ZvieratáŠport

Ako správne behať so psom? Špeciálna výbava a vhodný štvornohý spoločník

Beh je pre množstvo ľudí v súčasnosti obrovským relaxom. Prispieva k zdraviu, psychickej pohode, ale aj k štíhlejšej postave, preto sa nemožno čudovať, že sa stal doslova športovým fenoménom dnešnej doby. Na beh so psom, respektíve na “canicross”, však treba poriadne pripraviť ako seba, tak aj vášho spoločníka. Na čo si dať pozor, aby ste z tohto príjemného športu obaja vyťažili čo najviac?

Výhody behu so psom

Oproti klasickému behu osamote je beh so psom omnoho lepší a to hneď z viacerých dôvodov. Jedným z hlavných dôvodov je to, že nikdy nie ste sami.

Máte spoločníka, ktorý vás vždy podporí, či už pri samotnom behu, ale aj vo chvíľach, kedy sa mu behať práve veľmi nechce. Spájate teda príjemné s užitočným. Zabeháte si, no zároveň dostatočne unavíte svojho chlpáča.

Správne trénovaný psík vás tiež v behu zrýchli a naučí viac predlžovať krok, z čoho vyplýva, že sa vaše minúty za kilometer budú znižovať. Osoh tak z tejto aktivity budete mať obaja.

Návod ako behať so psom
Zdroj: pixy.org

Vhodný štvornohý spoločník

Vo všeobecnosti platí, že na beh so psom nepotrebujete žiadne špeciálne plemeno. Každý psík má totižto rád pohyb, ak ho to baví. Odlišnosťami medzi plemenami však môžu byť napríklad ich výdrž a rýchlosť. Dlhé trasy a rýchlejšie tempo nečakajte od buldogov či basetov s krátkymi ňufákmi.

Psa by ste tiež v prvom rade mali nechať vyrásť, pretože sa im v priebehu 1-1,5 rokov vyvíja kostra, čiže by im ťažšie bremeno mohlo narušiť vývoj. V tomto čase sa skôr zamerajte na praktizovanie poslušnosti a socializácie s ostatnými psami a ľuďmi.

V mnohých prípadoch je tiež lepšie chodiť so psom behať na voľno, a teda sa sústreďte na to, aby ste si neskôr mohli byť istí, že váš psík pribehne na zavolanie. Ide o bezpečnosť psa, vás, ale aj vášho okolia.

Ako športovať so psom
Zdroj: pxhere.com

Akú výbavu potrebujete na beh so psom?

Okrem klasickej výbavy na beh (kvalitnej bežeckej obuvi a flexibilného odevu) si zaobstarajte špeciálne sedadlo, ku ktorému pripojíte vôdzku s tlmičom nárazov a postrojom pre psa. Jednou z možností je síce držať psa na vôdzke v ruke, avšak tento spôsob nie je ani pohodlný, ani účinný, obzvlášť ak máte psa ťahača.

Práve špeciálna vôdzka zabezpečí flexibilitu a tlmí ťah psa tak, aby bol spoločný pohyb hladký. Sedadlo na behanie so psom zas rozprestrie tlak psa pod ťažiskom vášho tela a zaistí správny pohyb počas behu.

Ďalšou z vecí, do ktorých by ste mali investovať je aj bežecký postroj pre psa, ktorý ho netlačí na hrudi a umožňuje mu ťahať bežca predovšetkým pomocou ramien a bedrových kostí.

Behanie so psom
Zdroj: needpix.com

Na akom povrchu je najideálnejšie behať so psom?

Najideálnejšie priestory pre psíka sú v prírode, respektíve v teréne. Myslíme tým napríklad trávu, kopce alebo lesné chodníky. Najmenej vhodným povrchom na beh so psom je asfalt, a teda cesta alebo betónový chodník.

V letných mesiacoch je to navyše extrémne nebezpečné, pretože si chlpáči môžu nepekne popáliť labky, no ani v chladnejší mesiacoch to nie je práve najšťastnejšia voľba aj kvôli ich kĺbom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button