Záhrada

5 tipov, ako vytvoriť ekologickú záhradu

Ekologická záhrada nie je len o kompostovaní a potravinovej sebestačnosti. Svoje využitie v nej nájdu aj staré kusy dreva a nábytku, ktoré by ste inak vyhodili. Možno budete prekvapení, čo všetko sa dá použiť. Inšpirujte sa v našom článku.

Terasové dosky do záhrady
Zdroj: Pexels.com

1. Oáza pokoja zo starého dreva

Priestor pre oddych nesmie chýbať v žiadnej záhrade. Častou a ideálnou voľbou je drevená terasa. Terasové dosky však môžete použiť aj na stavbu zaujímavého schodiska a chodníkov. Vyvýšené kvetináče sú skvelou možnosťou ako obohatiť vašu záhradu.

Ak plánujete prerábať dom alebo napríklad zbúrať starú stodolu, odporúčame vám odložiť si všetky kusy dreva. Na stavbu terasy síce nie sú úplne vhodné, ale ako dekorácia vo vašej záhrady poslúžia výborne.

Ak máte rybník použite staré drevo v jeho okolí. Zabudnúť nesmieme ani na starý nábytok, ktorým zútulníte a obohatíte priestor terasy.

2. Prineste do záhrady život

Vytvorením vhodných podmienok pre zvieratá a hmyz prispejete k udržaniu rovnováhy v záhrade. Navyše sa v nej budete cítiť príjemnejšie, pretože bude plná vtáčieho spevu a ďalších zvukov prírody.

Vtáky vám napríklad za odmenu pomôžu so škodcami, o tých sa však postará aj hmyz. Ježkovia sú prirodzeným nepriateľom slimákov, a tak vám pomôžu ochrániť vašu úrodu a rastliny.

Návod ako vytvoriť ekologickú záhradu
Zdroj: Unsplash.com

Postačí, ak si vyrobíte alebo kúpite niekoľko kŕmidiel, či domčekov pre hmyz. Ak v záhrade nemáte vodu, určite ju pridajte aspoň v podobe malej fontány alebo nádrže s vodou, v ktorej sa môžu občerstviť. Včely do svojej záhrady prilákate pomocou kvetov.

Obľúbeným trendom, ako zachovať druhovú pestrosť, je zanechanie nepokosených plôch s divokými bylinami.

3. Zabudnite na chémiu a urobte si vlastné hnojivo

Viacerí záhradkári dnes už po chemických prípravkoch proti škodcom nesiahajú. Ak nad touto témou stále váhate a obávate sa účinnosti prírodných alternatív, neváhajte. Existuje niekoľko účinných spôsobov, ako využiť prírodné prostriedky alebo jednoduché zmeny v pestovaní.

Je k tomu potrebný len krátky prieskum, odmenou vám však bude zdravé prostredie záhrady. Pestovanie podľa princípov permakultúry sú skvelým spôsobom pre dosiahnutie ekologickej záhrady.

Viaceré kombinácie rastlín sa navzájom chránia a pomáhajú si v raste. Vhodné kombinácie sú napríklad fazuľa a zemiaky, mrkva a cibuľa, či uhorka a reďkovka.

Ušetriť množstvo peňazí a výrazne prispieť k zdravému prostrediu vo vašej záhrade môžete vlastným „čajom pre rastliny“. Nazbierajte žihľavu do kýbla a zalejte ju vodou v pomere približne 1:10. Odložte zmes na niekoľko dní a následne ňou polejte svoje rastliny, čím im jednoducho a rýchlo dodáte množstvo živín.

Vhodné rastliny do ekologickej záhrady
Zdroj: Pexels.com

4. Strom v záhrade neslúži len pre tieň

Strom v záhrade priláka voľne žijúcich živočíchov a vytvorí príjemný tieň. Aj v tej najmenšej záhrade sa dá nájsť miesto pre strom.

Skúste v takom prípade siahnuť po japonskom javore (acer palmatum) alebo magnólia hviezdokvetá (magnolia stellata).

5. Nekupujte rašelinu

Rašelina je súčasťou kompostov a záhrad po dlhé roky, jej získavanie však ničí unikátne ekosystémy a spôsobuje v nich nezvrátiteľné škody.

Existuje viacero kompostov, ktoré obsahujú rašelinu alternatívy, prípadne rašelinu z lokálnych zdrojov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button