Etiketa

Tykanie a vykanie – Poznáte dobre pravidlá etikety?

tykanie a vykanieKaždý deň sme v kontakte s ľuďmi. Či už v práci, doma alebo ideme napríklad len do obchodu. S niekým si vykáme, s niekým tykáme. Potom ale nastane situácia, kedy stojíme pred rozhodnutím, či dotyčného požiadať o tykanie, ale nevieme, či sa to hodí. Viete teda, kedy je dobré ponúknuť tykanie a kedy je lepšie predsa len zostať u vykania? Kto ponúka tykanie ako prvý?

Záleží na tykaní a vykaní? Určite!

Vykanie je prejavom úcty k druhému človeku. Vážime si ho pre jeho vek, skúsenosti, schopnosti, postavenie a iné hodnoty. Vykáme každému, kto vyzerá staršie, je dospelý a plnoletý. Vykanie cudzím osobám sa považuje v našej krajine za zdvorilé.

Tykanie je typické pre blízke, priateľské alebo príbuzenské vzťahy. Medzi príbuznými je bežným zvykom tykať si, ako v užšej rodine, tak aj v tej širšej. Aj deti, kamaráti a študenti si medzi sebou tykajú. Ako dospelý môžete tykať deťom aj vy, ale len do určitého veku, potom by sme mali prejsť tiež na vykanie.

A ako je to s ponukou tykania? Tu platí jedno dôležité pravidlo, a síce, že tykanie ponúka vždy spoločensky významnejšia osoba, teda žena mužovi, služobne vyššie postavený nižšie postavenému, starší mladšiemu. Ale pozor, jedna výnimka tu je, tykanie na pracovisku je vždy v rukách nadriadeného, ​​aj keď je mladší a muž.

Môžem tykanie odmietnuť?

Áno, tykanie možno odmietnuť. Pre niekoho môže byť tykanie jednoduché, iný potrebuje čas. Pocit, že je vhodná doba na tykanie by mali mať obidve strany. Ak nám príde tykanie s určitým človekom veľmi zaväzujúce, mali by sme mu to taktne povedať. Ak povieme: ,, Ďakujem za ponuku, ale radšej by som zostal pri vykaní. „, Nemali by sme tým nikoho uraziť.

Ďalšou možnosťou je ponuku k tykaniu odmietnuť, ale oslovovať sa navzájom krstnými menami. Pôsobí to o niečo osobnejšie. V niektorých, predovšetkým medzinárodných firmách, je tento model častý.

Ako tykať a vykať v práci?

Nadriadený by mal tiež dobre zvážiť, či ponúknuť zamestnancom tykanie alebo zostať u vykania. Je pravda, že ak vedúci pracovník nemá prirodzenú autoritu, vykanie mu ju rozhodne nedodá.

Avšak, keď si začne s podriadenými tykať, môže sa stať, že u menej charakterných ľudí dôjde k využívaniu bližšieho vzťahu. Túžia po protekcii, často si myslia, že im takmer všetko prejde. Je na šéfovi, aby si toto postrážil.

,, Potykanie si“zvyčajne sprevádza stisk ruky, veľakrát prípitok, ale často tiež bozk. Tu opäť záleží na vyššie postavenej osobe, akej forme dá prednosť.

Tykanie po búrlivom večierku?

Určite sa vám to už stalo. Večer navštívite pracovný alebo iný večierok, kedy podporený niekoľkými štamperlíkmi si „potykáte“ s kde kým. Prechod na tykanie je všeobecne platný, keď už k nemu raz došlo. Alkohol však nie je dobrý radca, a tak ak si nie sme istí, bolo by dobré sa o tom otvorene porozprávať, ako sa sebe navzájom vyhýbať, alebo predstierať, že sa nič nestalo.

tykanieVeľkým trapasom je tiež to, keď jeden z vašich kolegov a kamarátov je povýšený. Zrazu po vás chce, aby ste si ďalej už len vykali, prípadne v práci vykať, mimo pracovnej pôdy tykať. Väčšinou sa pre nás taký kolega stáva nespoľahlivým a nepríjemným spoločníkom.

To, že si s niekým začneme tykať, nie je vstupenkou k tomu, že sa k dotyčnému začneme správať žoviálne, vulgárne alebo mu začneme nadávať. Či už si teda s človekom tykáme či vykáme, nezabúdajme pri tom na pravidlá spoločenského správania!

Podobné články

2 Comments

  1. ani nie komentár skôr otázka: kto navrhuje tykanie ak sme obchodní partneri (dáma je naším dodávateľom)? Dáma je mladšia o cca 12 rokov.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button