Cestovanie

Ako sa správať na letisku?

ako sa správať na letiskuVšetko je raz prvýkrát a cestovanie leteckou dopravou je čím ďalej viac obľúbené. Ak máte obavy z chaosu na letisku, nezúfajte, stačí sa svedomito riadiť pokynmi a nestratiť sa medzi cudzincami. Máme pre vás pár tipov ako sa správať na letisku.

Čo je potrebné vedieť, ak sa chceme správať na letisku podľa pokynov?

  • cestovný doklad
  • letenka

Odbavenie

správať na letisku počas kontrolyPrvé, čo vás pri príchode do letiskovej haly čaká, je nutnosť zbaviť sa svojej batožiny. Stačí sa pozrieť na informačné tabule, kde si vyhľadáte číslo svojho letu a vybavovacej prepážky.

Na väčšine letísk sa tieto potrebné informácie dozvieme najneskôr dve hodiny pred odletom.

Akonáhle sa preukážeme platným voucherom (letenkou) a cestovným dokladom, obdržíme palubenku. Tam sa dozvieme, akou bránou sa dostaneme do lietadla, číslo sedadla a ostatné informácie, ktoré potrebujete vedieť.

Go to gate

Ak sa na informačnej tabuli objaví pokyn GO TO GATE, je na čase vyhľadať presné miesto odletu. Počet brán (gate) závisí na veľkosti letiska, bývajú označené písmenami a číslami (napr. B6).

Ak cestujeme do krajín mimo EÚ, zaiste narazíme na pasovú kontrolu, kde stačí predložiť cestovný doklad.

Ako sa správať na letisku, resp. pri kontrole

správanie sa na letisku pri termináliNež sa pohodlne usadíme do odletovej haly, čaká nás letiskové kontrola, ktorá slúži na zaistenie bezpečnosti na palube.

Príručnú batožinu a všetky kovové veci musíme odložiť do tácok, ktoré následne prejdú röntgenovými snímačmi.

Nám stačí prejsť detektorom kovu alebo sa nechať prehliadnuť letiskovou ostrahou. Nesmieme prenášať tekutiny a ostré predmety.

Boarding

Výzva označená anglickým termínom BOARDING je pre nás jasným signálom, že je čas nastúpiť do lietadla.

Pripravíme si svoj palubný lístok, cestovný doklad a stúpneme si k správnej bráne. Stevard skontroluje totožnosť, lístok a umožní nám prístup k lietadlám prostredníctvom tunela alebo autobusov. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť do lietadla.

Tipy ako sa správať na letisku

  • Na letisko sa dostavte dve hodiny pred odletom.
  • Pred každou cestou do zahraničia si nezabudnite skontrolovať platnosť vašich dokladov.
  • Ak nastane určitá situácia, s ktorou ste nepočítali, nepanikárte, stresom len skomplikujete život sebe a ostatným okolo vás

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button