Ako liečiť

Ako a kedy vykonať očkovanie proti tetanu?

očkovanie proti tetanuV poslednej dobe sa vedú hojné diskusie na tému, či má byť očkovanie povinné, alebo to nechať úplne na slobodnej vôli rodičov. Či už patríte do skupiny priaznivcov povinného očkovania, alebo ste skôr zástancami druhého variantu, mali by ste vedieť, že jedným z dôležitých očkovaní, ktoré je určite užitočné, je očkovanie proti tetanu. Ako jediné nás sprevádza prakticky celým životom. Ako a kedy vykonať očkovanie proti tetanu?

V článku sa dozviete:

  • Čo je tetanus
  • Ako prebieha očkovanie proti tetanu
  • Aké sú náklady na očkovanie
  • Ako prebieha liečba tetanu

Čo je to tetanus?

Tetanus je infekčné ochorenie, za ktorého vznikom stojí baktéria Clostridium tetani, respektíve jej spóry. Do vášho tela sa môže dostať najmä cez rôzne poranenia kože. Stačí väčšia odrenina a infekcia môže prepuknúť, ak proti nej nie ste zaočkovaný. V tomto prípade je dobré poznať zásady, ako ošetriť odreniny.

Ako náhle sa spomínaná baktéria dostane do tela, začína do neho vylučovať neurotoxíny. Tie sa postupne rozširujú až k nervovej sústave.

Nasleduje zhoršenie funkcií svalstva, kŕče a bolesti. Neliečený tetanus môže končiť smrťou. Uvádza sa, že na neliečený tetanus zomrie až polovica nakazených ľudí.

Ako prebieha očkovanie proti tetanu?

Priebeh očkovania u detí

očkovanie detí proti tetanusuOčkovanie proti tetanu prebieha počas celého života. So zvýšenou intenzitou sa vykonáva u malých detí.

Prvá vakcína, takzvaná hexavakcína, sa aplikuje okolo 14. týždňa života. Nasledujú ďalšie dve vakcíny, vždy po zhruba 1 mesiaci. Štvrtá vakcína sa potom vykonáva po ďalších 6 mesiacoch.

To zďaleka nie je koniec. Nasleduje ďalšie očkovanie, a to vo veku, kedy má dieťa 5 rokov. Potom ešte vo veku okolo 15 rokov.

Očkovanie proti tetanu u dospelých osôb

bolestiové očkovanieAni dospelí od očkovania nemajú pokoj. Je nutné sa preočkovávať vždy po zhruba 10 – 15 rokoch, a to až do konca života.

Ak náhodou k preočkovaniu nedôjde počas tejto doby, je nutné vykonať trojfázové očkovanie.

Bežne sa proti tetanu očkuje aj v momente, keď sa vážnejšie zraníte.

Aké sú náklady na očkovanie?

Z hľadiska nákladov môžete byť úplne pokojní, očkovanie proti tetanu je deťom aj dospelým plne hradené zo zdravotného poistenia.

Ako prebieha liečba tetanu?

Tetanus je veľmi závažné ochorenie, musí tak byť zásadne vykonávaná odborná liečba, ktorá navyše nemusí byť úspešná.

Lekári zvyčajne nasadzujú antibiotiká, vykonávajú preočkovanie. Napriek tomu na následky choroby zomiera veľké percento ľudí. Konečnou fázou ochorenia býva zlyhanie srdca alebo zastavenie dýchania v dôsledku zlyhania dýchacieho svalstva.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button