Internet

Ako sa brániť proti phishingu?

obrana proti PhishinguPhishing označuje podvodné e-mailové správy, ktoré vyzerajú, že sú poslané od vašej banky, ale pritom slúžia iba na zistenie údajov o vašom účte. Vaša banka by vám dôležité informácie cez email neposielala. A ak to nie je dôležité, nemusíte si takého emaily vôbec všímať. Ako sa správne brániť proti phishingu a ako ho spoznať? A čo robiť, keď ste už urobili, čo ste nemali?

Obrana proti phishingu a ako ho spoznať?

spamová pošta - phishingEmailové správy, ktoré zodpovedajú vlastnostiam phishingu, budú určite napísané zlou slovenčinou alebo budú rovno v angličtine.

Email obsahuje odkaz na stránky vašej banky, a tým vyvoláva mylnú predstavu, že vám píše vaša banka.

Správa môže informovať napr. o neuskutočnenej platbe, cieľom je ale prinútiť vás kliknúť na odkaz a vyplniť údaje o vašom bankovom účte: heslo, pin atď.

Zásadne na podozrivé emaily neodpovedať!

Najlepšou obranou proti phishingu je, že na takéto emaily zásadne neodpovedajte a radšej si zájdite do banky sa na celú záležitosť opýtať.

Nielen že väčšina bánk informácie prostredníctvom emailovej adresy nezasiela, ale aj keby to tak bolo, nikdy to nie je tak dôležité, aby vám to neprišlo aj listom, prípadne inou formou.

Nevyplňovať a neklikať na aktívne okná!

Rozhodne sa vyvarujte toho, aby ste akékoľvek dáta vypĺňali, alebo len potvrdili niečo, čo vám je ponúknuté. Neklikajte ani na odkazy, ktoré emailová správa obsahuje.

Mimo prípadný únik údajov môže hroziť aj možnosť zavírenia počítača.

Nemilosrdne zmazať!

phishing (kradnutie údajov)Jediné, čo môžete urobiť, ak zistíte, že v prijatej pošte máte email, ktorý zodpovedá vyššie zmieneným charakteristikám, je zmazať ho.

Niektoré banky ale vítajú, keď im podvodný email pošlite, aby zlepšili prevenciu proti zneužitiu bankových dát na internete.

Čo robiť, ak ste klikli na odkaz?

Vlastne sa nič tak zvláštneho stať nemusí, ak máte šťastie a webová stránka, na ktorú vás link odkáže, nebude zavírená. Rozhodne sa to ale neodporúča.

Čo robiť, ak ste vyplnili údaje?

Najdôležitejšie je asi zavolať čo najskôr do vašej banky, oznámiť prípadné zneužitie účtu, aby vaša banka mohla váš účet zablokovať. Banky poskytujú kontakt na klientske centrá zadarmo, tie bývajú tiež otvorené 24 hodín denne.

Zablokovať prístup na svoj účet, môžete tiež tým, že trikrát po sebe zadáte pri vstupe do internetového bankovníctva zlé heslo.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button