Cestovanie

Ako navštíviť Citadelu v Káhire?

Ako navštíviť CitadeluCitadela je jednou z najznámejších islamských lokalít v Káhire. Hoci sa nachádza v centre Káhiry, pri jednodennom výlete, ktorý z turistických letovísk na pobreží Červeného mora (Hurghada, Sharm el Sheikh) usporadúvajú slovenské aj egyptské cestovné kancelárie, navštíviť Citadelu nebudete mať možnosť, a to z obmedzených časových dôvodov.

Cestovanie autobusom do Káhiry a Citadely

Ak chcete navštíviť Citadelu, máte niekoľko možností. Spýtajte sa delegáta vašej cestovnej kancelárie alebo predajcov v miestnych cestovných kanceláriách, či ponúkajú aj výlet na tzv. dvojdňovú Káhiru, ktorý vo väčšine prípadov zahŕňa aj návštevu tejto pamiatky.

Cena tejto dvojdňovej cesty je medzi 120 a 160 USD. Ak chcete ušetriť, choďte do Káhiry sami. Z Hurghady aj Sarm el Sejk odchádzajú do Káhiry niekoľkokrát denne diaľkové autobusy. Je to dopravná spoločnosť El Gouna Transport (z Hurghady) a SuperJet (z Hurghady a Sharmu). Existujú aj iné spoločnosti, ktoré ale neposkytujú obvyklý európsky cestovný štandard, ako tieto dve dopravné spoločnosti.

Cena jednosmerného lístka je maximálne 90 egyptských libier (to je asi 10 eur). Obidve spoločnosti sa zastavia v Káhire na veľkej autobusovej stanici v blízkosti mesta Midan Tahrir, ktoré sa nachádza v blízkosti egyptského múzea. Odtiaľ môžete prejsť miestnym autobusom (1 egyptská libra) alebo taxíkom (maximálne 20 libier) do Citadely.

História

Citadela, ktorá leží na vrcholku hory Mokattam, z ktorého je pekný pohľad na celú Káhiru, bola postavená už v 12. storočí Saladinom, ktorý podľa povesti nechal okolo celého územia Káhiry napnúť lano, na ktoré pripevnil plátky čerstvého mäsa.

návšteva Citadely v KáhireNa všetkých miestach bolo mäso poškodené, len na Makattam zostalo niekoľko dní čerstvé. Akokoľvek, Citadela sa stala hlavným obranným bodom stredovekej Káhiry a neskôr kráľovským sídlom.

Jej sláva bola zdokonalená v 19. storočí Mohamedom Alim, ktorý tu postavil slávnu Alabastrovu mešitu.

Obmedzenia v Káhire

Navštíviť Citadelu môžete od 9 do 17 hod. Určité obmedzenia platia v piatok, keď sú niektoré mešity uzavreté kvôli modlitbám a tiež v čase pôstneho mesiaca ramadánu, kedy sa areál uzatvára už pred 16.hod.

Káhira - mešita CitadelaAlabastrová mešita v Citadele je jedinou mešitou v Káhire, ktorá je dostupná ľuďom iného náboženstva.

To samozrejme len s dodržaním pravidiel s obliekaním: dámy aj páni musia mať zakryté ramená a kolená (vyžadované sú dlhé nohavice či sukne a voľnejšie tričká neodhaľujúce dekolt).

Ak to nesplníte, dostanete na mieste vhodnejšie oblečenie. Pred vstupom do mešity si tiež musíte vyzuť topánky.

Iné atrakcie

Ak máte dostatok času, pozrite sa na ďalšie atrakcie Citadely, ako napríklad Vojenské a záhradné múzeum alebo Múzeum kočíkov. V každom prípade nezabudnite urobiť peknú fotografiu islamskej Káhiry.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button