Úvod / Ako liečiť / Ako zabrániť vzniku strií?

Ako zabrániť vzniku strií?

ako zabrániť vzniku striíStrie čiže pajazvičky sú červené alebo modrasté čiary na koži, ktoré vznikajú popraskaním alebo narušením elastických vlákien pod povrchom kože. Vznikajú predovšetkým v tehotenstve, ale aj pri zvýšenej fyzickej námahe pri športe alebo pri prudkom váhovom prírastku. Ako zabrániť vzniku strií?

Ako predchádzať vzniku strií?


Obmedzte námahu

ako vyzerajú strie a čo sú to strieAj keď strie závisia od miery elastickosti kože, vo svojej podstate ide o jej mechanické poškodenie. Dôležité je znížiť mechanickú námahu vyvíjanú na problematickú partiu.

Pohyb v tehotenstve je všeobecne prospešný, ale predovšetkým v posledných dvoch mesiacoch, kedy už bábätko zostupuje dole a pripravuje sa na cestu na svet, by ste sa nemali namáhať. Vyhnite sa dlhým prechádzkam a zvýšenej pracovnej záťaži. Pri rýchlejšej chôdzi zaťažujete kožu na bruchu celou jeho váhou. Niektoré ženy pri chôdzi v treťom trimestri tehotenstva pociťujú napínanie kože. Práve to vedie k jej mechanickému poškodeniu.

Snažte sa čo najviac oddychovať, dajte si nohy hore a nikam sa neponáhľajte. Vyskúšajte tehotenský pás, podoprie vám bruško a uľaví chrbtu, ale pomôže aj proti striám tým, že odľahčí bruško. Noste ho hlavne pri dlhších prechádzkach alebo pri práci.

Používajte kozmetiku v priebehu celého tehotenstva


Vhodnou kozmetikou by ste mali docieliť zvlhčenie kože a zvýšenie jej elastickosti. Opýtajte sa v lekárni na krém proti striám, medzi tie lepšie patrí napr. Elastique, ktorý je dostupný v dvoch variantoch – základná a vylepšená, ktorá by mala pomôcť aj pri začínajúcich striách.

krém Krém proti striám kombinujte s obyčajným mastným krémom, aby bola koža zvlhčená. Účinné sú aj oleje, napr. olivový olej alebo Eucerin. Pretože strie sú v podstate jazvy, pomáhajú tiež krémy a masti na hojenie jaziev. Ich najúčinnejšou zložkou je calcium pantothenicum, ktorá je obsiahnutá napr. v Bepanthene.

Hojeniu začínajúcich strií (na koži sa objavia zatiaľ zle poznateľné biele línie) sa dá tiež napomôcť aj bravčovou masťou alebo nechtíkovou masťou.

Keď sa strie už objavia

Ak sa strie objavia ešte pred pôrodom, je dôležité, aby ste ďalej zvlhčovali a ošetrovali pokožku, aby sa ďalej nerozširovali. K tomu pomôžu hlavne krémy s panthenolom a masť. A samozrejme odpočinok a obmedzenie fyzickej námahy. Námahou pri pôrode sa strie bohužiaľ ešte viac roztiahnu. Ošetrujte ich ďalej krémom na hojenie jaziev.

Skúste sa poradiť s dermatológom alebo na klinike estetickej medicíny, či by vo vašom prípade nepripadala do úvahy aplikácia lasera. Vďaka nemu strie môžu zosvetliť alebo sa zmenšiť. Na vyblednutie strií pomáha aj mierne opaľovanie sa na slniečku.

Keď nič nepomáha


Nerobte si z toho ťažkú hlavu a prestaňte sa práve na tento aspekt svojho vzhľadu toľko sústrediť. Vaše okolie sa totiž bude zameriavať na to, čomu venujete pozornosť vy. Pravda je taká, že nejakou formou strií po pôrode trpí asi 80% žien. Vznik strií je ovplyvnený okrem životného štýlu aj genetickými faktormi.

Ako zabrániť vzniku strií?
5 (99.26%) 27 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

Ako sa liečili naše babičky

Ako sa liečili naše babičky?

Mám pre vás pár dobrých rád pri zdravotných ťažkostiach. Osvedčili sa naším starým rodičom, určite …

Jeden komentár

  1. proti striam som pouzivala cele tehotenstvo bepanthen proti striam – ked sa mi minul par dni pred porodom a nemala som cas si kupovat novy, tak som pouzivala bepanthen care, co som mala nachystany pre maleho do porodnice:) splnil ucet – hydratoval a premastil mi brusko a strie sa mi nespravili ziadne ani na brusku ani na stehnach:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *