Chudnutie

Káva a 10 vecí, ktoré ste o nej nevedeli

káva a čo ste o nej nevedeliJe výborným spoločníkom pri trávení oddychových chvíľ aj pri pravidelnej schôdzke s priateľmi. Príjemne vonia, ešte lepšie chutí a môžeme si ju dopriať na nespočetné množstvo spôsobov. Je súčasťou mnohých každodenných rituálov a mnoho ľudí si bez nej nedokáže predstaviť ani jediný deň. O čom je reč? Ak vám prišla na myseľ práve káva, trafili ste sa. To, že káva má mnoho priaznivcov ktorí ospevujú jej vlastnosti každým okamihom je isté, ale verte, že káva má aj svojich odporcov. Káva a 10 vecí, ktoré ste o nej nevedeli.

Máte pocit, že káva nie je ničím výnimočná a jedná sa o úplne bežnú a nezaujímavou surovinu? V tom prípade ste na omyle, pretože aj tak jednoduchý a bežný nápoj ako káva poskytuje mnohé prekvapenia, o ktorých ste doteraz možno ani netušili.

1. Odkiaľ vlastne káva pochádza?

kávové zrnáVedeli ste, že prvé, divoko rastúce kríky kávovníka pochádzajú pravdepodobne až z ďalekej Etiópie?

Áno, niekedy okolo 14. storočia bola káva ďalej prenesená do Jemenu, a to vďaka vojenským ťaženiam vtedajších bojovníkov. Tu boli kávové kríky ďalej kultivované a rozširované.

Arabi si vtedy pestovanie kávy prinášajúce im nemalé príjmy pozorne strážili. Dokonca kávové zrná zámerne znehodnocovali, aby nedošlo k ich rozšíreniu do ďalších oblastí sveta.

Aj tak sa okolo 17. storočia podarilo Holanďanom kávu tajne previezť, načo ju začali pestovať v oblastiach Indie. Holanďania sa potom stali jednými z najlepších producentov kávy, kým jeden Francúz nepovolene nepreviezol kávové kríky aj na ostrov Martinique.

Práve tieto kríky sú pravdepodobne predchodcovia milióna kávových kríkov a stromov, ktoré dnes rastú v oblasti Karibiku a takmer celej Strednej Ameriky. Odtiaľ sa káva neskôr dostala aj do Brazílie, ktorá je dnes jedným z najväčších producentov kávy vôbec.

2. Kaviarne nie sú len výmyslom modernej doby

Prvé kaviarne vznikali už od 15. storočia v ďalekých krajinách Orientu, kde sa ľudia podobne ako dnes schádzali a zdieľali spolu príjemné chvíle u tohto blahodarného nápoja.

Za najväčších vtedajší popíjačov kávy by sme mohli označiť Turkov, ktorí sa zaslúžili o rozšírenie kávy aj do okolitých európskych krajín a neskôr aj do väčších miest vo vnútrozemí. Napríklad v Čechách bola prvá kaviareň otvorená roku 1714 v Prahe a jej prevádzkovateľom nebol nikto iný, než Arab.

3. Stopercentne prírodný „vynález“

Ako teda taká káva vyzerá, než sa dostane do vašej šálky? Kávovník je vlastne tropická drevina a ak ste sa už o kávu niekedy zaujímali tak iste viete, že na trhu máme hneď niekoľko druhov.

Jednotlivé kávovníky sa od seba môžu veľmi líšiť podľa klimatických podmienok, v ktorých vegetujú. Ide predovšetkým o rozdiely vo výške, veľkosti kávových zŕn, farbách i tvaroch listov, alebo dokonca ich samotného vetvenia.

kávovníkKávovníky sa pestujú primárne v tropickom podnebí takmer po celom svete, každá odroda vyžaduje pre svoj rast odlišné podnebné podmienky.

Všeobecne platí zásada, že kávovníky rastúce vo vyššie položených oblastiach sú kvalitnejšie a teda aj chutnejšie, ale nároky na ich pestovanie sú o niečo zložitejšie.

Vďaka tomu je káva pochádzajúca z týchto stromov aj drahšia, ale ak ste verný milovník tohto nápoja, určite do neho občas aj radi zainvestujete.

4. Nie je káva ako káva

Za najrozšírenejšie druhy kávy považujeme jednoduchšie povedané Arabiku a Robuste. Tieto pojmy sú pre veľa ľudí určite dosť známe, ale kto z nás naozaj vie, čo si pod nimi predstaviť?

Arabika pochádza z kávovníka s názvom Kávovník arabský (Coffea arabica) a táto káva tvorí niečo okolo 70% celkovej produkcie kávy vo svete.

Táto káva sa považuje za ďaleko kvalitnejšiu ako je tomu u Robusty, pýši sa totiž nízkym obsahom kofeínu a veľmi plnou a lahodnou chuťou. Táto káva sa najviac pestuje v Brazílii a Kolumbii, jednotkou na trhu je však Arabika pochádzajúca z Kene.

Robusta pochádzajúca zo stromu Kávovník statný (Coffea Canephora) tvorí iba 25% produkcie kávy a jej aróma už nie je tak nápadná ako je to pri jej chuťovo hodnotnejších príbuzných. Robusta sa najviac pestuje v Afrike, Brazílii a Ázii.

Najväčším producentom je Vietnam, kde sú pre tento kávovník doslova ideálne podmienky. Robusta nie je na pestovanie príliš náročná a vďaka tomu klesá aj jej cena. Na rozdiel od Arabiky obsahuje Robusta ďaleko vyšší obsah kofeínu, na čo poukazuje aj jej vyššia odolnosť proti rôznym škodcom.

5. Môžeme po káve schudnúť?

zelená káva
Zelená káva

Počuli ste už niekedy, že popíjaním kávy si môžete pomôcť aj k vysnívanej postave?

Veľkým hitom sa v poslednej dobe stala takzvaná zelená káva, ktorá svojím obsahom napomáha nielen redukcii nadbytočných kilogramov. Neveríte?

  • „Zelená káva nie je žiadny unikátny druh kávy, ale klasická Arabika, ktorá si vďaka špeciálnej úprave zanecháva mnoho nutričných látok prospešných pre naše telo. Pri spracovaní kávových zŕn sa totiž vynechá proces praženia, nazbierané zrná sa iba usušia a špeciálnou mokrou metódou sa zbavujú nečistôt a nežiadúcich látok. „

Okrem farby a iných látok si tak káva ponecháva aj kyselinu chlorogenovú, ktorá môže za jej zázračné vlastnosti. Kyselina chlorogenová je prírodný antioxidant, ktorý napomáha redukcii hmotnosti tým, že bráni vstrebaniu glukózy v čreve, čím donúti telo spaľovať energiu z iných zdrojov, hlavne teda z uložených tukov.

Vďaka vyrovnávaniu hladiny krvného cukru je zelená káva vhodná aj pre diabetikov. Zelená káva navyše bráni tvorbe voľných radikálov, čím nám môže poslúžiť aj ako ochrana pred nádorovými a inými ochoreniami.

6. Bez kofeínu ani ťuk

bezkofeinová kávaNeviete si predstaviť začať deň bez poriadnej šálky kávy, pretože inak si prídete absolútne nepoužiteľní?

Áno, kofeín obsiahnutý v káve nás naozaj dokáže prebrať, ale ani s ním by sme to v strave nemali preháňať. Kofeín je alkaloid, ktorý môže pôsobiť ako úžasný stimulant dobrej nálady či pre zvýšenie pozornosti.

Keďže je kofeín látkou povzbudzujúcou, dokáže nabudiť aj náš metabolizmus, čo iste ocení nejeden z nás.

Kofeín však môže vo veľkom množstve spôsobiť dočasné zvýšenie krvného tlaku, nepokoj až paniku, alebo dokonca úplne opačný účinok. Nadmerná dávka kofeínu vás môže naopak utlmiť, môžete sa preto cítiť oslabene a bez elánu do života.

Nemali by sme zabúdať ani na to, že kofeín je účinné diuretikum a pri jeho nadmernej konzumácii spôsobuje zvýšenú stratu telesných tekutín a tým dehydratáciu, čo môže byť nebezpečné najmä u starších ľudí.

7. Kávou proti chorobám

posilnenie imunity2Je vedecky dokázané, že vďaka pravidelnému pitiu kávy sa môžeme chrániť pred mnohými civilizačnými ochoreniami.

Odborníci tvrdia, že pravidelní konzumenti kávy majú nižšie riziko vzniku demencie, cukrovky, niektorých kardiovaskulárnych chorôb a vďaka vysokému obsahu antioxidantov dokonca aj rakoviny.

Vždy však platí skutočnosť, že kávu musíme pre jej priaznivé účinky piť primerane, preto nám bohato postačia maximálne dve až tri šálky kvalitnej kávy denne.

8. Káva ako zdroj nutričné hodnotných látok

Mysleli ste si, že káva je z nutričného hľadiska obyčajnou prázdnu tekutinou ako napríklad voda? Omyl.

Obsahuje mnoho užitočných látok, medzi ktorými môžeme okrem antioxidantov a minerálov menovať dokonca napríklad aj vlákninu.

Vláknina je skvelým pomocníkom pri tráviacich ťažkostiach, pomáha z nášho tela odplavovať toxické látky a napomáha udržiavať správnu hladinu dobrého cholesterolu.

9. Pozor na skryté kalórie v káve

Mnoho ľudí sa domnieva, že káva je neškodným doplnkom nášho stravovania. Tento výrok je pravdivý, avšak za predpokladu, že si kávu doprajeme kvalitnú a čiernu.

Ak si dáme kávu zaliatu tromi deci plnotučného mlieka či smotany a dochutíme cukrom či rôznymi sirupy, zarábame si časom na poriadny problém. Takáto káva potom niekedy môže vydať aj za kaloricky hodnotný obed, čo je určite zbytočné pre každého z nás.

10. Páči sa nám poriadne espresso?

Viete, ako v skutočnosti vyzerá kvalitne spravené espresso? Ak si chcete dopriať šálku naozaj lahodnej kávy, zájdite si nabudúce radšej do kaviarne.

Správne by sa espresso malo lúhovať niečo okolo 25 sekúnd, pričom na povrchu sa má vytvoriť jemná, až tri milimetre silná orieškovo hnedá pena bez zreteľných rôznofarebných škvŕn. Espresso sa podáva v malých šálkach, vďaka čomu si budete vážiť každého dúšku tejto tmavej nádhery.

Ak patríte medzi tých, ktorí dostali pri čítaní tohto článku chuť na dobre pripravenú kávu, neváhajte a nejakú si rýchlo spravte. Kvalitná káva totiž v sebe skrýva mnohé prekvapenia a pokiaľ ju konzumujeme v rozumnej miere, tak okrem blahodarného vplyvu na naše zdravie má aj pozitívne účinky na našu myseľ! Určite vyskúšajte objednať si aj zelenú kávu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button