Domácnosť

Ako opraviť sadrokartón?

diera a sadrokartonSadrokartónové dosky sú v posledných rokoch mimoriadne obľúbeným stavebným materiálom. Využívajú sa najmä pri rekonštrukciách bytových jadier, ďalej aj napríklad pri realizácii pôdnych stavieb alebo pri tvorbe stropných podhľadov. Pri zlej inštalácii však môže dôjsť k tomu, že sa v sadrokartóne vytvoria trhliny a diery. Tie je treba opraviť.

Praskliny v sadrokartóne sa najčastejšie tvoria potom, čo pri výstavbe neboli dodržané osvedčene postupy, došlo k zlému rozmeraniu.

Na kvalitu sadrokartónu má vplyv aj prílišná vlhkosť alebo nesprávne použitie špárovacej hmoty. Dosky zo sadrokartónu sa tiež často poškodia vo chvíli, kedy dochádza k ich priskrutkovaniu.

Postup ako opraviť sadrokartón

V prípade, že sa v sadrokartóne objavia menšie praskliny, nie je problémom ich opraviť svojpomocne. Stačí okolie praskliny orezať a začistiť. Použijeme k tomu technický nôž.

Následne povrch v okolí praskliny zbrúsime, postačí na to obyčajný brúsny papier.

ako opraviť sadrokartónPrasklina sa pomocou špachtle vyplní sadrou. Tmelenie sadrou by sme mali vykonať na dvakrát.

Akonáhle tmel zaschne, môžeme aplikovať sklené či sieťované pásky.

Dôležité je spomenúť, že pri prvom špárovaní použijeme bežnú špachtľu, pri druhom a treťom už len hladidlo spolu so širokou špachtľou, pomocou ktorých sa tmel dobre roztiahne.

V ďalšej fáze opravovanú časť sadrokartónu prebrúsime

sadrokartónOprava väčších prasklín a dier v sadrokartóne prebieha tak, že najprv nájdeme nosný prvok v konštrukcii. Profily odrežeme na polovicu a vyrežeme.

Následne zameriame otvor, ktorý sme vyrezali a vložíme do neho novú platňu, vyšpárujeme jej hrany a zatmelíme. V záverečnej fáze celú oblasť prebrúsime.

Čo je potrebné k oprave sadrokartónu

  • technický nôž
  • brúsny papier
  • sadra, tmel
  • sklené alebo zosieťovacie pásky
  • špachtľa, hladidlo
  • sadrokartónová doska

Ako dlho oprava sadrokartónu potrvá?

Opravu menších prasklín zvládneme svojpomocne behom pár minút. U väčších prasklín a dier je práca predsa len zložitejšia.

Aké budú náklady na opravu sadrokartónu?

Jeden kus novej sadrokartónové dosky stoja približne 5,50 € pri rozmeroch 125x200cm, technický nôž od 3,50 €, sklená páska 1,80 – 3,50 €, sadra od 0,50 €.

Video ako opraviť sadrokartón:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button