Ako inštalovať stropné fabióny?
Stropné fabióny sú krásnou ozdobou mnohých domov. Jeho použitie v architektúre a na dekorovanie stropov sa datuje už od renesancie. Jedná sa architektonický prvok, kde ide o oblý prechod medzi zvislou stenou a stropom, ktorý je vyrábaný najčastejšie vo forme líšt. Povrch sa robí z omietky, vo vnútri sa vystužuje trstinou, prípadne drevom. Veľké stropné fabióny sa od steny aj stropu oddeľujú lištou alebo pásom. Rovnaký tvar vydutého štvrť kruhový sa vyskytuje aj na nadpražiach a fabiónových rímsach. Stropné fabióny sa vyrábajú v niekoľkých druhoch a to predovšetkým polystyrénové, sadrové a stropné fabióny z tkaniny. Do domov sa inštaluje, aby skryl hranatú podobu miestností a dodal im príjemný zaoblený dizajn. Ďalším dôvodom sú nevzhľadné praskliny, ktoré sú súčasťou mnohých starších stavieb. Tieto praskliny fabióny dokonale zakryjú. Ako fabióny inštalovať? Nie je to tak ťažké ako by ste si možno mysleli. Základné kroky prinášame dnes v tomto článku.
Na stropné fabióny sú dôležití hlavne správne rozmery
Zmerajte si obvody stropu a rohov a údaje si poznačte.
Výber a nákup stropných fabiónov
Počítajte s tým, že potrebujete rezervu, tak si vždy kúpte fabióny dlhšie. Vždy je tu potom možnosť si ich skrátiť. Rozhodnite sa tiež, aký druh fabiónu chcete.
Všetky miestnosti je vhodné urobiť v rovnakom štýle. Bude to esteticky pôsobiť omnoho krajšie ako keby ste mali každú miestnosť ladenú ináč.
Pokiaľ chcete mať miestnosť naozaj peknú, tak si zakúpte aj rohové diely, ktoré sa vyrábajú aj v ozdobných prevedeniach.
Príprava stien na inštaláciu stropných fabiónov
Keď už máte fabióny vybraté a zakúpené, je potrebné steny na fabióny pripraviť. Pravidlom je, aby boli čisté a suché.
V prípade, že sa na stene nachádzajú tapety alebo nejaké nerovnosti, tak ich zahlaďte špachtľou, a potom brúsnym papierom.
Pomôcky na inštaláciu stropných fabiónov
Ako pomôcky pre stropné fabióny si treba pripraviť:
- pílku s ostrými zubami
- lámací nôž
- lepidlo na polystyrénové fabióny (prípadne lepidlo na sadrové fabióny)
- hliníkové pravítko
- ceruzku
- kriedovú niť
Rohové diely
Ak ste si zakúpili aj rohové diely, začnite najskôr s nimi a rohové diely si osaďte. V prípade, že neviete ako rohové diely osadiť, skúste hľadať video tutoriály na internete alebo sa pri ich kúpe spýtajte v predajni. Po osadení si vždy urobte kriedovou niťou čiaru, aby ste vedeli, kde má byť spodná časť fabiónu.
Lepenie stropných fabiónov
Stropné fabióny si pomocou pravítka, noža a pílky, zrežte podľa požadovaných dĺžok.
Na zadnú časť fabiónov naneste primeranú vrstvu lepidla, pri polystyrénových fabiónoch dávajte slabšiu vrstvu a pri sadrových stropných fabiónoch radšej silnejšiu vrstvu lepidla. Následne stropné fabióny pritlačte na požadované miesto.
V prípade sadrových fabiónov pokojne použite aj klinčeky, ktoré zatlčte hneď pod stropné fabióny. Klinčeky ich podržia, kým sa neprilepia a potom klinčeky vytiahnite.
Emulzná farba
V prípade, že ste sa rozhodli pre sadrové fabióny, po nainštalovaní je ešte potrebný náter z emulznej farby. Túto farbu zoženiete v každom kvalitnom obchode s farbami a lakmi a jej cena sa pohybuje okolo 20 eur.
Fabióny z tkaniny
Tkaninové fabióny sú v súčasnosti veľkou vychytávkou. Pri ich výbere sa nemusíte báť, inštalujú sa rovnakým spôsobom, ako vyššie uvedené stropné fabióny. Tiež sa narežú a prilepia na obvody stropu.