DomácnosťNávody

Ako čistiť brúsenú kožu?

brúsená kožaBrúsená koža je materiálom, z ktorého sa vyrába najčastejšie obuv. Ďalej však môže byť tiež súčasťou najrôznejších odevov, kabátov, sák a pod. Bežne sa pre brúsenú kožu používa pojem semiš. Tá je brúsená z líca alebo z rubu. Keď ide o kožu brúsenú z rubu, nazýva sa velúr. Brúsenú kožu z líca potom označujeme ako nubuk. Pre udržanie kvality brúsenej kože je potrebné klásť dôraz na preventívne ošetrenie aj pravidelné čistenie, inak rýchlo stratí svoje základné vlastnosti, medzi ktoré patria najmä odolnosť voči vlhkosti a dlhá trvanlivosť. Ako čistiť brúsenú kožu?

Postup ako čistiť brúsenú kožu

Semišové topánky sa ľahko zašpinia. Najčastejšie vo chvíli, keď šliapnete do blata. Veľký rozdiel spočíva v tom, ako ste sa o brúsenú kožu predtým starali.

Ak ste pravidelne používali ochranné prostriedky, potom bude očistenie od nečistoty veľmi jednoduché. Možno ho vykonať pomocou obyčajnej kefy na obuv.

semišove topankyPoužiť možno aj mokrú handričku alebo hubku s hrubším povrchom, ideálne takú, ktorá je priamo určená na semišový materiál.

Ak ste sa o obuv pred zašpinením príliš nestarali, bude vhodnejšie použiť špeciálnu čistiacu penu. Tú nanesiete, rozotriete a necháte uschnúť. Potom opäť použijete kefu a obuv ňou vydrhnite. Na záver topánky prestriekajte impregnáciou na semiš.

ako čistiť brúsenú kožuAk vaša semišová obuv v dôsledku znečistenia a následnej úpravy stráca svoj pôvodný vzhľad a farbu, je možné k opätovnému zafarbeniu použiť renovátor kože, ktorý obsahuje farebný pigment.

Prípravok je vhodné si najskôr vyskúšať nanečisto, prípadne na tej časti obuvi, ktorá nie je toľko viditeľná.

Čo je potrebné k čisteniu brúsenej kože?

  • kefa na obuv
  • hubka s hrubším povrchom
  • čistiaca pena
  • renovátor kože

Ako dlho čistenie potrvá?

Vyčistenie zašpinenej brúsenej kože na obuvi potrvá pár minút. Obuv stačí starostlivo vykefovať a následne ošetriť.

Dôležitá je ale pravidelná starostlivosť, používanie impregnácie, ktorá zníži riziko zašpinenia obuvi. Impregnovať možno priebežne, každá impregnácia pritom zaberie pár sekúnd.

Aké budú náklady na čistenie kože?

Impregnácia na velúr a nubuk sa dá zaobstarať v sprejoch s obsahom od 200ml. Za takéto balenie zaplatíte okolo 5 €.

Renovator kože stojí už od cca 2 € vyššie. Čistiacu penu možno zakúpiť od 7 €.

Podobné články

4 Comments

  1. Zdravím Vás chcela by som sa spýtať,ako mám vyčistiť bundu z brúsenej kože.Oprať v aut.práčke by asi nebolo vhodne. Ďakujem za info.

  2. ahoj. potrebujem vasu pomoc. omylom som naniesol tmavy krem na topanky so svetlou brusenou kozou. teraz su leskle a cierne. da sa to este napravit? ako ? dakujem

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button