Ako zariadiť kancelárske priestory tak, aby boli ergonomické?
Firmy sú rôzne v závislosti od zamerania ich podnikania, ale jednu vec majú spoločnú: kancelárie. Tie sa totiž nájdu v každej firme. A aj keď rôzne zdravotné ťažkosti, či choroby z povolania sa stále zvyknú spomínať hlavne v súvislosti s ťažkou manuálnou prácou, nevyhýbajú sa ani kancelárskym zamestnancom.
Základom je ergonomická stolička a dobrou voľbou je aj výškovo nastaviteľný stôl
Moderné firmy však na to myslia a tak dôraz na zdravie a ergonómiu (aj) v kanceláriách je u nich rovnaký ako napríklad záujem o zlepšovanie svojho environmentálneho správania, trebárs zapojením sa do schémy EMAS. A čo vlastne robí kanceláriu zdravou a ergonomickou?
Nie je žiadnym prekvapením, že základom zdravej kancelárie je kvalitné ergonomické sedenie. Na kancelárskych stoličkách preto netreba šetriť.
Správna kancelárska stolička musí mať nastaviteľnú výšku aj sklon operadla, ktoré musí mať vhodné zakrivenie. Potrebné sú taktiež podpery predlaktí, či vhodné zaoblenie prednej hrany sedadla.
Ku kancelárskej stoličke neodmysliteľne patrí kancelársky stôl. Mal by byť výškovo nastaviteľný nielen preto, aby sa dokonale prispôsobil výškovým predispozíciám človeka, ale aj preto, aby umožňoval zmenu polohy pri práci zo sedu na státie.
A čo osvetlenie, teplota a vlhkosť v kancelárii?
Aj osvetlenie kancelárie má vplyv na kvalitu pracovného prostredia v nej. Teplota osvetlenia by sa mala čo najviac ponášať na teplotu denného svetla, čiže by mala byť zhruba 4 000 – 5 000 kelvinov. Intenzita by mala byť viac ako 500 luxov, ale určite by nemala presahovať hranicu 900 luxov.
A aká je vhodná teplota a vlhkosť? Ideálom je teplota 23 °C, ale uznávame, že pri moderných openspaceoch, kde každému vyhovuje niečo iné, môže byť zhoda práve na takejto teplote problémom.
Ak sa však nájde kompromis na teplote v rozmedzí 20 – 27 °C, je to v poriadku. Čo sa vlhkosti týka, vhodné je rozmedzie 30 – 70 % a v ideálnom prípade 40 – 70 %.