Hliva ustricová a jej účinky
Možno ste si v obchode všimli, že okrem šampiňónov môžete kúpiť aj hlivu ustricovú. Nikdy ste sa neodvážili ju kúpiť? To by ste mali rýchlo napraviť, pretože táto huba nielen dobre chutí, ale má aj liečivé účinky. Hliva ustricová a jej účinky…
Hliva ustricová
Hliva ustricová je jedlá huba, ktorá rastie v trsoch na dreve a pňoch listnatých stromov. U nás ju môžete nájsť od októbra do decembra alebo sa umelo pestuje na slame, kukuričných kolíkoch alebo na dreve.
Pre svoje blahodarné účinky ju využíva čínska aj japonská medicína napríklad na prípravu liečivých tinktúr a mastí.
Aké prospešné látky hliva ustricová obsahuje?
Hliva je bohatá na proteíny, rôzne enzýmy, steroly, aminokyseliny a mastné kyseliny. Svoje skvelé vlastnosti má predovšetkým vďaka vysokému obsahu beta glukánov, ktoré majú pozitívny vplyv na imunitný systém človeka.
Okrem vitamínov skupiny B a vitamínov C, D, K, obsahuje hliva ustricová stopové prvky ako je železo, draslík, fosfor, sodík, zinok, selén, bór a jód.
Liečivé účinky hlivy ustricovej
Vďaka vyššie menovaným látkam má hliva ustricová mnoho pozitívnych účinkov na ľudský organizmus.
Beta glukány pomáhajú zvyšovať odolnosť organizmu, posilňujú imunitný systém a zachytávajú voľné radikály. Organizmus je tak odolnejší voči vírusom a baktériám a vie lepšie bojovať s infekciami a zápalmi. Vďaka schopnosti zachytiť voľné radikály spomaľuje proces starnutia a pôsobí ako prevencia rakovinových ochorení.
Pravidelná konzumácia hlivy prispieva k zníženiu hladiny cholesterolu a priaznivo pôsobí na obehový systém. Posilňuje cievne steny a tým napomáha pri liečbe kŕčových žíl, bercových vredov, ale tiež hemoroidov. Pomáha zlepšiť priechodnosť a elasticitu žíl a tepien, chráni srdce. Pozitívny vplyv má aj na krvný tlak.
Hliva pomáha pri nežiaducich stavoch črevnej mikroflóry, podporuje trávenie a pôsobí na metabolizmus tukov. Priaznivo pôsobí pri liečbe popálenín, kožných ekzémov, alergií alebo bradavíc. Je vhodná pri strnulosti končatín a šliach. Telu dopĺňa minerálne látky.
Použitie hlivy ustricovej
Táto huba má výbornú chuť a arómu. Čerstvá sa používa rovnako ako iné huby, tzn. do polievok, omáčok, pod mäso, alebo na zapekanie.
Na liečbu sa používa sušená, drvená na prášok. Ten sa pridáva do čajov, polievok alebo do ďalších jedál. Hliva je vhodná pre diabetikov, pre bezlepkovú diétu, môžu ju konzumovať tehotné i dojčiace ženy. Zoženiete aj veľa liečebných prípravkov s výťažkom z hlivy ustricovej.
Teraz už je len na vás, či sa rozhodnete hlivu tiež vyskúšať.
hlivu ustricovu uzivam iba vo vitaminovej forme, z lekarne kupujem a uzivam 3 mesiace hlivu imunit s rakytníkom a echinaceou na posilnenie imunity vzdy po lete