Ako vymeniť starý eternit za novú oceľovú strechu?
Staré azbestocementové (eternitové) krytiny dodnes nájdeme na viacerých strechách rodinných domov, chát a chalúp. V súčasnosti sú často za hranicou svojej životnosti a vďaka zdraviu škodlivému azbestu nevyhovujú súčasným požiadavkám na zdravé bývanie. Pozrite sa na niektoré odporúčania pri rekonštrukcii starých eternitových striech. Ako vymeniť starý eternit za novú oceľovú strechu?
Azbestocementové krytiny na slovenských strechách
Azbestocement patrí medzi ľahké strešné krytiny. Preto sa často pri rekonštrukcii zamieňa za plechovú krytinu, ktorá zaťažuje strešnú konštrukciu dokonca menej, než pôvodný azbestocement. Nie je tak väčšinou nutná celková rekonštrukcia nosnej konštrukcie a spravidla stačí čiastočná sanácia a rekonštrukcia starého krovu a nové latovanie.
Azbestocementové šablóny patrili v horských oblastiach aj inde na Slovensku medzi obľúbené krytiny. Alternatívnych stavebných materiálov bolo poskromne a eternitové strešné krytiny boli ľahko dostupné.
Pri rekonštrukciách striech odborníci často narážajú na azbestocementové strechy, ktoré sú staré aj vyše osemdesiat rokov.
Táto stará krytina je však často zo severnej strany porastená machom, drobí sa, praská a pri väčších dažďoch v horách už neplní svoju funkciu, pretože ľahko prepúšťa vodu.
Riziká pri rekonštrukcii starých eternitových striech
Problémom starých eternitových striech sú karcinogénne mikro vlákna azbestu. Tie sa môžu pri manipulácii s chatrnou a rozpadajúcou sa krytinou, ktorá je na streche desiatky rokov, uvoľňovať do ovzdušia a hrozí ich vdýchnutie. Práca s azbestom je tak regulovaná zákonom a hygienickými a ďalšími normami.
Podmienky pre prácu s azbestom uvedené napr. aj v zákone o ochrane verejného zdravia a ďalších nadväzujúcich právnych predpisov.
Tieto vyššie uvedené právne predpisy však už nespadajú do oblasti pôsobenia orgánov inšpekcie práce, ale sú v kompetencii hygienickej služby, ktorá vykonáva kontrolu ich dodržiavania. Rovnako je aj v kompetencii hygienickej služby posudzovať zdravotné riziká pri práci s výrobkami, ktoré obsahujú azbest.
Pri rekonštrukcii starých eternitových striech by preto investori a majitelia mali dbať na bezpečnosť práce, predovšetkým pri odstraňovaní starej krytiny a samozrejme dodržiavať prísne hygienické a bezpečnostné normy pre prácu s azbestom.
Majitelia domov, ktorí zvažujú výmenu dosluhujúcej eternitovej strechy, by si mali byť vedomí rizík, ktoré sú spojené s azbestovými vláknami.
Na trhu si môžu vyberať z množstva špecializovaných firiem na ekologické odstraňovanie azbestu alebo môžu zvoliť vyškolenú a certifikovanú klampiarsku firmu.
Strechu zo starej azbestocementové krytiny by sme rozhodne nemali rekonštruovať tým spôsobom, že ju prekryjeme lepenkou, asfaltovým šindľom alebo inou krytinou.
Aj tak sa v praxi niekedy môžeme stretnúť so zákazníkmi, ktorí chcú použiť starý eternit ako podklad pre novú strechu. Takýto spôsob rekonštrukcie ale klampiari rozhodne neodporúčajú.
Postup pri rekonštrukcii a výmene starej eternitové strechy
a) Staré eternitové strechy patria medzi ľahké strešné krytiny. Voľte preto pri rekonštrukcii ľahké materiály ako napríklad oceľové strešné krytiny.
Pri voľbe renomovaného výrobcu ich životnosť presahuje životnosť pôvodného azbestocementu. Ušetríte tak za konštrukciu nového krovu, ktorý by bol potrebný aby zvládol väčšie zaťaženie.
Bezpečnosť pri odstraňovaní azbestu
b) Pri odstraňovaní azbestu dbajte na bezpečnosť práce a existujúce normy. Konzultujte rekonštrukciu s vyškolenými klampiarmi, ktorí poznajú zložité postupy odstraňovania eternitových krytín. Eliminujete tým kontamináciu prostredia, v ktorom žijete a tiež nebezpečenstvo poškodenia zdravia ľudí.
c) Rozhodne sa neodporúča prekrývať starú azbestocementovú strechu novú krytinou. Zakonzervovanie starej eternitové strechy zvyšuje škodlivosť azbestu.
d) Sanáciu a rekonštrukciu starého krovu, rovnako ako pokladanie novej ľahkej krytiny nechajte na certifikovaných profesionáloch. Neriskujete tak stratu záruky pri zlej montáži strechy.
Tí skúsenejší sa môžu orientovať aspoň podľa nasledujúcej krokov:
1. Odstráňte bezpečne starú azbestovú strechu.
2. Ak bola krytina na latách, je potrebné ich odstrániť. Ak bola na debnení, je možné ju ponechať.
3. Položte difúznu fóliu, ak na streche nebola.
4. Upevnite kontralaty (min. 32 × 50 mm) na krokvy.
5. Namontujte nové latovanie so správnymi rozstupmi pre nové strešné plechy.
6. Na strešné laty upevnite nové strešné plechy.
7. Upevnite všetky strešné doplnky (oplechovanie, výplne, odkvapové systémy, strešné bezpečnostné prvky, manžety a pod.)