Domácnosť

Návod na jednoduché vymaľovanie izby

Osvedčeným nápadom, ako zmeniť prostredie interiéru, je maľovanie stien. Správnym vymaľovaním môžeme oživiť fádne priestory, ošetriť praskliny, ktoré sú prekryté obrazom, či plagátom. Navyše, maľovanie môže byť pre niekoho skvelým relaxom, tak sa spoločne pozrime na návod, ako jednoducho vymaľovať izbu.

Ako jednoducho vymaľovať izbu návod

Najprv pripravíme náradie na maľovanie

Pred samotným maľovaním potrebujeme pripraviť náradie, ktoré budeme potrebovať. Základom sú kvalitné farby na stenu, ktoré budeme nanášať. Na ochranu nábytku a podlahy použijeme kryciu (maliarsku) fóliu, zásuvky a vypínače prelepíme krepovou lepiacou páskou. Zo začiatku tiež využijeme metličku. Farbu budeme nanášať plochým štetcom a tiež užším, a širším valčekom. Pokiaľ sa chystáme maľovať strop, hodí sa teleskopická tyč.

Nie každú farbu treba riediť, preto v závislosti od tohto majte poruke nádobu na riedenie. Nevyhnutnou súčasťou maľovania je aj nádoba s mriežkou, kde budú valčeky a štetce nasávať farbu. Nezabúdajme tiež na penetračný náter, ktorý sa nanáša na nové alebo opravované povrchy, prípadne steny so staršími nátermi.

Pri maľovaní dbajme na to, aby bola miestnosť vykúrená (v zimných mesiacoch) a dobre odvetraná. Rýchlejšiemu schnútiu pomáha aj ventilátor.

Posledné prípravy pred maľovaním

Potrebné prípravy pred maľovaním izby

Všetko, čo by nám mohlo prekážať v maľovaní odnesieme preč, veľký nábytok dáme do stredu miestnosti. Následne ho prekryjeme pripravenou fóliou, ktorú roztiahneme na celú miestnosť, keďže chceme chrániť aj podlahu. Fóliu je dobré zaťažiť, prípadne použiť kartóny pre lepší pohyb.

Použitím krepovej pásky ochránime zásuvky, vypínače, podlahové lišty, rámy dverí a okien. V takto pripravenej miestnosti môžeme pomocou metličky odstrániť prach, pavučinu a všetky nečistoty zo stien. Pri tom všetkom nezabúdame ani na naše ochranné prostriedky, vyplachovať z očí farbu veru nie je žiadna zábava.

Ak máme na stenách menšie diery, praskliny a podobne, použijeme vhodný tmel, prípadne sadru na ich vyplnenie. Po uschnutí tmelu nanesieme penetračný náter, čím dosiahneme jednotnú nasiakavosť podkladu a tiež lepšiu priľnavosť nanášaných farieb. Penetrák necháme uschnúť a hurá, ide sa maľovať!

Ako správne maľovať?

Maľovanie nie je náročná činnosť, ktorá sa skladá zo zložitých procesov, no napriek tomu existuje pár tipov pre čo najlepší výsledok.

Pokiaľ maľujete aj strop, začnite od neho. Farbu najprv nanášame štetcom na ťažšie dostupné miesta, napríklad rohy, a neskôr využijeme valček na veľkú plochu.  Tu zároveň použijeme spomínanú teleskopickú tyč, ktorá nahradí rebrík.

Pri nanášaní farby valčekom ho najprv namočíme do pripravenej nádoby s farbou, párkrát prejdeme cez stieraciu mriežku a až následne farbu aplikujeme na stenu. Takto dosiahneme pravidelnejšiu farebnú vrstvu.

Stieracia mriežka a maľovanie

Pri bočných stenách postupujeme rovnako, pričom je najvhodnejšie nanášať farbu v tvare písmena W.

Farbu odporúčame nanášať smerom od okna, aby sme čo najlepšie videli prekrytie jednotlivých pruhov a tiež, či je farba rovnomerne nanesená. Najmä sýte farby sú citlivé na rovnomerné nanášanie.

Po vymaľovaní všetkých stien necháme farbu uschnúť. Rýchlosť schnutia závisí na teplote v miestnosti a tiež na jej odvetraní. Dôležitým faktorom je aj zloženie náteru, z akých zložiek pozostávalo miešanie farieb. Podľa potreby teda nanášame druhú, prípadne tretiu vrstvu náteru. Ak nechávate náter zaschnúť počas noci, štetce zabaľte do potravinárskej fólie a dajte na chladné miesto, zabránite tak ich vysušeniu a stvrdnutiu.

Takmer hotovo

Po dostatočnom vymaľovaní a uschnutí nás čakajú už iba upratovacie práce. Odstránime všetky pásky, fólie a ochranné prostriedky z nábytku. Miesta, kde sa farba dostala nedopatrením vyčistíme handričkou a čistou vodou.

Čerstvo vymaľované priestory môžeme skrášliť vhodným doplnkom na stenu a nemusí to byť iba obraz. Alternatívou k zmene je presun nábytku na miesta, kde predtým nebol. To zaručí nový nádych aj menším priestorom. Keď sa nám to všetko vydarí, ostáva už iba dobrý pocit, že sme maľovanie zvládli aj bez cudzej pomoci a bude nám to slúžiť na ďalšie mesiace dopredu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button