Ako zariadiť byt pre seniorov?
Ľudia staršieho veku sú často obmedzovaní v pohybe. Majú tak horšiu mobilitu a koordináciu tela. Zároveň už nie sú tak ohybní ako v mladosti. Na to je potrebné myslieť v okamihu, kedy im zariaďujete byt. Ako má takýto byt pre seniorov vyzerať, respektíve aké špecifiká zohľadniť? Dozviete sa v dnešnom článku ako zariadiť byt pre seniorov.
Obsah článku:
- Prečo upraviť vzhľad bytu pre seniorov
- Možnosti zariadenia bytu pre seniorov
Prečo upraviť vzhľad bytu pre seniorov?
Základným dôvodom, prečo má byť byt pre seniorov, alebo byt v ktorom bude bývať staršia osoba, v niektorých smeroch odlišný od klasického bývania, je zvýšenie bezpečnosti. Seniori sú náchylnejší napríklad na zlomeniny a aj drobné poranenia kože môžu u nich mať fatálne následky.
Ďalším dôvodom je už na úvod spomínaná horšia mobilita. Starý človek už nie je tak vitálny ako ľudia v produktívnom veku. Z tohto dôvodu je nutné zvoliť vhodný nábytok a jeho umiestnenie, prerobiť prístupy k nemu aj bytu samotnému a zaistiť jeho bezbariérovosť.
Vďaka úpravám bytu môže aj starší a imobilný človek žiť sám, bez toho aby bol odkázaný na pomoc druhých osôb. Má tak možnosť dožiť vo svojom byte a nie nevyhnutne v nejakom opatrovateľskom dome.
Možnosti zariadenia bytu pre seniorov
Zaistite seniorovi dostatok priestoru pre pohyb
Pri úprave bytu treba myslieť na to, že starší ľudia používajú rôzne pomôcky k pohybu. Či už sa jedná o palice a barle, chodítka, prípadne invalidný vozík.
Preto je nutné, aby bol v miestnostiach a na chodbe dostatok voľného priestoru a miesto pre pohyb. Počítajte s tým, že takýto invalidný vozík má určité rozmery.
Podľa nich potom zvoľte šírku chodby a voľného miesta v izbách tak, aby sa po nich aj človek na vozíku mohol bez problémov pohybovať.
Umožnite jednoduchý prístup k nábytku
Starší ľudia už nie sú tak ohybní. Na to myslite pri výbere a inštalácii nábytku. Ten má byť skôr nižší. Hlavne je dôležité, aby bol stabilný. V obchodoch sa dnes dá kúpiť priamo špecializovaný nábytok pre seniorov.
Nábytok musí byť bezpečný. To znamená, že by nemal mať ostré hrany. Nie je vhodné, ak je vyrobený z krehkých materiálov, ktoré by sa mohli ľahko rozbiť a seniora poraniť.
Dôležitý je bezbariérový prístup
Ak sa nachádza byt vo vyššom poschodí domu, musí byť zabezpečený bezbariérový prístup.
Ak v dome nie je výťah, iba schodisko, je vhodné k nemu prirobiť špeciálny schodiskový výťah pre vozíky.
Bezbariérový musí byť aj samotný interiér bytu. Z dverí jednotlivých miestností odporúčam odstrániť vysoké prahy. Senior by o ne mohol ľahko zakopnúť a ublížiť si, vadili by tiež vozíčkarom.
Inštalujte bezpečnostné prvky
Okrem stabilného nábytku a zabezpečenia bezbariérovosti je vhodné do bytu inštalovať aj rôzne doplnkové bezpečnostné prvky. Jedná sa napríklad o madlá do kúpeľne, sedačky do vane, schodíky k vani, protišmykové prvky na podlahu atď.