Auto-moto

Ako dlho vydržia zimné gumy? 5 rád a tipov, ako predĺžiť životnosť gúm

zimné gumyVedieť kedy je správna doba na prezutie na zimné pneumatiky nestačí. Okrem toho je potrebné tiež vedieť, ako dlho sa zimné gumy dajú používať a ako je potrebné sa k nim správať, aby vám poslúžili čo najdlhšie. Existujú osvedčené tipy, ktoré vám ušetria peniaze tým, že zimné gumy nebudete musieť kupovať každý rok. Prinášame vám 5 rád a tipov, ako predĺžiť životnosť gúm.

Ako dlho vydržia zimné gumy?

Zimné gumy musia mať hĺbku dezénu aspoň 4 milimetre. Okrem sledovania tohto parametra je potrebné pravidelne kontrolovať tiež ďalšie vlastnosti pneumatiky, najmä či je v poriadku ich opláštenie, či majú správny tlak a geometriu.

zimné pneumatikyAj vo chvíli, keď sa o zimné gumy budete starať naozaj svedomito, je vhodné ich vymeniť najneskôr po 4 rokoch používania.

Každým rokom totiž postupne klesajú ich dôležité vlastnosti, zhoršuje sa predovšetkým schopnosť ich záberu, ďalej potom tiež priľnavosť k vozovke a v neposlednom rade aj brzdná dráha.

Životnosť samozrejme záleží aj na počte najazdených kilometrov. Pre klasické zimné gumy platí, že vydrží zhruba 40-tisíc kilometrov, avšak závisí to na zvolenom type, značke a kvalite gúm.

Niektoré zimné gumy je tak možné používať aj po prejazdení tejto vzdialenosti.

Ako predĺžiť životnosť zimných gúm?

1. Štýl jazdy

V prvom rade záleží na spôsobe a štýle vašej jazdy. Gumy trpia oveľa viac vo chvíli, keď jazdíte agresívne. Ak budete chcieť zimné gumy na svojom vozidle šetriť tak, aby sa čo najviac predĺžila ich životnosť, je teda logicky potrebné jazdiť rozumne.

Vyvarujte sa tiež jazde štýlom brzda – plyn. Práve počas neho dochádza k vôbec najväčšiemu opotrebovávaniu pneumatiky.

Počas jazdy sa ďalej vyhýbajte častému kontaktu kolies s obrubníkmi. Na nich nie je dobré ani automobil parkovať.správny dezén zimných gum

2. Povrch vozovky

K predĺženiu životnosti zimných gúm dochádza aj vtedy, ak používate iba kvalitné komunikácie. Povrch vozoviek hrá z hľadiska životnosti gúm veľkú rolu. Vydržia logicky dlhšie, ak budete jazdiť po kvalitnej diaľnici než po cestách, ktoré sú rozbité a plné dier.

3. Správny tlak gumy

Správnu hustotu pneumatík je potrebné sledovať pravidelne, a to aspoň raz za štrnásť dní. Záleží tiež na početnosti jazdy.

Ak sú zimné gumy nedofúkané, dochádza k väčšiemu treniu, čím sa rýchlejšie opotrebovávajú. Meranie tlaku vykonávajte na to určeným meračom, a to jedine vtedy, ak sú pneumatiky studené.

V zimnom období sa odporúča mať pneumatiky nahustené o približne 0,2 baru viac, než predpisuje ich výrobca.

4. Kontrola dezénu

K predĺženiu životnosti prispieva tiež pravidelná kontrola dezénu pneumatiky. Zimné pneumatiky majú stanovenú minimálnu hĺbku dezénu 4 milimetre.

5. Geometria

Nadmerné opotrebovávanie pneumatík môže byť zapríčinené aj nesprávnu geometriou, teda zlým nastavením kolies. To má za následok hlavne to, že sa gumy opotrebovávajú nerovnomerne. Okrem toho má geometria vplyv aj na spotrebu paliva počas jazdy.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button