Ako liečiť

Ako uvoľniť stuhnutý krk?

ako uvoľniť stuhnutý krkStuhnuté krčné svalstvo je problémom, ktorý trápi predovšetkým ľudí so sedavým zamestnaním a tiež tých z vás, ktorí sa vo všeobecnosti príliš nehýbu, neholdujú športu a pohybovým aktivitám. Dlhodobé problémy so stuhnutým krkom môžu vyústiť v komplikovanejšie zdravotné ťažkosti. Ako uvoľniť stuhnutý krk? 

Príčiny stuhnutého krku

Príčina stuhnutého krku je najviac zapríčinená dlhodobým sedením, kedy sú hlava a krk neustále v rovnakej polohe.

Dôvodom pocitu stuhnutosti krku však môže byť aj to, že telo bolo v prievane.

Často tento pocit máte tiež ráno, čo je spôsobené zlou polohou tela počas spánku, nevhodne zvoleným typom matrace a vankúšom.

Výnimkou ale nie sú ani stavy, keď k stuhnutiu krku dôjde v súvislosti s prepínaním svalov, a často aj väzov v krčnej oblasti tým, že ste vykonali nejaké namáhavé cviky. Ďalšou príčinou je tiež úraz či zranenie, ktoré svaly na krku zablokuje.

Postupy uvoľnenia stuhnutého krku

Kúpeľ v teplej vode

K uvoľneniu svalstva dôjde, ak si na pár desiatok minút ľahnete do vane s horúcou vodou. Ideálne je, ak do nej dáte trochu eukalyptového oleja, ktorý má terapeutické účinky.

Teplý uterák

Na radiátore nechajte nahriať suchý uterák. Potom na neho nakvapkajte trochu alpy alebo iného podobného prípravku a priložte ho na krk.

Nechajte zhruba 20 minút účinkovať. Krčné svalstvo sa vďaka pôsobeniu tepla uvoľní.

Cviky na stuhnutý krk

K uvoľneniu stuhnutého svalu je dobré si krk a chrbticu pretiahnuť pomocou jednoduchých cvikov, ktoré možno vykonať doma.

1. cvik

cvičenie na uvoľnenie krkuHlavu otáčajte doľava na výdych. Na nádych ju potom dajte do prostriedku a na výdych pootáčajte doprava.

Postup opakujte niekoľko minút.

2. cvik

Pri nádychu zakloňte hlavu dozadu, ako to len bude možné. Pri výdychu potom opačným smerom hlavu predkloňte. Proces opakujte niekoľkokrát po sebe.

Variant podobných cvikov existuje celý rad. Vždy majte na pamäti, že chcete krk a svalstvo uvoľniť, nie ho prepnúť. Ak by ste tak urobili, bol by efekt skôr opačný.

Čo je potrebné na uvoľnenie stuhnutého krku?

  • Horúcu voda s eukalyptom
  • Uterák
  • Alpu, masážne krémy

Ako dlho uvoľnenie stuhnutého krku potrvá?

Pokiaľ sa nejedná o vážny zdravotný problém, dá sa stuhnutý krk uvoľniť v priebehu niekoľkých minút. Ak stuhnutosť pretrváva dlhšie, mali by ste navštíviť lekára, ktorý stanoví príčinu a diagnózu problému.

Aké budú náklady?

Pri vyššie uvedených spôsoboch, akými možno stuhnuté svalstvo a krčnú chrbticu uvoľniť, sú náklady takmer nulové.

Je vhodné mať po ruke fľaštičku s alpou, ktorá stojí v 160 ml balení okolo 0,80 €.

Pomôcť môžu tiež masážne krémy, napríklad tento účinný masážný krém s éterickým olejom z mandarinky, možno použiť aj pri ďalších bolestiach chrbtice a zároveň odstraňuje aj toxíny z tela.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button