Ako liečiť

Ako liečiť zápal spojoviek?

ako liečiť zápal spojoviekZápal spojoviek patrí k najčastejším ochoreniam, ktoré sa týkajú očí. Liečba prebieha prevažne na odbornej báze. Existuje však aj niekoľko babských rád, o ktorých sa v dnešnom článku tiež zmienim. Ako liečiť zápal spojoviek? 

Čo je to zápal spojoviek?

Spojovka je jemná blana, ktorá chráni očné beľma po celej jej vonkajšej časti. V prípade, že dôjde k jej podráždeniu a zápalu, dochádza k zhoršeniu videnia a ďalším sprievodným javom.

Zápal spojoviek sa dá rozčleniť na niekoľko skupín podľa toho, čo ho spôsobuje. Hovorí sa tak napríklad o bakteriálnom zápale, ktorý je spôsobený bakteriálnou infekciou. Jeho charakteristickým rysom je hnisanie.

Druhým typom je vírusový zápal spojoviek. Spôsobujú ho najmä takzvané adenovírusy. V tomto prípade sa jedná o vysoko infekčné ochorenie, ktoré sa veľmi ľahko prenáša z jednej osoby na druhú.

Vírusový zápal je vôbec najrozšírenejší. Často sa však objavuje aj iný typ – alergický zápal. Je spôsobený alergickou reakciou na niektorú látku a prejavuje sa najmä intenzívnym svrbením spojoviek a očí.

Príznaky zápalu spojiviek

Záleží na konkrétnom type zápalu. Všeobecne sa však medzi najčastejšie sprievodné javy a príznaky, ktoré signalizujú ochorenie, zaraďujú:

  • Bolesť v oku
  • Svrbenie oka
  • Tvorba hnisuliečenie zápalu očí
  • Rezanie oka
  • Opuch viečka
  • Slzenie oka
  • Zvýšená citlivosť na svetlo
  • Začervenanie spojoviek

Postup liečby zápalu spojoviek

vyšetrenie očí u lekáraPri zápale spojoviek je vždy dobré zveriť sa do rúk lekára. Ten vykoná dôkladné vyšetrenie pomocou špeciálneho prístroja a vykoná ster spojovky, ktorý následne zašle na mikrobiologické vyšetrenie.

Na jeho základe sa zistí, o aký typ zápalu spojoviek sa jedná a stanoví sa patričná liečba.

V prípade bakteriálneho zápalu nastupuje liečba pomocou antibiotík, ktoré sa podávajú vo forme očných kvapiek a mastí.

Pokiaľ ide o vírusový zápal, pristupuje sa okrem podávania patričných liekov (nie antibiotík) tiež na podávanie studených obkladov, ktoré zmierňujú následky ochorenia.

U alergického typu zápalu lekár zvyčajne predpisuje antihistaminiká.

Liečba zápalu spojiviek svojpomocne

Liečiť zápal spojiviek úplne svojpomocne by som neodporúčal. Je však vhodné zamerať sa na dodržiavanie správnej hygieny, čo platí dvojnásobne pri vírusovom ochorení, kedy sa zápal môže ďalej šíriť a nakazení môžu byť ľudia vo vašom okolí.

Babské rady na urýchlenie liečby

Na urýchlenie liečby si pomôžete aj bylinkami, ktoré pri tomto type ochorenia používali už naše babičky.

Na zmiernenie účinkov choroby použite obklady z harmančeka, ďalej je možné vyplachovať oči bórovou vodou. Z byliniek pôsobí tiež čakanka, skorocel či svetlík lekársky. Vždy vo forme výplachov očí.

A na záver ešte jeden tip. Na zápal očných spojoviek skúste tiež obklad z tvarohu. Dokáže upokojiť podráždenie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button