Domácnosť

Ako ušiť obliečky na vankúše zo starých šiat?

obliečky na vankúše zo starých šiatUšiť obliečky na vankúše zo starých šiat je celkom dobrý spôsob, ako vyprázdniť skriňu po babke. Nápad možno ešte viac zaujme, ak človek pozná ceny bytového textilu alebo cenu a kvalitu v obchodoch. Obliečky na vankúše zo starých šiat si zhotovíme presne podľa svojho vkusu a takmer zadarmo. Článok je určený krajčírkam s takmer žiadnymi skúsenosťami. Ako na to?

Čo je potrebné ak chcete ušiť obliečky na vankúše:

  • staré šatstvo
  • šijací stroj
  • nite
  • nožnice
  • galantérny tovar na zapínanie

obliečky na vankúšeSamozrejme nie je reč o hodvábe, kašmíre či žoržetu. Tieto materiály si obliekali už naše pra (pra) babičky. A ak sa nám nejaká taká kvalitná pamiatka zachovala, môže sa stať skvelým doplnkom v štýle vintage.

Šaty po babkách, s ktorými si niekedy musíme pri vyprataní skríň poradiť, väčšinou pochádzajú zo 70. rokov minulého storočia.

A vtedy „frčal“, tesilen, krimplen, slotera … Tieto materiály (dnes by ich nikto nenosil) majú niekoľko dobrých vlastností: sú stálofarebné, pevné, nekrčivé. Čiže „je si z čoho vyberať“. Tak sa pusťme do tých obliečok.

Ako spraviť pekné obliečky na vankúše zo starých šiat?

Staré šaty treba rozpárať. Z dielov vystriháme pravouhlé kúsky. Keď má látka plátnovú väzbu, môžeme rovné diely natrhať (po niti).

Ak je vzor (napríklad kocka) tkaný, môžeme strihať aj podľa rovných prúžkov. Získané rovné kúsky látky v ruke vyperieme, usušíme a ak je treba, prežehlíme. Vypraté väčšie diely budeme ďalej strihať. Vyberieme vzory, ktoré budeme používať. Môžu to byť aj veľmi „odvážne“ kombinácie dezénov.

ako na obliečky na vankúšeAko pokračovať ďalej? Potom, čo sme rozpárali diely a vypárali záševky, si látku prehliadneme. Ak má látka rub a líc, priložíme dva kúsky lícom k sebe a na prichystanom šijacom stroji ich zošijeme rovným stehom.

Zošitý kus obrátime na líce, šev na spodnej strane zložíme k jednému dielu a spojenie prešijeme po lícovej strane (tak zvaný plochý šev). Buď použijeme rovný šev (pätka stroja sa riadi hranou plochého švu) alebo použijeme end-lom, potom by mal šev cik cak prešívať obe spojené látky.

Alebo môžeme na prešitie plochého švu použiť nejaký ozdobný šev, ale to už je otázkou vkusu, možností stroja a skúseností.

Ak sme zašili dva-tri veľké kusy, môžeme ich ďalej postrihať na menšie diely, ktoré už však budú „zošívané“. Tým bez veľkej práce získame drobnejšie, už zošité dieliky do vzoru. Plátenné diely vždy zastrihneme. Príliš s nimi nemanipulujeme, pretože by sa v mieste prestrihnutia švu mohli začať párať. Ďalšie zošitie prvého švu to samozrejme zabezpečí.

Prúžky látky pridávame vo všetkých smeroch narastajúcej plochy, až dosiahneme potrebnej veľkosti, ktorá by mala byť dvojnásobná, než sú rozmery vankúša, plus tri až päť centimetrov na všetkých stranách (podľa veľkosti vankúša). Buď si pripravíme dva kusy,  alebo jeden veľký, ktorý prehneme.

Zapínanie obliečok

Rozhodneme sa, aké dáme obliečkam zapínanie: gombíky, zips, patenty, suchý zips, šnúrky. Alebo povlak „natvrdo“ zašijeme? Prezrite si, akým spôsobom je zhotovené zapínanie na vankúšoch, ktoré už doma máte, akým spôsobom je ušité a či vám vyhovuje. Až po tomto rozhodnutí príslušným spôsobom zošijete diely.

Šitý povlak na vankúši obrátime na líce a špičkami nožníc vytiahneme rohy. Vankúš po obvode prešijeme, čim spevníme švy. A ako ďalej? Náš návod na šitie povlakov zo starších šiat sa chýli ku koncu. Vypracujeme zapínanie podľa vlastnej voľby a povlak naplníme.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button