Chudnutie

Superpotraviny – skvelý darček prírody

superpotraviny darček prírodyMáte radi čučoriedky alebo šalát z červenej repy? Ak áno, je to super správa, a to doslova. Obe spomínané potraviny totiž patria do skupiny superfood čiže superpotravín, ktoré predstavujú potraviny výnimočné svojim obsahom živín dôležitých pre ľudský organizmus a svojím pôsobením na neho. Superpotraviny – skvelý darček prírody. Tieto potraviny tak vynikajú nad svojimi kolegami predovšetkým nutričnou hodnotou a blahodarným účinkami, ktoré ľudskému telu prinášajú.

Nie sú to pritom v stravovaní žiadny nováčikovia. O tom, že niektoré potraviny sú výnimočné a sú teda „super“, vedeli niektoré kultúry aj tisíce rokov.

Prečo sa teda superpotraviny stali ďalším fenoménom v oblasti výživy až v posledných niekoľkých rokoch? Je to jednoduché. Prsty v tom má spotrebiteľský trh, ktorý šikovne spojil marketing, vedu a zdravý životný štýl a naservíroval nám superpotraviny novým, konzumným spôsobom.

V modernom zmysle sa termín prvýkrát objavil v časopise Nature Nutrition v roku 1998.

Neobyčajné účinky superpotravín

superfoodsMnoho zo superpotravín pochádza z oblastí, kde v nepriaznivých životných podmienkach sídlili starodávne civilizácie.

V klíme ázijských pralesov alebo napríklad v pohoriach Južnej Ameriky si museli tieto plodiny kliesniť cestu v neľahkých podmienkach a rýchlo sa adaptovať na miestne prostredie. Prežili hlavne vďaka tomu, že sa naučili zadržiavať čo možno najviac živín.

  • To je tiež dôvod, prečo nachádzame v superpotravinách abnormálne množstvo nutričných hodnôt.

Superpotraviny tak zaisťujú živiny v prírodnej a nespracované forme, ktorá je nášmu telu najbližšia a najprirodzenejšia.

Predstavujú významnú zásobárňou proteínov, vitamínov, minerálov, esenciálnych polysacharidov, antioxidantov, enzýmov a esenciálnych mastných kyselín či vlákniny.

Superpotraviny sú nielen skvelým zdrojom živín prospešných pre zdravie a silný imunitný systém, ale aj významným pomocníkom pre detoxikáciu a pre udržanie acidobázickej rovnováhy tela. Ľudskému telu pomáhajú v boji s nespočetným množstvom chorôb, od rakoviny, cez zápal močových ciest, cievne ochorenia až po ochorení kĺbov.

O ktorých potravinách je reč?

morske riasy dulseNutriční ​​špecialisti zostavili nejeden zoznam superpotravín, našli by sme v ňom mimoriadné potraviny a plodiny naprieč celým spektrom a kontinentmi: za koreňovú a listovú zeleninu napríklad sladké zemiaky, brokolicu, mangold či kel, za ovocie zase jahody, čučoriedky alebo citrusové plody.

Z bylín prospieva nášmu telu aloe vera, echinacea a žihľavy z morských rias napríklad nori, wakame, Arame, dulse alebo chaluha, zabudnúť nesmieme ani na včelie produkty alebo mladý jačmeň.

Do VIP klubu superpotravín ďalej patria orechy (napríklad kokosové orechy) či semená všeobecne, tučné ryby ako losos, makrela či sardinky, ďalej repa, niektoré hríby, mnoho strukovín (arašidy, šošovica, fazuľa, surové kakao). Výpis výnimočných potravín by ale mohol pokračovať.

My vás zoznámime s tými, ktoré možno považovať za najpopulárnejšie a najvýznamnejšie z klubu vyvolených.

Chia – šalvia

chia semienka
Chia semienka

Drobná šedo-čierna semienkatá šalvia hispánská, má vysoký obsah bielkovín a omega-3 a omega-6 mastných kyselín, ktoré prispievajú k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi.

Chia semienka šalvie, pôvodom z Mexika a Guatemaly boli populárne už v dobách Aztékov, a to najmä medzi bežcami, ktorí vďaka nim mohli oveľa lepšie hospodáriť s energiou.

Semienka majú totiž ohromné ​​hydrofilné vlastnosti.

Dokážu nadviazať toľko vody, že zväčšia svoj objem až 12 krát. Vďaka nim je telo zvnútra skvele hydratované, čo má priaznivý vplyv na akúkoľvek fyzickú záťaž.

Goji – plody dlhovekosti

Goji – kustovnica čínská

GojiĎalším klenotom medzi superpotravinami je bezpochyby kustovnica čínska – ker, ktorého plody sa sú známe pod názvom goji alebo plody dlhovekosti. Kustovnica čínska sa po stáročia využíva v čínskej medicíne.

Už čínski cisári ju s obľubou jedli, pretože preukázateľne omladzovali.

Goji zlepšuje krvotvorbu, podporuje imunitu, znižuje krvný tlak a posilňuje zrak.

Navyše je plná bielkovín, vitamínov C, B1 a B2, stopových minerálov (predovšetkým zinku, selénu a železa) a aminokyselín.

Acai

acai plody ovocieAcai sú plody palmy, ktorá rastie predovšetkým v južnej Amerike. Jedna palma vyprodukuje ročne až 20 kg týchto plodov.

So zázračnými účinkami plodov boli oboznámení už domorodí obyvatelia, ktorí ich využívali k jedlu aj v medicíne.

Plody Acai majú na ľudské telo silné antioxidačné účinky, sú bohaté na minerálne látky a vitamíny.

Na trhu môžete kúpiť spracované bobule v rôznych formách, ako tablety, acai 100% džúsy, instantné nápoje v prášku či celej ovocie.

Aloe Vera

Rastlinu Aloe Vera využíva mnoho vyspelých kultúr a civilizácií už po tisíce rokov. Býva doporučovaná najmä pre svoje komplexné regeneračné a detoxikačné účinky, hovorí sa jej „elixír mladosti.“

Látky obsiahnuté v listoch napomáhajú pri hojení rán a popálenín, kožných problémoch ako sú ekzémy alebo lupienka a mnoho ďalších problémoch.

Kakao

kakaoPodobne aj kakao eliminuje riziko ochorenia srdca tým, že znižuje krvný tlak a zvyšuje pružnosť ciev.

To je zrejme spôsobené vysokým obsahom flavonoidov – látok rastlinného pôvodu.

Flavonoidy vďaka svojim chemickým vlastnostiam kladne pôsobia na ľudský organizmus. Stačí si v obchode alebo na internete vybrať aspoň 70% horkú čokoládu.

Superpotraviny na záhradke za domom

Ako je z vyššie uvedeného zoznamu zrejmé, superpotravín existuje veľa a väčšina z nich pochádza pre nás z exotických krajov.

Dobrou správou ale je, že superpotraviny rastú tiež na našich záhradách a poliach a nie je ich práve málo. Domácich členov „superklubu“ predstavujeme v nasledujúcom prehľade.

Čučoriedky

čučoriedky sušená šťava
Čučoriedky sušená šťava

Možno niekoho prekvapí, že to, čoho je v lete plný les a čo tak radi zbierame, predstavuje onú zázračnú potravinu. Je tomu skutočne tak, čučoriedky patria už ku klasickým príkladom superpotravín. Vo veľkej miere obsahujú flavonoidy, rozpustné vlákniny a silné antioxidanty (najmä anthocynaniny).

Antioxidanty sú molekuly, ktoré chránia bunky v tele pred škodlivými voľnými radikálmi, ktoré pochádzajú napríklad z alkoholu alebo cigariet, vznikajú však rovnako prirodzenou cestou.

Príliš veľa voľných radikálov v tele má za následok oxidačný stres, ktorý potom spôsobuje poškodenie buniek, čo môže viesť s vekom súvisiacim chorobám, ako je rakovina, cukrovka alebo ochorenie srdca.

Bolo zistené, že rast rakovinových buniek v hrubom čreve človeka je týmito látkami inhibovaný, alebo sú tieto bunky priamo ničené.

Drobné bobuľky tak predstavujú výbornú a navyše prírodnú prevenciu proti týmto chorobám.

Mimo sezónu, kedy čučoriedky rastú tak sa dajú veľmi lacno cez internet kúpiť produkty z čučoriedok ako napríklad: 100% čučoriedková šťava, čučoriedkový čaj alebo aj sušená čučoriedková šťava, z ktorej sa veľmi ľahko pripravuje zdravý instantný nápoj alebo sa môže používať ako vylepšenie chuti do jogurtov apod.

Kel kučeravý

Viete čo je kel kučeravý? Jedná sa o listovú zeleninu, ktorá je príbuzná brokolici a ružičkovému kelu a v Európe sa už pestuje od nepamäti. S kelom kučeravým sa to má tak, že hrnček jeho listov obsahuje celú odporúčanú dennú dávku vitamínu A, C a K.

Je bohatý na luteín a zeaxantín, žlté farbivá, ktoré chránia zdravý zrak.

Nesmieme ale tiež zabudnúť, že obsahuje veľa draslíka, železa, fosforu a horčíka. Kel kučeravý navyše môžete pestovať kdekoľvek, nemá veľké nároky ani na pôdu, ani na živiny, navyše dobre znáša nízke teploty.

Červená repa

Červená repa, ktorú môžeme v poslednej dobe na našich tanieroch vídať čoraz častejšie, je zase plná dusičnanov, ktoré sa v tele premieňajú na oxid dusnatý, ktorý, okrem iného, ​​znižuje v ľudskom tele krvný tlak a zrážanlivosť krvi (Ako pomocou stravy znížiť krvný tlak?).

červená repaObsahuje v hojnom množstve betaín, ktorý bráni rozvoju kôrnatenia tepien a podporuje činnosť pečene. Farbivo červenej repy rozširuje vencovité tepny a spevňuje stenu vlásočníc.

Červená repa je teda superpotravina najmä pre prípady prevencie proti srdcovým ochoreniam, ale to nie je všetko!

Táto rastlina, ktorej liečivé vlastnosti využívali už starí Rimania, má močopudné účinky, vylučuje z tela soľ, povzbudzuje činnosť žalúdka a tvorbu žlče.

Žihľava

žihlava dvojdoma caj
Žihľava dvojdomá

Žihľava má skutočne široké pole pôsobnosti a je takým malým VIP členom superpotravinového klubu. Môžeme ju využiť nielen v kozmetike, ale aj v kuchyni alebo ako hnojivo na záhradke.

Táto divo rastúca bylina je bohatá na proteíny, ktorých obsahuje až 20 krát viac ako sójové bôby, obsahuje ale tiež veľké množstvo minerálov (Ca, Mg, K, P, Fe) a rad vitamínov (C, B).

Žihľava sa používa pri ochorení kĺbov, pri krvácavosti či chudokrvnosti. Pôsobí tiež dobre na žalúdok a pečeň, podporuje trávenie, vylučovanie žlče a vyprázdňovanie čriev. Zo žihľavy možno tiež variť.

Najvhodnejšie pre gastronómiu sú mladé rastliny zbierané skoro na jar. V kozmetike sa zase využíva proti padaniu vlasov a na ich posilnenie. Cez internet si môžete objednať čaj zo žihľavy dvojdomej alebo žihľavovú tinktúru, ktorá sa používa najmä na detoxikáciu a čistenie organizmu.

Vrecúško so žihľavovým čajom stojí cez internet 70 centov, čo je veľmi dobrá cena.

Zhrnutie superpotravín

Superpotraviny predstavujú potraviny vhodné pre modernú dobu a zdravý životný štýl, bez prídavkov hormónov, pesticídov, geneticky upravených organizmov a iných chemických zložiek.

Tieto mimoriadne potraviny tak predstavujú skvelý nástroj, ako bojovať s civilizačnými chorobami dnešnej doby.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button