Domácnosť

7 rád, ako plniť a používať plynové fľaše

ako planiť a používať plynové fľašePlynové fľaše sa používajú na varenie. Hodia sa na chaty a chalupy, kde nie ste napojení na plynovodnú prípojku. Dajú sa však využiť aj vonku, keď chcete grilovať alebo variť. Či už používate propánové alebo propán-butánové plynové fľaše, je potrebné vedieť, ako s nimi zaobchádzať a tiež, akým spôsobom sa napĺňajú. V opačnom prípade sa vystavujete riziku, že dôjde k ich poškodeniu, čo môže mať za následok ohrozenie vášho zdravia. Prečítajte si 7 rád, ako plniť a používať plynové fľaše.

V článku sa dozviete:

  • Rady pre používanie plynových fliaš
  • Čo je potrebné
  • Aké budú náklady

Rady pre používanie plynových fliaš

1. Nákup plynovej flaše

Prvé, čo by vás malo zaujímať, je postup pri nákupe plynovej fľaše. Tú treba už v obchode dôkladne skontrolovať, či náhodou nie je plynová fľaša poškodená.

Ak má jej plášť na niektorom mieste preliačiny, nekupujte ju. Rovnako tak ju neberte v prípade, že má poškodený horný golier, ventilček alebo podstavec.

Pri zaobstarávaní fľaše si všímajte tiež dátum, kedy u nej prebehla skúška. Tá zaisťuje bezpečnosť produktu. Príslušný dátum nájdete na golieri fľaše, pod ventilom, prípadne na jej podstavci. Nachádza sa pre istotu aj na samotnom tele. Platí pritom, že maximálna doba pre vykonanie skúšky je 10 rokov.

2. Plnenie fľaše

propán butánová plynová fľašaPre naplnenie fľaše vždy použite špecializovanú čerpaciu plniareň.

Zásadne sa vyhnite plneniu plynových fliaš na čerpacích staniciach. Mohlo by totiž ľahko dôjsť k ich preplneniu.

3. Opatrný prevoz

Pri prevoze si strážte, aby nedošlo k poškodeniu plynovej fľaše, prípadne poškodeniu jej ventilu. Zásadne s nimi nehádžte, ani ich neváľajte po obvode ich plášťa, ktorý by sa mohol narušiť.

Ak máte fľašu v automobile, vždy ju umiestnite do kufra a zaistite tak, aby sa počas jazdy nepohybovala.

4. Skladovanie plynových fliaš

Dôležité je aj správne skladovanie plynovej fľaše. V tomto smere platí pravidlo, že musí byť nastojato. Je tu však jedna výnimka, a to v prípade fliaš, ktoré sú určené pre vysokozdvižné vozíky. Tie ale pre domáce využitie nie sú vhodné.

Ideálny priestor pre skladovanie plynových fliaš je taký, ktorý sa nachádza vo vetraných priestoroch. Dôležité je, aby neboli vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Pred skladovaním sa uistite, že sú fľaše dobre uzavreté a majú tesniace zátku.

5. Pripojenie k spotrebiču

bezpečné grilovanieVo chvíli, keď budete plynovú fľašu pripájať napríklad k záhradnému grilu, postupujte vždy podľa pokynov výrobcu a dodávateľa. Tie nájdete na plombe.

6. Pravidelná výmena komponentov

Minimálne raz za 5 rokov u fľaši vymeňte tesnenie regulátora a tiež hadice, regulátor tlaku plynu sa potom odporúča meniť minimálne po 10 rokoch.

7. Pravidelná kontrola

Vždy, keď sa rozhodnete využiť plynovú fľašu, dôkladne ju skontrolujte, od tesnenia až po regulátory tlaku.

Kontrola tesnenia sa vykonáva tak, že použijete obyčajnú mydlovú vodu. Akonáhle tesnenia nefunguje správne, začnú sa v postihnutom mieste tvoriť bublinky.

Kontrola plynovej fľaše by mala prebiehať ideálne raz za 3 mesiace, prípadne potom pri výmene fľaše.

Čo je potrebné?

  • Nákup nepoškodených fliaš s osvedčením
  • Pravidelná kontrola fľaše
  • Dôkladné skladovanie
  • Opatrný prevoz
  • Používanie podľa návodu
  • Výmena jednotlivých častí fľaše

Aké budú náklady na plynové fľaše?

Klasické propán-butánové fľaše s hmotnosťou 5kg na grilovanie na plynových griloch môžete kúpiť cca od 20 Eur. Menšie 2kg propán-butánové plynové fľaše kúpite aj za 5€.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button