Financie

Zvoliť sporiaci účet, alebo termínovaný vklad?

sporiaci účet alebo terminovaný vkladMáte voľné finančné prostriedky, ktoré chcete uložiť do banky a premýšľate, či zvoliť sporiaci účet alebo termínovaný vklad? V tomto článku oba produkty sporenia popíšeme a poukážeme na rozdiely.

Banky a záložne ponúkajú dva typy sporiacich produktov: klasický sporiaci účet a termínovaný vklad. Hoci ide o podobný produkt, predsa len sú rozdielne.

Termínovaný vklad

Termínovaný vklad umožňuje jednorazovo uložiť do banky vklad zvyčajne väčšej sumy peňazí. Ako už názov napovedá, jedná sa o sporenie s vopred definovanou časovou dĺžkou sporenia.

Obvykle termínovaný vklad umožňuje nejakú dobu peniaze sporiť, avšak po túto dobu nemožno peniaze vybrať. Vďaka tejto fixácii je garantovaný úrok, klient ale musí počítať s tým, že sa po dobu uzavretia dĺžky trvania termínovaného vkladu k svojim peniazom nedostane.

Sú tri typy termínovaných vkladov:

  • krátkodobý vklad s dobou trvania od 7 dní do 12 mesiacov
  • strednodobý vklad s trvaním zvyčajne 2, 3 a 4 roky
  • dlhodobý vklad splatný najskôr po 5 rokoch

výhody terminovaného vkladu oproti sporiacemu účtuÚročenie termínovaného vkladu prebieha takto: Sadzba je rozdelená zvyčajne na dve časti. Na pevnú (fixnú) a pohyblivú (variabilný).

Kým pevná sadzba je rovnaká po celú dobu trvania vkladu, pohyblivá sadzba sa mení v závislosti od vývoja úrokových sadzieb na medzibankovom trhu.

sporenie a terminovaný vkladAby výpočet bol úplný, banky aj záložne ponúkajú aj termínované vklady s jednorazovou splatnosťou alebo revolvingové termínované vklady.

To znamená, že tieto vklady sa po dni splatnosti automaticky obnovujú. Často je to využívané u krátkodobých vkladov od 7 dní do 12 mesiacov.

Slovenské banky najčastejšie ponúkajú termínované vklady v eurách, ale klienti môžu zvyčajne využívať aj vklady v amerických dolároch, korunách či britských librách. Nutné je počítať s kurzovým rizikom.

Sporiace účty

Slúžia na ukladanie väčších finančných čiastok, peňažných vkladov. Bývajú súčasťou bežných účtov s vyšším úročením.

Sporiace účty buď majú nejakú časovo ohraničenú výpovednú lehotu alebo sú bez tejto výpovednej lehoty. Tým sa líši rýchlosť výberu peňazí (celej čiastky alebo časti).

Pokiaľ má sporiaci účet výpovednú lehotu, je nutné s ňou počítať. Obvykle peniaze nemožno vybrať skôr, než táto výpovedná lehota skončí. V opačnom prípade je možné sa k nasporenými peniazom dostať prakticky okamžite.

Výber peňazí je opäť dvojakého druhu: buď v hotovosti alebo prevodom na iný, často bežný účet. Viac o sporiacim účte (založenie, poplatky, úroky) sa dočítate v tomto článku: Ako založiť sporiaci účet v banke?

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button