Auto-moto

Je prilba počas jazdy na motorke naozaj taká dôležitá?

Prilby, milované a nenávidené. Rovnako, ako medzi cyklistami aj medzi motorkármi sa nájdu takí, ktorí nosia prilbu len z povinnosti. I keď ich bude zrejme menej ako cyklistov. Predsa len jazda na motorke je „o niečo“ rýchlejšia a tak je potreba chrániť sa v prípade pádu podstatne vyššia.

Pekné prilby na motorku
Zdroj obrázka: Autor: OlegRi / Shutterstock.com

Môžete jazdiť najopatrnejšie ako viete, ostatných neovplyvníte

Skúste si predstaviť situáciu, že ste na motorke a kvôli zlému osvetleniu parkoviska do vás (aj keď v nízkej rýchlosti, ale predsa len) „ťukne“ šofér nejakého auta. Nasleduje pád a náraz do hlavy. Či o zem, alebo o odstavené auto, či nejaký iný objekt, určite to nebude nič príjemné. A teraz si predstavte, že sa to stane za jazdy vo vyššej rýchlosti.

Jazda na motorke je úžasná, ale rýchlo sa vie zmeniť na katastrofu. Nemusíte spraviť chybu vy. Môže sa vám stať nehoda chybou iného účastníka cestnej premávky alebo vám zlyhá technika. Sú skrátka veci, ktoré neovplyvníte ani pri najväčšej snahe a preto je prevencia maximálne dôležitá.

Následky úrazu hlavy môžu byť vážne aj ak nedôjde k najhoršiemu

Ak teda chcete ako motorkár na niečom šetriť, rozhodne by to nemala byť kvalitná prilba. Každé investované euro, napríklad do niektorej zo špičkových prilieb Shark, sa vám totižto vráti akonáhle vás prilba ochráni pred úrazom. Alebo vám rovno zachráni život.

Pri jazde na motorke je totižto ochrana hlavy tou najzásadnejšou vecou, čo sa týka bezpečnosti. Ak sa totižto pozriete na smrteľné nehody motorkárov, zhruba trištvrte z nich sa zaradilo medzi smrteľné práve kvôli zraneniam hlavy. Prečítajte si aj článok ako si vybrať prilbu na bicykel.

A treba si uvedomiť, že aj ak nedôjde k najhoršiemu, poranenie hlavy môže mať stále vážne dlhodobé následky na život jednotlivca. No povedzte, chcete takto riskovať len preto, že sa vám zdá, že v prilbe vyzeráte smiešne alebo sa chcete hrať na frajera? Samozrejme, že nie!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button