Ako sa správne starať o gumáky?
Gumáky sú druhom obuvi, ktoré sú rozšírené v mnohých častiach sveta vďaka viacerým výhodám, ktoré so sebou prinášajú. Majú pevnú podrážku, udržujú nohy suché a v neposlednom rade poskytujú širokú škálu pestrého dizajnu. Ako sa správne starať o gumáky, ktoré sa mierne líšia od ostatnej obuvi?
Ohľaduplné zaobchádzanie
Gumáky sú základnou vecou, po ktorej siahneme na jeseň pred odchodom do záhrady. Dobrý pár kvalitných gumákov môže premeniť chladný a nepohodlný pocit chodidiel na príjemný zážitok z pracovného dňa. Je prirodzené, že aj nové pracovné či lesklé vychádzkové gumáky sú po dlhšej práci v záhrade, alebo po prechádzke v daždi neelegantnou, zašpinenou obuvou. Čo je vtedy potrebné urobiť?
Ak sa na gumáky nazbieralo veľké množstvo blata, jeho odstránenie z podrážky nielen že uľahčí celú chôdzu, ale zabráni komplikáciám v podobe zaťaženej chrbtice.
Po tom, čo gumáky splnili v danom dni konkrétny účel, bolo by dobré vyzuť si ich ešte predtým, ako zašpinia auto, či predsieň domu. Nechať neočistené gumáky pred domom ale tiež nie je ideálne riešenie.
Špinavé zvyšky zemi na nich zaschnú a celkový vzhľad obuvi sa potom ťažko dostane do pôvodného stavu, aj napriek neskoršiemu vyčisteniu.
Pravidelná starostlivosť o gumáky
Zrejme najľahší a najjednoduchší spôsob starostlivosti o gumáky, je ich okamžité čistenie, napríklad pod prúdom vody pri studni, za pomoci kefy, či špongie – vtedy sa každý kúsok špiny dá efektívne opláchnuť.
Ak je taká možnosť, tak ich sušíme alebo vetráme zvyčajne vonku, no aj príliš dlhé vystavenie slnečným lúčom, môže na gumákoch zanechať trvalé následky v podobe straty farby a vyblednutia.
Obuv by sa mala vysušiť na chladnom a dobre vetranom mieste. Gumený materiál nemá rád extrémne teploty a vplyvom ich častých zmien môže dokonca popraskať.
Do vnútra umytých, mokrých gumákov sa môžu vložiť aj staré noviny, ktoré absorbujú vlhkosť. Mokrá podšívka sa musí vysušiť a potom gumáky odložiť na suchom, vzdušnom mieste, aby nedošlo k trvalému poškodeniu.
Dôležitá je však pravidelná údržba, napríklad v podobe utierania starou handričkou, ktorou sa odstránia nadmerné nečistoty a vlhkosť na topánkach. Toto čistenie by sa malo vykonávať po každom použití.
Prevencia pred poškodením gumákov
Rovnako ako ľudská pokožka, aj obuv si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Spreje určené na gumený materiál, vytvoria na gumákoch ochranný povlak na odpudzovanie vody, bahna a všetkého ostatného, čo sa na ne počas chôdze dostane.
Ak majú zips, zvyknú sa otvoriť, nastrieka sa na ne trochu ochranného spreja, špecifického pre tento druh obuvi a opäť sa zazipsujú.
Tento tip môže sám o sebe zaručiť dlhšiu výdrž a zabránenie pred skorou výmenou gumákov, za druhé. Prevencia je vhodná pri všetkých produktoch, a to aj ak obuv spĺňa všetky kritériá kvality.
Pre nákup gumákov odporúčame aj obchod s obuvou CCC, kde je sortiment bohatý na rozličné druhy topánok a môžete v ňom nájsť nie len pánske, ale aj dámske gumáky. Prezrite si ponuku CCC na internete, alebo ich otestujte priamo v kamennom obchode.
Na gumáky netreba zabúdať ani mimo sezóny ich využitia. Nepomôže im, ak budú vystavené v mrazivom počasí vonku. Investícia do stojanu na topánky a ponechanie gumákov vo vnútri domova pomôže predĺžiť ich kvalitu na dlhé obdobie a navyše sa zníži čas ich hľadania po domácnosti. Vyhradená taška na gumáky je tiež dobrou možnosťou, ktorá ich udrží ďalej od slnečného svetla, a pomôže im aj s reguláciou správnej teploty.
Súčasný výber moderných gumákov zahŕňa veselé farby, ktoré oživia prácu v záhrade, ale ajn výlet do mesta počas nepriaznivého počasia. Vo všeobecnosti je starostlivosť o gumáky nenáročná. Dodržiavaním vyššie uvedených rád, sa však predĺži ich životnosť a poskytovanie pre ne typického komfortu.
Zdroj obrázkov: CCC