HolandskuNajvyššie veterné mlyny sa nachádzajú na juhu Holandska v oblasti Schiedam. Tie tu mleli špeciálne obilia pre miestne liehovary. V meste Dee Leeuw stojí pôsobivý veterný mlyn, ktorý kedysi slúžil na mletie múky, dnes je z neho múzeum, kde sa môžete zoznámiť s funkciou mlynov.

Tento „Leví mlyn“, z roku 1863, je veľmi populárny a každý rok sem jazdia tisíce ľudí, najmä na najväčšiu svetovú aukciu múky.

Sprístupnené veterné mlyny

Majitelia veterných mlynov často umožňujú návštevníkom prehliadku. Je to napríklad mlyn v Gorinchenu neďaleko Leerdamu.

Rovnako tak aj v regióne Schermer, kde bývalo pôvodne celkom 52 mlynov, dnes už len sedem. V jednom z nich sa nachádza aj múzeum, tento mlyn je ale stále funkčný.

Z histórie veterných mlynov

Stavbe mlynov sa začali tunajší obyvatelia venovať od 16. storočia, aby tak vysušili močaristé územia a mohli ich využiť na poľnohospodárstvo.

Aby odčerpaná voda mohla odtekať, vznikli tu mnohé kanály, ktoré slúžili potom aj k doprave a dnes tiež na rekreáciu.

V Holandsku nesmiete vynechať!

Nenavštíviť aspoň jeden veterný mlyn v Holandsku, to je ako keby si turista u nás nedal ani jedno pivo. Na druhú stranu, ak chcete vidieť veterný mlyn holandského typu, nemusíte jazdiť do Holandska.

Takéto veterné mlyny nájdete aj u našich susedov, napríklad mlyn Svetlík, neďaleko Jiřetína pod Jedlovou.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button