Vzťahy

Ako naplánovať svadbu?

ako naplánovať svadbuPozeráte sa na prsteň, ktorý vám pred nedávnom navliekol priateľ a máte zmiešané pocity? Ste nesmierne šťastná, ale zároveň máte obavy, ako zvládnete organizáciu svadby? Obdobie svadobných príprav sprevádza mnoho malých krokov, ktoré vás dovedú k tej veľkej udalosti. Každý chce na svoju svadbu spomínať v dobrom a náležite si užiť svadobný deň, preto je nutné svadobné prípravy koordinovať a na deň D všetko dobre naplánovať! Ako naplánovať svadbu?

Pytačky a zásnuby!

Obdobiu príprav predchádzajú aj pytačky a zásnuby. Zásnuby sú intímnou záležitosťou snúbencov bez účasti kohokoľvek iného.

Oficiálne pytačky sa odohrávajú v rodine nevesty za účasti oboch rodičov, ale samozrejme môžu byť pozvaní aj priatelia.

Táto slávnosť patrí už k svadobným prípravám a iste sa neubránite tomu, že všetci prítomní budú vyzvedať, akú svadbu plánujete!

Svadba a čo je potrebné zariadiť?

Ak radi plánujete dopredu, čo je u svadby ideálne, začnite s prípravami hneď po zásnubách, ktoré bývajú rok pred svadbou.

Musíte predsvadobné prípravy stihnúť v kratšom čase? Iste sa to dá zariadiť, nemajte obavy.

Berme ale do úvahy, že času máte dostatok, a tak sa pozrite na prehľad, čo je potrebné pred svadbou zariadiť a nachystať.

Rok až 9 mesiacov vopred pred svadbou

Prediskutujte vašu aj partnerovu predstavu ohľadom štýlu a typu svadby. Chcete svadbu komornú alebo veľkolepú? Bude sa svadba konať v kostole, alebo budete mať civilný sobáš? Akú máte predstavu o finančných výdavkoch za svadbu? Zvládnete prípravy sami alebo si najmete svadobného organizátora? Pomôže vám s organizáciou svedok?

Starostlivo všetko zvážte a hľadajte kompromis!

9 – 6 mesiacov pred svadbou

  • Je najvyšší čas vybrať dátum svadby a rezervovať miesto konania obradu. Niektoré miesta môžu byť obsadené na niekoľko sezón dopredu, takže s vybavovaním dlho neotáľajte. Dnes sa dá brať prakticky kdekoľvek. Hrad, zámok, park alebo klasická obradná sieň na úrade. Obľúbené sú svadby v kostole. Väčšinou sa však žiada, aby bol aspoň jeden zo snúbencov veriaci.
  • Vyberte a zarezervujte miesto pre organizovanie hostiny. Najdôležitejším parametrom by mal byť dostatočný priestor pre všetkých svadobčanov, ďalej príjemné prostredie a dobrá kuchyňa. V každom kraji je mnoho reštaurácií, ktoré sa na svadobné hostiny zameriavajú, a tak určite nebude problém s organizáciou. Na menu, výzdobe a ďalších veciach sa dohovoríte s prevádzkovateľom neskôr.
  • Túžite po záhradnej slávnosti a miesto pre ňu nie je problém? Potom máte dve možnosti, buď si objednať cateringovú firmu, ktorá sa postará o celkovú organizáciu a alebo to môžete mať celé pod palcom vy a vaše rodiny. V tom prípade ale počítajte s tým, že vám pribudne kvantum práce a zariaďovania.
  • Zostavte konkrétny rozpočet a dohodnite sa na jeho plnení. Väčšinou sa o platenie postarajú rodičia snúbencov.
  • Vytvorte spoločne zoznam svadobných hostí.
  • Nevesta by si mala ujasniť predstavu o svadobných šatách

6 – 3 mesiace pred svadbou

  • nevesta a svadbaKontaktujte a objednajte fotografa a muzikanta či kapelu.
  • Vyberte si svedkov a požiadajte ich o súhlas!
  • Začnite s výberom svadobných šiat! Prejdite všetky požičovne v okolí alebo sa stretnite s krajčírkou, ktorá vám bola odporučená. Vezmite si so sebou kamarátku, ktorá vám úprimne povie, či vám to pristane, alebo či vyzeráte ako prezdobený darčekový baličiek.
  • Ak vám pri skúšaní vadí brucho alebo iná partie tela, je posledná možnosť s tým niečo urobiť! Upravte jedálny lístok, cvičte. Myslite ale na to, že až si šaty zarezervujete, nemal by sa dostaviť jo-jo efekt v podobe 10 kíl navyše, ani by ste nemali príliš schudnúť. Jeden dva centimetre krajčírka pri posledných úpravách zúži, ale o dve čísla to ťažko dokáže tak, aby šaty dobre sedeli.
  • Vyberte si snubné prstienky

2 mesiace pred svadbou

  • Dokončite zoznam hostí
  • Zaistite si svadobné oznámenia vrátane pozvánok k svadobnému stolu – výber oznámení je dnes naozaj veľký a určite si vyberiete také, ktoré sa vám bude nielen páčiť, ale bude sa k vám aj hodiť.
  • Vyberte si kvetinárstvo, ktoré zaistí kytice pre mamičky, babičky, svedkyňu(e), kvetinu ženíchovi do klopy, myrtu a kvetinové dekorácie na svadbe – o kvetinu pre nevestu by sa mal postarať ženích!
  • Vyberte a objednajte svadobnú tortu, cukrovinky, popr. začnite organizovať „pečenie svadobných koláčikov“
  • Požiadajte v zamestnaní o voľno
  • Objednajte sa ku kaderníkovi na skúšku svadobného účesu aj na samotný deň obradu
  • Objednajte sa na manikúru a pedikúru v termíne pár dní pred svadbou, na kozmetiku a skúšku líčenia radšej o niečo skôr, aby vám nezostala podráždená pokožka.

1 mesiac pred svadbou

  • Rozpošlete svadobné oznámenia
  • Zostavte zasadací poriadok, upresnite detaily ohľadom menu na hostine, doriešte všetky dekorácie.
  • Budete sa počas svadobného večera prezliekať? Nezabudnite teda na vhodné šaty!
  • ženich a svadbaŽeních by si mal v túto dobu pripraviť oblek a zaniesť ho do čistiarne. Ak snúbenec oblek nemá, je možné ho požičať alebo si ho nechať ušiť priamo na mieru.
  • Zabezpečenie auta či inej dopravy na svadbu aj zo svadby.

2 – 3 týždne pred svadbou

  • Kontaktujte každého, kto sa akokoľvek podieľa na príprave svadby, uistite sa, že je všetko dohodnuté, pripravené a zariadené, upresnite si detaily!
  • Tradícia si žiada roznos svadobných koláčov? Teraz je práve tá vhodná doba na ich pečenie a následný roznos.
  • Nevesta by mala zájsť na skúšku šiat.

1 týždeň pred svadbou

  • Nezabudli ste na rozlúčku so slobodou? Tá určite patrí k predsvadobným prípravám! Väčšinou sa lúči iba snúbenec s kamarátmi, aj nevesta si však môže zájsť s kamarátkami na drink. Niekedy sa usporadúva hromadná spoločná rozlúčka. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť na svadbu ako hosť.

1 deň pred svadbou

  • Nevesta by sa mala nechať rozmaznávať, zájsť si na manikúru, vyzdvihnúť šaty.

Ale hlavne už nič nerobiť! Vaša práca by tu, deň pred svadbou, mala rozhodne končiť! Veľa času ste venovali svadobným prípravám, zariaďovali a dohovárali. Teraz je potrebné, aby ste si svadobný deň naozaj užili, a preto od tejto chvíli prenechajte organizáciu na niekom inom. Môže to byť svedok, otec, kamarátka, profesionálny svadobný organizátor, ktorý vám pomáhal v priebehu celých príprav.

Nemyslite už na to, či je potrebné vyzdvihnúť tortu, alebo uviazať mašle, urobiť chlebíčky … myslite už len na seba a svojho partnera .. zajtra už budete mať rovnaké priezvisko a pôjdete na svojej ceste životom ruka v ruke – tak veľa šťastia!

Podobné články

2 Comments

  1. My sme katolíci, takže keď sme si overili dátum svadby, rovno sme si objednali sálu, kameramana i fotografa. A to sme si objednávali rok pred svadbou. Šaty už mám vyhliadnuté, košeľu a kravatu som už zakúpila, oblek už je tiež zabezpečený a včera som už konečne objednala aj obrúčky, chceli sme kombináciu bieleho a červeného zlata a tak som veľmi zvedavá ako budú vyzerať „naživo“ 🙂

  2. ja sa zo svadby desím a najmä z toho plánovania…mojim prvým krokom bolo kúpenie si diára z officeland-u a teraz pomaličky riešim čo treba ale pekne postupne

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button