Návody

Ako čistiť škvrnu od smoly?

smola zo stromuŠkvrna od smoly na oblečení! Len málo ľudí sa nerozhnevá, keď sa od tejto mastnej a pevnej hmoty znečistia tkaniny. Na začiatku by bolo dobré si vysvetliť, čo to vlastne smola je. Správny názov tejto látky je živica a ide o výlučok, ktorý produkuje veľa rastlín. Viac ako ktorékoľvek iné rastliny produkujú živicu ihličnaté stromy, preto si škvrny od nej najčastejšie prinesiete práve z lesa. Vy síce zo škvrny od smoly zrejme nie ste nadšený, ale ona má veľmi široké využitie v praxi. so smolou sa môžete stretnúť pri výrobe lepidiel, parfumov či lakov alebo dokonca kadidiel. Parfum či lepidlo nie sú vôbec zlé , Ale čo robiť so škvrnou od smoly na oblečení?

Čo je potrebné ak chcete vyčistiť škvrnu od smoly

Teória sa líši, takže si každý musí vybrať spôsob odstránenia smoly z oblečenia. Čo môžete robiť?

V zásade môžete použiť olej, mydlo, terpentín, odlakovač či lieh, alpu alebo dokonca kolínsku vodu.

Ako odstrániť smolu z oblečenia?

škvrny od smolyJednou z rád je votrieť na smolu olej, potom mydlo a následne živicou postriekaný kus oblečenia prať v horúcej vode s terpentínom.

Následne je stále možné položiť tkaninu medzi dva absorpčné papiere a znečistené miesto žehličkou.

Tento proces je o niečo komplikovanejší a časovo náročnejší, ale je dosť účinný.

Malý fľak od smoly

na odstránenie škvrn od smolyPokiaľ je ale smola na oblečení len v malom množstve, potom možno jednoducho použiť odlakovač – teda fľak na oblečení drhnúť handričkou namočenou v odlakovači.

Prax ukazuje, že toto je najlacnejšia a zároveň najjednoduchšia metóda. Prečítajte si aj články ako vybieliť prádlo a ako vyčistiť krv.

Treba skúsiť aj ďalšie varianty čistenia

Ak by však tento variant nefungoval podľa vašich predstáv, potom máte ešte v zásobe kolínsku vodu, lieh, či frankovku, ktorou je tiež možné odstrániť živicu spolu s dôkladným drhnutím.

Tipy ako vyčistiť škvrnu od smoly

Než nabudúce pôjdete do lesa, myslite aj na prevenciu a radšej si na seba neberte oblečenie, ktorého by vám bolo ľúto, ak by ste si ho zašpinili smolou.

Ale až sa vám napríklad bude lepiť smola na päty, nezabudnite, že vždy existuje riešenie a skúste sa nad tým len pousmiať!

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button