Etiketa

Ako uviazať kravatu?

uviazať kravatuNeviete si správne uviazať kravatu?. Chystáte sa na spoločenskú udalosť, ples, pracovný pohovor alebo chcete vyzerať jednoducho dobre? Potom by ste mali vedieť, že kravata dotvára osobnosť muža a o mužovi všeličo prezradí. Muži  používajú približne 85 spôsobov ako uviazať kravatu. Windsorský uzol patrí k tým najrozšírenejším. Možno preto, že zdôrazňuje sebavedomie muža.

Správna dĺžka kravaty

Kravata je módny doplnok a významne sa podieľa na imidži muža. Už jej samotným výberom a nevhodne zvolenou kombináciou vzoru a farby môžete všeličo pokaziť. Navyše symbolika hrá svoju úlohu podobne ako pri kvetinách. Kým modrá kravata značí rozumnosť, komunikatívnosť a rozvahu, zelená kravata vyjadruje sympatie a dôveru.

viazanie kravatyTrendom medzi mladými mužmi je voľba nekrikľavých a decentných farieb. Podobne ako pri nohaviciach,  aj pri kravate si dajte záležať na jej dĺžke. Príliš krátka alebo príliš dlhá kravata pod opasok vzbudzuje smiech.

Windsorský uzol je pomerne široký a objemný trojuholníkový uzol, ktorý zdôrazňuje sebavedomie a sebadôveru. Užívajú ho veľmi radi manažéri firiem, objavíte ho však na krku mužov rôznych povolaní. Zapamätajte si pravidlo: Dobre uviazaná kravata by nemala pripomínať nepodarenú slučku od oprátky.

Windsorský uzol je vhodný ku košeliam so široko roztvorenými krátkymi špičkami. A teraz si konečne poďme ukázať, ako správne uviazať kravatu. Postavte sa k zrkadlu a sledujte postup v odraze, širší koniec majte napravo, zhruba 30 centimetrov pod úzkym koncom kravaty naľavo. Táto vzdialenosť je iba orientačná, záleží na vašej výške.

Ako uviazať kravatu s Windsorským uzlom

Prekrížte široký koniec kravaty s úzkym koncom. Prevlečte široký koniec kravaty skrz oko medzi vaším golierom a samotnou kravatou. Široký koniec kravaty preložte na ľavú stranu.

Prevlečte široký koniec kravaty pod úzkym koncom na pravú stranu, späť do oka medzi golierom a kravatou a opäť na pravú stranu tak, aby rub kravaty smeroval smerom od vášho tela.

ako správne uviazať kravatuŠiroký koniec kravaty preložte cez úzky koniec sprava doľava. Teraz opakujte prvé kroky pri viazaní windsorského uzlu. Pretiahnite široký koniec kravaty okom medzi golierom a kravatou.

Blížite sa k zdarnému koncu. Uzol začína mať svoju typickú podobu. Už len prevlečte široký koniec kravaty skrz prednú časť uzla. Uzol utiahnite a patrične upravte pri golieri. Windsorský uzol je na svete! Takto sa to zdá pomerne jednoduché, avšak nieje veľa pánov, ktorí si pamätajú správne viazanie kravaty dlhšiu dobu. Prečítajte si aj články ako sa obliecť na stužkovú a ako sa obliecť na svadbu.

Prečo sa kravate hovorí kravata a odkiaľ sa vzala

Historické pramene odhaľujú, že kravata poukazovala na príslušnosť k spoločenskej skupine. Určite vás prekvapí, že dejiny modernej kravaty začínajú v 17. storočí a jej prvými nositeľmi boli dokonca chorvátski vojaci.

Tí prišli do Francúzska s farebnou šatkou uviazanou okolo krku. Francúzom sa to veľmi zapáčilo a tak kravatu začali nosiť aj oni. Postupne sa z výrazu „à la Croate“ (ako Chorváti) vyvinulo slovo „la cravatte“. Ešte v 60. rokoch 20. storočia sa tvrdilo, že kravata úplne vymizne z pánskych šatníkov. Dnes sme ale svedkami, že kravata nedala svoje definitívne zbohom. Ba naopak. Svetoví módni návrhári dobre vedia, že kravata k gentlemanovi jednoducho patrí.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button