Domácnosť

Čo všetko musíte vedieť pred tým, ako začnete stavať dom?

Stavba domu je pre ľudí veľmi dôležitá, pretože to nie je len budova, ale aj domov. Každý sa teší na okamih, kedy si prvý raz uvarí kávu v novom. Čo všetko vás ale čaká, kým začnete stavať vysnívaný dom?

Čo všetko treba vedieť pred stavbou domu

Vyberte si dom, po akom túžite

Keď máte pozemok kúpený, potrebujete projekt rodinného domu. Môžete si kúpiť projekt typového rodinného domu z katalógu alebo vám ho vypracuje architekt.

Pri výbere berte do úvahy najmä financie a čas, ale myslite tiež na to, že dom vám musí vyhovovať tým, ako vyzerá. Nesťahujete sa predsa na rok, ale na celý život.

Čaká vás veľa papierovania

Projekt na vydanie územného rozhodnutia sa podáva príslušným orgánom štátnej správy. Až po jeho vydaní nasleduje vypracovanie projektu na stavebné povolenie.

Vybavovanie stavebného povolenia vás môže potrápiť, no je veľmi dôležité bez neho to jednoducho nepôjde.

Ak tomu príliš nerozumiete a nemáte veľa času behať úradoch, stavebné povolenie vám môže vypracovať aj odborník. Bude vás to stáť niekoľko stoviek eur. Na stavebnom úrade vám poradia, čo všetko budete potrebovať. Tých papierov bude naozaj dosť.

Stavať môžete vy alebo firma

Skôr, ako začnete stavať dom, by ste mali myslieť aj na to, kto ho bude stavať. V tomto prípade dú dve možnosti – buď si najmete stavebnú firmu alebo si dom postavíte svojpomocne. Firma zvládne váš dom postaviť rýchlejšie, ale bude to stáť viac peňazí.

Pri svojpomocnej stavbe síce môžete nejaké peniaze ušetriť, ale budete na nej tráviť všetok svoj čas.

Chceli by ste si dať vypracovať svoj projekt domu, ale neviete, ako na to? Veľa informácií nájdete na stránke aphaus.sk. Projekty ponúkajú pestrú paletu tvarov, riešení a stavebných materiálov. Či už sa rozhodnete pre bungalov alebo poschodový domček, nájdete tu ideálne riešenie aj pre vás.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button