8 tipov, ako si poradiť so slimákmi na záhrade
Počas jarných mesiacov sa začnú na záhrade objavovať prvé slimáky. Ich počty neustále rastú a ak nechcete, aby vám zjedli celú záhradku a hlavne vašu vzácnu úrodu na záhone, pustite sa s týmito ohavnými tvormi do boja. Prinášame vám 8 tipov, ako si so slimákmi poradiť.
Premnožení slimáci na záhrade
Okolo roku 1990 k nám bol dovlečený plzák španielsky, ktorý u nás nemá veľa prirodzených nepriateľov, a tak sa postupne premnožil.
Tento slimák má hrdzavohnedú farbu a je naozaj odolný a žravý. Vyhľadáva vlhké a tienisté miesta je aktívny predovšetkým v noci.
Ako na slimáky?
Boj so slimákmi sa nikdy nekončí a často sa zdá ako úplne márny.
Existuje ale niekoľko možností, ako proti slimákom bojovať a ich počty na vašej záhradke aspoň znížiť.
1. Bariéra okolo záhona proti slimákom
Aby sa slimák nedostal na záhon, vytvorte mu bariéru. Urobte okolo záhona pás s drsným povrchom, ktorý slimák ťažko prekoná. Použite rozdrvené vaječné škrupiny, drvené škrupiny od orechov, popol, piliny alebo slamu.
Okolo záhona môžete tiež zapustiť plech zo zahnutým okrajom smerom von. Ak bude dostatočne vysoký (aspoň 15 cm), mohol by tiež fungovať ako bariéra, ktorú slimák ťažko prelezie.
2. Elektrický ohradník
Okolo záhonov môžete vytvoriť tiež elektrický ohradník z päťvoltovej batérie. Na dlhú latu pripevnite dva úzke drôtiky vo vzdialenosti asi 1 cm od seba a pripojte ich k batérii.
Slimák, ktorý sa bude chcieť cez drôtiky dostať, spojí svojím telom obvod a malý výboj z batérie ho usmrtí.
3. Prirodzení nepriatelia slimákov
Niektorí ľudia nedajú dopustiť na prirodzeného nepriateľa slimákov, ktorým je kačica, presnejšie bežec indický. Ak si ho kúpite na záhradu, vyzobe každého slimáka, na ktorého narazí.
Tiež sa odporúča okolo záhonov vysadiť rastliny, ktoré slimákom nevoňajú. Sú to napríklad levanduľa, šalvia, kôpor alebo nechtík.
Účinnosť takéhoto opatrenia je ale veľmi malá.
4. Parazitické hlísty
V obchodoch tiež zoženiete postreky, ktorými na záhon aplikujete parazitické hlísty. Tie preniknú do tela slimáka cez jeho dýchacie otvory a usmrtia ho.
Postrek sa aplikuje na prevlhnutú pôdu a je ekologický. Nevýhodou je vyššia cena.
5. Na slimáka chémiou
Komu nevadí používať na záhradke chémiu, môže použiť na slimáky rôzne chemické prostriedky. V hobby markete nakúpite špeciálne granule na slimáky, ktorými sa slimák otrávi, ale aj rôzne chemické pasce a lapače, ktoré ich nalákajú na jedno miesto.
Vždy sa riaďte návodom, ktorý je uvedený na konkrétnom prípravku. Niektoré z ponúkaných prípravkov sú škodlivé pre okolité rastliny a ostatné živočíchy, preto vyberajte s rozumom.
6. Ručný zber slimákov
Keď žiadny z uvedených spôsobov nepomôže, nezostáva vám nič iné, než sa pustiť do ručného zberu slimákov.
Najlepšie je vyraziť na slimáky skoro ráno alebo večer, keď začínajú byť aktívny. Nájdete ich najčastejšie pod listami rastlín, kde sa schovávajú.
7. Nalákajte slimákov na jedno miesto
Aby bol zber slimákov jednoduchší, vytvorte si na záhrade návnady na slimáky.
Umiestnite na záhon pracovné drevené dosky alebo dlaždice a pod ne dajte zhnité ovocie.
To slimákov priláka a vy ich jednoducho pochytáte.
8. Pasca na slimákov z piva
Môžete tiež vytvoriť pascu na slimáky. Plastový pohárik od jogurtu zapustite do záhona, aby jeho okraj vyčnieval asi 1 cm nad zem a naplňte ho pivom.
Vôňa piva slimáky naláka a oni sa v pive utopia. Môžete použiť aj nejakú väčšiu misku, aby sa tam zmestil oa utopilo viac slimákov.
Hubenie slimákov
Keď slimáky pozbierate, môžete ich odniesť z vašej záhradky preč, ale počítajte s tým, že sa za čas môžu vrátiť. Preto je vhodnejšie slimáky usmrtiť. Najrýchlejším spôsobom je, keď slimáka ostrým predmetom prerežete napoly alebo ich zalejete horúcou vodou. Rozhodne slimáky neposypávajte soľou, pretože im tak pripravíte pomalú a bolestivú smrť.
Pamätajte, že žiadny z uvedených spôsobov nie je stopercentnou metódou ako sa slimákov zbaviť, ale aj zníženie ich počtu na záhradke pomôže ubrániť vašu úrodu.