Domácnosť

Ako zariadiť byt pre seniorov?

ako zariadiť byt pre seniorov a dôchodcovĽudia staršieho veku sú často obmedzovaní v pohybe. Majú tak horšiu mobilitu a koordináciu tela. Zároveň už nie sú tak ohybní ako v mladosti. Na to je potrebné myslieť v okamihu, kedy im zariaďujete byt. Ako má takýto byt pre seniorov vyzerať, respektíve aké špecifiká zohľadniť? Dozviete sa v dnešnom článku ako zariadiť byt pre seniorov.

Obsah článku:

  • Prečo upraviť vzhľad bytu pre seniorov
  • Možnosti zariadenia bytu pre seniorov

Prečo upraviť vzhľad bytu pre seniorov?

Základným dôvodom, prečo má byť byt pre seniorov, alebo byt v ktorom bude bývať staršia osoba, v niektorých smeroch odlišný od klasického bývania, je zvýšenie bezpečnosti. Seniori sú náchylnejší napríklad na zlomeniny a aj drobné poranenia kože môžu u nich mať fatálne následky.

Ďalším dôvodom je už na úvod spomínaná horšia mobilita. Starý človek už nie je tak vitálny ako ľudia v produktívnom veku. Z tohto dôvodu je nutné zvoliť vhodný nábytok a jeho umiestnenie, prerobiť prístupy k nemu aj bytu samotnému a zaistiť jeho bezbariérovosť.

Vďaka úpravám bytu môže aj starší a imobilný človek žiť sám, bez toho aby bol odkázaný na pomoc druhých osôb. Má tak možnosť dožiť vo svojom byte a nie nevyhnutne v nejakom opatrovateľskom dome.

Možnosti zariadenia bytu pre seniorov

Zaistite seniorovi dostatok priestoru pre pohyb

bezbarierový prístup do bytuPri úprave bytu treba myslieť na to, že starší ľudia používajú rôzne pomôcky k pohybu. Či už sa jedná o palice a barle, chodítka, prípadne invalidný vozík.

Preto je nutné, aby bol v miestnostiach a na chodbe dostatok voľného priestoru a miesto pre pohyb. Počítajte s tým, že takýto invalidný vozík má určité rozmery.

Podľa nich potom zvoľte šírku chodby a voľného miesta v izbách tak, aby sa po nich aj človek na vozíku mohol bez problémov pohybovať.

Umožnite jednoduchý prístup k nábytku

Starší ľudia už nie sú tak ohybní. Na to myslite pri výbere a inštalácii nábytku. Ten má byť skôr nižší. Hlavne je dôležité, aby bol stabilný. V obchodoch sa dnes dá kúpiť priamo špecializovaný nábytok pre seniorov.

Nábytok musí byť bezpečný. To znamená, že by nemal mať ostré hrany. Nie je vhodné, ak je vyrobený z krehkých materiálov, ktoré by sa mohli ľahko rozbiť a seniora poraniť.

Dôležitý je bezbariérový prístup

bezbarierový výťahAk sa nachádza byt vo vyššom poschodí domu, musí byť zabezpečený bezbariérový prístup.

Ak v dome nie je výťah, iba schodisko, je vhodné k nemu prirobiť špeciálny schodiskový výťah pre vozíky.

Bezbariérový musí byť aj samotný interiér bytu. Z dverí jednotlivých miestností odporúčam odstrániť vysoké prahy. Senior by o ne mohol ľahko zakopnúť a ublížiť si, vadili by tiež vozíčkarom.

Inštalujte bezpečnostné prvky

Okrem stabilného nábytku a zabezpečenia bezbariérovosti je vhodné do bytu inštalovať aj rôzne doplnkové bezpečnostné prvky. Jedná sa napríklad o madlá do kúpeľne, sedačky do vane, schodíky k vani, protišmykové prvky na podlahu atď.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button